Rankingi

Najciekawsze zapowiedzi komiksowe 2018

Rok 2017 zakończył się wydaniem grubo ponad tysiąca komiksów (w tym mang). Co roku ta liczba wzrasta coraz bardziej, czas zatem przygotować zarówno siebie jak i swoje portfele na trwający już rok 2018. Większość wydawców ujawniła już swoje zapowiedzi przynajmniej na pierwsze półrocze, niektórzy nawet na cały rok, inni wciąż milczą, bądź przebąkują półoficjalnie. Z tych tytułów, które już ujawniono, wybraliśmy 27, na które najbardziej czekamy, a które naszym zdaniem powinny znaleźć się w kolekcji każdego miłośnika dobrych opowieści i ładnych ilustracji.

100 Naboi (Egmont)

„100 naboi” wyprowadziło Vertigo z nadnaturalnych ostępów w bardziej realistyczne rejony, a także zaproponowało dalece minimalistyczną grafikę, a przy tym stało się jednym z najbardziej docenionych kryminałów noir. Co zrobisz gdy otrzymasz niezarejestrowaną broń i sto nieoznaczonych naboi? Pójdziesz drogą zemsty czy odkupienia?

Aama (Kurc)

„Aama” to druga po „Lupusie” seria science fiction autora „Niebieskich pigułek”. W dalekiej, mocno stechnicyzowanej przyszłości, cierpiący na amnezję Verloc Nim, dzięki robotowi o imieniu Churchill odkrywa swoją przeszłość: to jak stracił biznes, rodzinę i przyjaciół wskutek zrezygnowania z dóbr technologicznego postępu. Wraz z bratem, Conradem, wyrusza na obcą planetę w poszukiwaniu substancji zwanej aama. Komiks pełen akcji, przygód i dziwnych postaci, eksplorujący temat niebezpiecznego związku społeczeństwa z technologią.

Akira (J.P. Fantastica)

Kultowa cyberpunkowa manga pełna niesamowitej akcji i wątków doczeka się pełnego wznowienia, już bez dzielenia na mniejsze tomy i w oryginalnym układzie. Katsuhiro Otomo opowiada w niej o członkach motocyklowego gangu, którzy przypadkiem wplątują się w skutki tajnego rządowego eksperymentu mającego na celu stworzenie armii z parapsychicznymi zdolnościami. Jej akcja toczy się w Japonii przyszłości, tuż po III wojnie światowej.

Biały Lama (Scream Comics)

Biały Lama jest niezwykłą opowieścią, rozgrywającą się w Tybecie, w której przeplatają się iluzja z rzeczywistością, mistyka z magią, a historia z dawnymi wierzeniami. Przeor jednego z najważniejszych tybetańskich klasztorów ma wizję, w której poznaje przyszłe losy ojczyzny. Podejmuje decyzję, by odrodzić się w nowym ciele i dzięki magicznej mocy przeciwstawić się wrogom, zagrażającym Tybetowi. Los sprawia jednak, że dusza przeora nie trafia do ciała wyznaczonego na nową inkarnację…

Black Kiss 2 (Planeta Komiksów)

Kontynuacja wybornego czarnego kryminału zmieszanego z thrillerem erotycznym, krwawym horrorem i obtoczonym w smolistym sosie jazzowym. Tym razem Howard Chaykin cofa się jeszcze dalej w przeszłość, aby uchylić rąbka tajemnic Beverly Grove, gwiazdy filmowej lat 50.

Castle Waiting (Kultura Gniewu)

Umarły „Baśnie”, niech żyje „Castle Waiting”. Nagrodzona dwoma Eisnerami seria Lindy Medley to kolejna reinterpretacja i bardzo udana próba zmieszania w jednym worze baśni, mitów i legend, do tego podana w niezwykłej fabularnie i graficznie formie.

Descender (Mucha Comics)

Oto świat, w którym maszyny zbuntowały się, wycięły w pień ludność dziesięciu planet i uciekły w odmęty przestrzeni kosmicznej. Dekadę później chłopiec-robot, TIM-21 ukrywa się przed łowcami maszyn, nie wiedząc nawet, że głęboko w swych obwodach skrywa tajemnicę pamiętnego wydarzenia. Frapujące, niegłupie science fiction o sztucznej inteligencji, urzekająco optymistyczne i potrafiące chwycić za serce. A do tego przepięknie zilustrowane przez Dustina Nguyena (Batman: Li’l Gotham) – mistrza subtelnej akwareli.

Dragon Ball Super (J.P. Fantastica)

Kontynuacja kultowej mangi Akiry Toriyamy, rysowana przez mangakę Tayotaro, autora fanowskich mang z serii DB. Jest to adaptacja oryginalnych scenariuszy Toriyamy do serialu anime pod tym samym tytułem, którego akcjarozgrywa się podczas dziesięciu lat pokoju pomiędzy pokonaniem Majin Bū a Tenka-ichi Budōkai 28.

The Fade Out (Mucha Comics)

Seria Eda Brubakera i Seana Philipsa to epickie noir rozgrywające się pod koniec Złotej Ery Hollywood. Niekończące się powtórki filmowych ujęć, zniszczony wojną i pogrążony w alkoholizmie pisarz oraz martwa hollywoodzka gwiazda i mająca ją zastąpić aktorka. Nic nie jest tym czym się wydaje w świecie, w którym tylko kłamstwa są prawdziwe. „The Fade Out” to jak dotąd najambitniejsze, wspólne dzieło Brubakera i Philipsa.

The Goddamned (Mucha Comics)

Jason Aaron (Skalp, Star Wars) napisał wspaniałe, surowe i brutalne biblijne noir, w którym rasa ludzka okazała się nieudanym eksperymentem i została skazana na zagładę. Przedstawił tu morderczy świat na granicy apokalipsy, zamieszkany przez prehistoryczne monstra, skąpany w destrukcji i chaosie. „The Goddamned” z nastrojowymi, mrocznymi rysunkami R.M. Guery (Skalp) to bluźniercze, prowokujące i cyniczne dzieło, którego nie da się łatwo zapomnieć.

Hip Hop Family Tree (Timof Comics)

Ed Piskor w barwny i zajmujący sposób opowiada historię tworzenia się popkultury hip hopu, od wczesnych lat 70. do końca 1985 r. Seria zdobyła nagrodę Eisnera, znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa oraz w topce najlepszych powieści graficznych The Washington Post.

Lawless (Studio Lain)

„Lawless” to komiksowy western rozgrywający się w uniwersum Sędziego Dredda, ale z dala on Mega-City Jeden, w kolonii założonej na odległej planecie 43 Rega. Dan Abnett (Warhammer 40K) przetwarza w nim każdy możliwy westerowy motyw nadając mu współczesnego sznytu i wzbogacając go dodatkowo komentarzem społeczno-politycznym. Całość uzupełniają wyborne czarno-białe rysunki Phila Winslade’a.

Man:Plus (Timof Comics)

Wysokooktanowy, pełen akcji cyberpunk rozgrywający się w dystopijnej przyszłości pełnej cyborgów, wielkich spluw i korporacyjnych spisków. W skrócie jest to połączenie „Akiry”, „Sędziego Dredda” i „Blade Runnera” ogrywające tematykę społeczno-technologiczną.

Najemnik (Kurc)

Po raz pierwszy w Polsce otrzymamy pełnoprawny album malowany przez klasyka ilustracji fantastycznej, Vincente Segrellesa, którego do tej pory mogliście znać ze starych okładek Nowej Fantastyki czy książek sci fi i fantasy. „Najemnik” to przepięknie, hiper realistycznie namalowana seria z gatunku heroic fantasy, którą poleca sam Federico Fellini.

Pan Higgins wraca do domu (Non Stop Comics)

W zamku Golga rozpoczynają się przygotowania do corocznych obchodów festiwalu nieumarłych. Dwójka nieustraszonych bohaterów, stawiająca sobie za cel uwolnienie świata od wampirycznych bredni bierze na cel ukrywającego się w klasztorze nad Bałtykiem tajemniczego pana Higginsa – człowieka, którego jedynym pragnieniem jest zakończyć własne cierpienie. Klasyczna opowieść o wampirach w ujęciu jedynego i niepowtarzalnego Mike’a Mignoli („Hellboy”, „The Amazing Screw-On Head”), tym razem w roli d d scenarzysty i niesamowicie utalentowanego młodego rysownika Warwicka Johnsona Cadwella.

Pets (Mandioca)

Zbiór opowieści argentyńskiego twórcy niezależnego, Martina Gimeneza, rozgrywających się we wspólnym uniwersum mutantów, dziwadeł i urban animals, będących zarazem wstępem do szybko rozrastającego się paskudnego świata niedalekiej przyszłości.

Pieśń zapomnienia (Non Stop Comics)

Robert Kirkman, człowiek instytucja, autor takich hitów jak „Żywe Trupy”, „Invincible”, „Outcast: Opętanie” powraca z nowym tytułem. Dziesięć lat temu t tajemnicze zdarzenie zniszczyło jedno z największych amerykańskich miast. Dwadzieścia tysięcy ludzi zginęło, kiedy centrum Filadelfii przeniosło się do innego wymiaru. W jego miejscu pojawiło się trzydzieści mil kwadratowych wyjętych z zupełnie innego, obcego i niebezpiecznego świata, któremu nadano nazwę Oblivion. Między rzeczywistościami kursują grupy badawcze i ratownicze, grupki ocalałych walczą o przeżycie z gigantycznymi drapieżnikami. Ale normalne życie toczy się dalej. Ludzie zapominają o traumie, przystosowują się do nowych warunków. Tragedię pomagają oswoić pomniki, muzea i kiepskie, kręcone na faktach filmy. Nathan Cole jest jedną z ostatnich osób, którym zależy na odkryciu wszystkich sekretów Oblivion.

Predator (Scream Comics)

Album zawiera trzy pierwsze opowieści będące komiksowymi sequelami filmu Johna McTiernana. Ich bohaterem jest detektyw nowojorskiej policji, Schaefer, brat „Dutcha”, bohatera odgrywanego przez Arnolda Schwarzennegera. Musi on powstrzymać łowców zjawiających się kolejno w Nowym Jorku, sowieckiej Syberii i południowoamerykańskiej dżungli.

Sędzia Anderson: Shamballa (Studio Lain)

Pierwszy na naszym rynku, samodzielny album o partnerce Sędziego Dredda z wydziału PSI, Cassandrze Anderson. Na całym świecie dochodzi do masowego wzrostu zjawisk parapsychicznych, ludzie padają ofiarą wizji i religijnej manii. Świat staje na krawędzi psychicznej apokalipsy, a Sędzia Anderson musi udać się do serca Tybetu, aby znaleźć źródło zakłóceń!

Sędzia Dredd: Kompletne Akta 15 (Ongrys)

Necropolis to już przeszłość. Siostry Śmierci i Mroczni Sędziowie zostali pokonani, jednak Mega-City One nadal zmaga się ze skutkami ich działań. Aby przywrócić porządek w zrujnowanym mieście, Sędzia Dredd powraca do służby i na ulice. Wszyscy mieszkańcy mogą być pewni, że nikt nie ucieknie przed prawem, nawet jeśli ukryje się na odległej Szmaragdowej Wyspie. Ten tom zawiera wiele dłuższych i krótszych historii napisanych przez takich scenarzystów, jak: John Wagner, Garth Ennis i Alan Grant, a za rysunki odpowiadają między innymi Carlos Ezquerra, Will Simpson czy Steve Dillon.

Sędzia Dredd: Tytan (Studio Lain)

Tytan – największa ziemska kolonia karna. Tu trafiają Sędziowie wyjęci spod prawa. Aby przetrwać ciężkie warunki panujące na tym księżycu Saturna więźniowie poddawani są modyfikacji chirurgicznej – usuwa się ich nosy, a w zamian montuje system filtrujący. Wybuchają zamieszki. Wraz z elitarną jednostką komandosów do ich zdławienia zostaje wysłany Sędzia Dredd. To co miało być rutynową akcją zamienia się w koszmar… Tytan nie bierze jeńców… Według krytyków to jeden z najlepszych komiksów z Dreddem ostatnich lat! Rysunki mistrza Henrego Flinta.

Sinister Dexter (Studio Lain)

Duet cyngli z europejskiej metropolii Downlode, czyli Sinister i Dexter, jest futurystyczną wersją Vincenta Vegi i Julesa Winnfielda z “Pulp Fiction”. Dan Abnett stworzył wciągający świat niedalekiej przyszłości, w którym retro miesza się z cyberpunkową nowoczesnością, czarny humor z satyrą, a wszystko to podane w kryminalno-sensacyjnych fabułach w stylu noir. Wydanie Studia Lain nie jest przedrukiem żadnego albumu z 2000AD a autorską antologią zbierającą najnowsze historie narysowane przez Simona Davisa.

Summer Wars (Waneko)

Komiksowa adaptacja filmu Mamoru Hosody, który był nominowany do Złotego Leoparda podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w Szwajcarii. Jest to przygodowa opowieść z elementami fantastyki naukowej i romansu.  Kenji Koiso, matematyczny geniusz, podczas organizacji urodzin 90-letniej babci swojej koleżanki, zostaje oskarżony o zhakowanie zabezpieczeń wirtualnego świata „Oz” (rozbudowanej formy współczesnego internetu powiązanej z niemal każdym aspektem codziennego życia). Bohater musi naprawić działanie komputerowej rzeczywistości i tym samym uratować prawdziwy świat przed zagładą.

Świat Edeny (Scream Comics)

Głównymi bohaterami Świata Edeny są Stil i Atan. Z powodu awarii stacji kosmicznej trafiają na dziwaczną planetę, na której znajdują się przedstawiciele różnych kosmicznych ras oraz międzygwiezdny statek. Wspólnie wyruszają na planetę obiecaną – Edenę. Nawet nie podejrzewają, w jaki sposób ta podróż ich zmieni. Dotąd uzależnieni od technologii i przez to „bezpłciowi” towarzysze zaczynają się przeistaczać: jeden staje się mężczyzną, a drugi kobietą… Rozłąka wskutek kłótni będzie początkiem niezwykłych przygód, które bohaterowie, chcąc ponownie się spotkać, przeżywają w różnych krainach Edeny…

Terminator (Scream Comics)

Album zawiera dwie pierwsze i klasyczne już opowieści z uniwersum „Terminatora”. Jedna rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach z pierwszego filmu Jamesa Camerona, a druga na kilka dni przed. Obowiązkowa pozycja dla fanów franczyzy ale też dla miłośników kultowych lat 80.

Transmetropolitan (Egmont)

Pająk Jeruzalem to jeden z największych łajdaków swoich czasów, a przy tym jeden z najbardziej szczerych i kompetentnych dziennikarzy. Piszący cięte felietony w stylu gonzo – wymyślonym przez Huntera S. Thompsona, relacjonuje i komentuje najohydniejsze zdarzenia mające miejsce w plugawym, postcyberpunkowym świecie przyszłości. „Mamy tu najwspanialszy, najczarniejszy humor i najczystszą nienawiść, oraz poczucie sprawiedliwości przecedzone przez zaciśnięte zęby. Jest tu też, tak niespodziewana i naturalna jak łzy striptizerki, mała cząstka zwykłej ludzkości” – żeby zacytować fragment z okładki.

Vademecum złego ojca (Kultura Gniewu)

Guy Delisle, autor bestsellerowych reportaży, m.in. „Pjongjang” i „Kronik Jerozolimskich”, tym razem prezentuje pełen humoru komiksowy dziennik z opieki nad dziećmi, swoisty przewodnik po trudach i tajemnicach ojcostwa. Jeśli podobał Wam się „Darth Vader i syn” to tego albumu też nie możecie przegapić.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.
Komentarz
  • Julia
    14 stycznia 2018 at 17:48
    Skomentuj

    Skąd info o wznowieniu Akiry w 2018?

  • Dodaj komentarz