Dzika Banda
WYDARZENIA

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznana

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza został:

Jacek Świdziński, za komiks „Zdarzenie 1908”

Ogłoszenie laureata odbyło się podczas uroczystej gali w trakcie wiosennej edycji POP!Festivalu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana jest autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku. Zwycięzca otrzymuje 40 tys. zł ufundowane przez portal Dzika Banda.

 

Uzasadnienie kapituły:

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami łatwo nie było. Nagroda im Henryka Sienkiewicza to nagroda dla najlepszej popowej książki roku, samo to kryterium stwarza oczywiście pewne problemy, natomiast intuicyjnie wszyscy wiemy, o co chodzi, gorzej z tym, jak oceniać książki tak różne gatunkowo.

Koniec końców zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze – mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. W historii tej pojawiają się między innymi Feliks Dzierżyński, Rasputin, Lew Tołstoj, czy Dersu Uzała – najsłynniejszy z syberyjskich myśliwych. Postaci te będąc jak najbardziej sobą, są uwikłane w wydarzenia, które niezwykłością przerastają, jakże przecież szczodrze napisane przez historię ich własne biografie. Ale spekulatywny charakter tej opowieści to tylko jedna z jej urzekających właściwości. Przy minimalnej ilości słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale i sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów.    

Już pewnie wszyscy się domyślają, że laureatem pierwszej edycji nagrody im. Henryka Sienkiewicza został Jacek Świdziński, za komiks „Zdarzenie. 1908”

Komiks to gatunek o ciągle małej, lecz bardzo oddanej publiczności. Mamy nadzieję, że dzisiejsza uroczystość zwróci uwagę na to, jak bogate i ciekawe jest to medium. Niezależnie od tego nie sposób było nie nagrodzić twórcy, który swoimi pierwszymi pracami zaintrygował, by kolejną – to jest właśnie „Zdarzeniem.1908”, po prostu olśnić. Jesteśmy głęboko przekonani, że nie ma wśród miłośników dobrej literatury takich, którzy nie ulegliby czarowi tej książki. Nie wspominając już o tym, że trudno o pozycję, która w bardziej dobitny sposób pokazywałaby, że to właśnie na żyznych glebach tzw. literatury popowej czai się to co odkrywcze, zaskakujące i świeże.    

04 Świdziński

Poza nagrodzonym komiksem, wydanym przez Kulturę Gniewu, w finale nagrody znalazły się: „Szczęśliwa ziemia” Łukasza Orbitowskiego (SQN), „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka (Powergraph), „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy (Muza), „Haiti” Marcina Wrońskiego (W.A.B.), „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego (Literackie), „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego (SuperNowa), „Fugazi Music Club” Marcina Podolca (Kultura Gniewu), „Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika (Powergraph), „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego (Świat Książki).

W tym roku w jury nagrody pod przewodnictwem Szymona Kloski zasiedli: Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Leszek Bugajski, Damian Gajda, Bartek Paszylk.

Nagroda literacka in. Henryka Sienkiewicza ma na celu promować i wyróżniać twórców, którzy w Polsce wydają książki i komiksy cenione przez czytelników, a nie jedynie przez jury nagród literackich. We współpracy z Instytutem Książki, Dyskusyjnymi Klubami Książkowymi i kapitułą nagrody wybierać będziemy powieść, która jest popowa (dowolność gatunkowa: od fantastyki, grozy, przez kryminał, po obyczaj), a przy tym prezentuje świetny poziom literacki.

Kategorie
WYDARZENIA

Dodaj komentarz