WYDARZENIA

Przegląd animacji legendarnego Studia Ghibli

W dniach 22 – 23 czerwca zapraszamy do Kina Muranów na przegląd animacji legendarnego japońskiego Studia Ghibli. Zaprezentujemy trzy filmy: zwycięzcę programu Scope100 „Czerwonego żółwia” oraz dwa starsze tytuły w reż. współtwórcy Ghibli Hayao Miyazakiego: „Spirited Away. W krainie Bogów” oraz „Księżniczkę Mononoke”.

22 czerwca przed projekcją filmu „Czerwony żółw” w tajniki animacji filmowej i historii Studia Ghibli wprowadzi nas Jacek Rokosz.

Współzałożyciel studia filmowego Ghibli, Hayao Miyzaki, napisał przy okazji wydania albumu poświęconego jego własnej animacji „Spirited Away”, następujące zdanie: „Ta historia nie ukazuje dobra i zła. Główna bohaterka pojawia się w świecie, gdzie zło i dobro koegzystuje, przenika się i trwa w nierozerwalnej formie.” Miyazaki wyjawia w powyższym cytacie całą złożoność tworzonych przez siebie światów. To rzeczywistości wyjęte z odmętów głębokich sennych stanów. To miejsca pełne surrealistycznych odniesień, zabarwionych etnicznym kolorytem japońskiej tradycji. To miejsca baśniowych stworów („Totoro”), ważnych tematów ekologicznych („Księżniczka Mononoke”) i bywa, że brutalnych zdarzeń („Spirited Away”).

Ale czy są to tylko animowane bajki, czy raczej już baśnie dla dorosłych? Według Bruno Bettelheima za każdą bajką, baśnią, legendą kryją się głębokie psychoanalityczne podteksty, pomagające zrozumieć nam nie tylko świat dziecięcy, ale też poradzić sobie z problemami świata dorosłych. Niemal każdy z filmów studia Ghibli stara się na nowo zdefiniować przesłanie amerykańskiego psychoanalityka. Animacje – pozornie błahe, banalne i bez znaczenia – dostarczają pomocnych narzędzi, ułatwiających dostęp do ukrytego świata metafor i archetypów. Do miejsc naszego dzieciństwa, gdzie każdy lipiec był ciepły, otaczali nas bliscy, a my patrzyliśmy w stronę z której przychodził nasz dziecięcy przyjaciel: Totoro, Ponyo, Ashitaka, Haru…
Jacek Rokosz

Program przeglądu:

22 czerwca (czwartek)

godz. 18:00 | SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW

godz. 20:30 | CZERWONY ŻÓŁW + przed filmem wykład Jacka Rokosza

23 czerwca (piątek)

godz. 18:00 | KSIĘŻNICZKA MONONOKE

godz. 20:30 | CZERWONY ŻÓŁW

Bilety w cenie:

22 zł (normalny), 20 zł (ulgowy) – film „Czerwony żółw”

18 zł (normalny), 16 zł (ulgowy) – pozostałe tytuły

KUP BILET | WYDARZENIE NA FB

STUDIO GHIBLI

Studio Ghibli przez fanów animacji na całym świecie uważane jest za miejsce kultowe i nieomal magiczne. Powstało w Japonii w 1985 roku. Założyło je dwóch reżyserów: Hayao Miyazaki i Isao Takahata, oraz producent Toshio Suzuki. Dwaj pierwsi mieli już bogate doświadczenie w branży filmowej, ostatni zaś był redaktorem mangowego magazynu.

Nazwa – Studio Ghibli – oznacza „wiatr z Quibli”, czyli sirocco. Miała być synonimem nowego, świeżego powiewu w japońskiej animacji. I to bez wątpienia studiu się udało.

Przez 35 lat w Ghibli wyprodukowano ponad 20 pełnometrażowych animacji, w większości wyreżyserowanych przez założycieli studia Miyazakiego i Takahatę, które odniosły sukces i zdobywały nagrody na całym świecie. Do najsłynniejszych z nich należą: „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Grobowiec świetlików”, „Mój przyjaciel Totoro”, „Księżniczka Mononoke”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Ponyo”, czy nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i Oscarem „Spirited Away. W krainie Bogów”. „Czerwony żółw” wyreżyserowany przez Michaela Dudoka de Wita, jest pierwszym nie japońskim filmem w dorobku Studia Ghibli.

JACEK ROKOSZ, rocznik 1977. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Od 2002 pracownik dydaktyczny macierzystej uczelni. Od 2010 adiunkt. Twórca filmów animowanych. Współtwórca efektów specjalnych do filmu „Piotruś i Wilk” (Oscar). Współpraca reżyserska filmu animowanego „Świteź”. Pomysłodawca i realizator ogólnopolskiej akcji filmowej „Najgorsze filmy świata” (festiwale filmowe: Transatlantyk Poznań 2010-2013, FFK Katowice 2002-2014, Kino Muranów Warszawa 2009-2017). Od 2010 wykładowca i dziekan w Polsko-japońskiej Szkole technik komputerowych w Warszawie.

CZERWONY ŻÓŁW

reż. Michael Dudok de Wit, Belgia, Francja, Japonia, 2016, 80′

Znajdujesz się na bezludnej wyspie. Wokół ani śladu człowieka, żadnego zgiełku, tylko morze i plaża. Wiatr jest świeży, zamiast smogu morska bryza. Od cywilizacji dzieli cię bezkresny ocean. Co robisz? Delektujesz się swobodą czy budujesz tratwę? Gdzie jesteś? W więzieniu czy w raju?

Wyrusz w niezwykłą podróż i odkryj w sobie bezludną wyspę podczas seansu filmu, który oczarował widzów na całym świecie.

SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW

reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2001, 125′

Rodzina Chihiro musi przeprowadzić się do nowego domu. Po drodze gubią się w lesie i trafiają do dziwnego miejsca przypominającego opuszczone wesołe miasteczko. Rodzice Chihiro znajdują stół pełen znakomitych potraw i natychmiast zabierają się do jedzenia. Tymczasem dziewczynka zwiedza to dziwne miejsce. Okazuje się ono nie opuszczonym wesołym miasteczkiem, ale tajemniczą krainą, gdzie rządzi zła czarownica, Yubaba.

KSIĘŻNICZKA MONONOKE

reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 1997, 133′

Pełna akcji, niezwykła opowieść osadzona w czasach, gdy ziemię zamieszkiwali bogowie. Wojownik o imieniu Ashitaka broni swej wioski przed złym potworem. Choć zwycięża, radość jego jest krótka. Potwór podczas walki rzucił na niego klątwę, z której oczyścić go może tylko legendarny bóg zwierząt.

„Czerwony żółw” w kinach od 23 czerwca 2017

Kategorie
WYDARZENIA

Dodaj komentarz