WYDARZENIA

KFASON – Czyli festiwal grozy, o którym wciąż tak mało wiemy

Mini relacja z 5 Krakowskiego Festiwalu Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju

Krakowski Festiwal Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju (KFASON) nie przyciąga tłumów. To specyficzny konwent, gdyż bierze w nim udział więcej twórców grozy niż jej odbiorców. Poklepywań po plecach nie ma więc końca. I dobrze, bo każdy zasłużył sobie ciężką pracą na sukces.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz piąty gościła twórców i sympatyków grozy. Niech nikogo nie zwiedzie jednak miejsce spotkania, konwent powołała do życia Magdalena Paluch, skromna i niepozorna dziewczyna o wielkiej determinacji i sile sprawczej.

Mniej niepozorny, szalenie sympatyczny Krzysztof Korsarz Biliński był bez wątpienia tegoroczną duszą konwentu. Człowiek ten wziął udział w niemal każdym punkcie programu, płynnie przechodząc z roli prowadzącego do gościa. A program miał swoje mocne strony. Niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów był Panel Słowiański, na którym Korsarz przepytywał autorów antologii „Słowiańskie Koszmary”. Warto wspomnieć, że na łamach antologii debiutuje literacko Mikołaj Rybacki z zespołu Percival. Tak dobrze jednak nie było, artysta nie pojawił się na spotkaniu, byli za to inni, między innymi Marta Krajewska, nominowana do nagrody Janusza A. Zajdla. Interesujący był również panel, podczas którego redakcja czasopism poświęconych grozie opowiadała o pracy za kulisami. W godzinach wieczornych ekipa Attic Film Productions prezentowała swój film „Pony Up 300”, zrealizowany w hołdzie dla Quentina Tarantino i Roberta Rodrigeza.

 

Punktem kulminacyjnym konwentu była gala, podczas której organizatorzy festiwalu wyróżnili wyjątkowo zdolnych autorów. Nagrodę od czytelników otrzymał Artur Urbanowicz za książkę „Gałęziste” zaś Wojciech Gunia zdobył Nagrodę Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za powieść „Nie ma wędrowca”.Jeśliby chcieć zmierzyć zainteresowanie grozą na podstawie frekwencji KFASONU, wychodzi, że jest to dość kameralne towarzystwo. A jednak czytelnik grozy rodzimej nie jest w najgorszej sytuacji. Ma do wyboru trzy kwartalniki: Okolicę Strachu, Bramę oraz Histerię. Wydawnictw zainteresowanych gatunkiem przybywa, a trzeba przyznać, działają prężnie, są to między innymi: Odmienne Stany Grozy, Videograf, Gmork, Horror Masakra. Blogi krążące wokół tematu trudno zliczyć, wymienię Okiem Na Horror, Misterium Grozy, są również portale, gdzie pojawia się sporo newsów, jak na przykład Lubięgrozę.pl.

W rankingu na książkę roku wzięło udział około dwustu ankieterów. Być może jednym z głosujących był Maciej Szymczak, pomysłodawca antologii „Krew zapomnianych bogów” oraz „Słowiańskie koszmary”. Cieszę się, że miałam szczęście go spotkać, gdyż dzięki niemu poznałam jego żonę Justynę. Co zabawne, to właśnie ona namówiła Maćka, by po latach wrócił do pisania. Sukces nigdy nie należy do jednej osoby. KFASON to sukces wielu. Szkoda, że tak niewiele osób z zewnątrz może oglądać jak wielki.

Kategorie
WYDARZENIA
Marta Sobiecka

Marta Sobiecka, rocznik 1990, absolwentka dziennikarstwa, studentka filozofii na UKW w Bydgoszczy. Na co dzień pracuje jako grafik, po godzinach redaktor kwartalnika „Okolica Strachu”, pisarz, publicysta. Publikowała na łamach „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Współpracuje z redakcją portalu: efantastyka.pl, a od niedawna również z dzikabanda.pl. Z redakcją lubiegroze.pl współorganizuje konkurs na antologię „Jakie czasy taki diabeł”.

Dodaj komentarz