WYDARZENIA

Dario Argento w Polsce na festiwalu Cinergia

Dario Argento będzie gościem 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, który odbędzie się w dniach 23 listopada – 2 grudnia. Twórca kultowych kryminałów i horrorów zostanie uhonorowany Złotym Glanem za szczególny wkład w rozwój europejskiego kina gatunków, któremu tegoroczna edycja festiwalu poświęca szczególną uwagę.

W trakcie festiwalu odbędą się projekcje najsłynniejszych dzieł Argento: „Głęboka czerwień” (1975), „Suspiria” (1977),  „Phenomena” (1985) i „Ptak o kryształowym upierzeniu” (1970). W programie Cinergii w piątek, 24 listopada zaplanowano dwa specjalne spotkania z Dario Argento.

Pierwsze, połączone z pokazem jego debiutanckiego filmu „Ptak o kryształowym upierzeniu”, odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Projekcja rozpocznie się o godz. 13.30, zaś po niej (ok. 15:15) odbędzie się „lekcja kina” z Dario Argento.

Drugie z autorskich spotkań z laureatem Złotego Glana tegorocznego Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia odbędzie się w piątkowy wieczór w Helios Sukcesja przy okazji pokazu kultowej „Suspirii”. Argento opowie zebranym o kulisach realizacji jednego z najważniejszych horrorów w historii współczesnego kina, fascynacji oniryzmem i magią, a także o sposobach inscenizacji makabrycznych morderstw, z których twórczość włoskiego artysty słynie.

Oba spotkania z mistrzem grozy poprowadzą specjaliści w dziedzinie włoskiego kina gatunkowego: Diana Dąbrowska (Uniwersytet Łódzki) i Grzegorz Fortuna (Uniwersytet Gdański).

Więcej informacji na stronie festiwalu

Kategorie
WYDARZENIA

Dodaj komentarz