WYDARZENIA

Spotkanie ze Stanisławem Aleksandrem Nowakiem

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławem Aleksandrem Nowakiem, zwycięzcą tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza, autorem książki Galicyanie.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Masłoń.
 
27 czerwca (wtorek), godz. 18.00

Stół Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

Galicyanie to spektakularny debiut Stanisława Aleksandra Nowaka. Powieść o losach mieszkańców Zaborowa, galicyjskiej wioski spod Rzeszowa. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom XIX wieku, ale przede wszystkim język, który sam autor nazywa językiem galicyjskim. Tworząc go na podstawie źródłowych zapisów, Nowak opracował słownik składający się z 13 tysięcy haseł. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat.

Stanisław Aleksander Nowak (ur. 1958 we Rzeszowie) jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracuje jako dziennikarz i felietonista, a jego teksty można znaleźć na łamach Słowa Polskiego czy Gazety Wrocławskiej. Z powodzeniem pisze również teksty dramatyczne na konkursie dramaturgicznym poznańskiej Sceny na Piętrze otrzymał nagrodę Estrady Poznańskiej za tragikomedię Szkoła Katów.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Jej historia sięga lat przedwojennych. Po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku, jej tradycję przerwał wybuch wojny. Reaktywowano ją w 2008 roku uchwałą Rady Miasta i w tym roku obchodzi jubileuszową edycję. Laureatami poprzednich edycji byli między innymi Anna Janko, Justyna Bednarek, Urszula Kozioł, Joanna Papuzińska, Ignacy Karpowicz, Andrzej Stasiuk, Eustachy Rylski, Wiesław Myśliwski i Janusz Głowacki.

Kategorie
WYDARZENIA

Dodaj komentarz