WYDARZENIA

28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi organizowany przez EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” odbędzie się w dniach 15-17 września. Najważniejsze wydarzenia jak co roku odbędą się w Atlas Arenie i w salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego, a wystawy będzie można oglądać m.in. w EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Festiwal jest największą komiksową imprezą we Wschodniej Europie. Ostatnie 28 lat w Polsce to okres kształtowania się rynków, w tym również rozrywki i dostępu do kultury. W tym okresie łódzki festiwal mógł rozwijać się tak, jak dyktowały to bieżące trendy w popkulturze. Obecnie Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier ma rozbudowaną formułę, ale posiada niezmienne punkty od pierwszej łódzkiej edycji, jak konkurs na krótką formę komiksową, spotkania z zaproszonymi autorami, sesje dedykacji, gala festiwalu, wystawy. Są to te punkty programu, które przyciągają stałych bywalców i gwarantują dobry odbiór imprezy również w środowiskach obserwujących jakość poziomu artystycznego i kulturotwórczego festiwalu.

 
 
Tegoroczny festiwal będzie okazją do spotkania licznych twórców zagranicznych. W związku ze startem serii „DC Odrodzenie” – przygotowanej na polski rynek przez wydawnictwo Egmont – do Łodzi ze Stanów Zjednoczonych przyleci znakomity rysownik i jedna z najważniejszych osób w DC Comics – Jim Lee. Innym gościem z USA będzie Howard Chaykin – autor m.in. pierwszych komiksów ze świata „Star Wars” oraz twórca słynnej serii „Black Kiss”. Gwiazdami tegorocznego MFKiG będą także Achdé – kontynuator serii „Lucky Luke”, Grzegorz Rosiński – rysownik świętującego 40-lecie „Thorgala”, twórca reporterskich powieści graficznych Guy Delisle czy Simon Bisley – rysownik komiksów o Lobo.
 
Z publicznością spotkają się także Francuz Sylvain Runberg (scenarzysta serii „Orbital”, „Millenium”, „Podboje” i „Konungowie”), Koren Shadmi – autor komiksu „Love Addict: Confessions of a Serial Dater”, Silvio Camboni – rysownik serii „Niezwykła podróż”, David Roach – znany m.in. z serii „Sędzia Dredd”, Alice Milani – autorka rysunkowej opowieści „Wisława Szymborska” oraz Joël Alessandra – twórca albumu „Wędrówka przez Morze Czerwone”.
 
Ponadto zaproszenie przyjęli: rysownik David Lloyd („V jak Vendetta” i „Opowieści wojenne”), Will Simpson (m.in. „Sędzia Dredd” , „Hellblazer” i „Batman”, mocno zaangażowany też w produkcję serialu „Gra o tron”), Ulises Fariñas (autor tegorocznego plakatu festiwalu, w Polsce znany m.in. z publikacji „Star Wars. Gdzie jest Wookiee?”), Otto Schmidt („Green Arrow: Rebirth”), Ingo Römling („Malcolm Max”), Berliac („Sadboi”), a także Grazia La Padula i Tony Sandoval (autorzy komiksu „Niewidzialne echo”).
 
Nie lada gratką dla profesjonalistów będzie obecność łowców talentów: Nicolasa Grivela, Dario Morgante oraz Tommaso D’Alessandro i możliwość przedstawienia im swojego portfolio.
 
Oczywiście nie zabraknie plejady polskich twórców oraz warsztatów dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych, strefy targowej, Manga Corner, cosplayu i wielu innych atrakcji. W Atlas Arenie odbędą się 15. finały ESL Mistrzostw Polski w turniejach „Counter-Strike: Global Offensive” oraz „League of Legends”, zarówno o tytuły, jak i nagrody pieniężne, których pula wyniesie 260 000 złotych; finalistów czterech drużyn z każdej gry, którzy pojawią się w Łodzi, poznamy na początku września. Nie zabraknie też czwartego już Game Jamu – konkursu tworzenia gier komputerowych przez 48 godzin oraz Fighting Games Challenge, na który wraz z MFKiG zapraszają CeX i Street Fighter Polska. Gry turniejowe w tym roku to „Tekken 7”, „Guilty Gear Xrd – Rev 2” oraz „Injustice 2”.
 
15 września będzie Dniem Komiksu Historycznego, z prezentacjami gier i komiksów historycznych, wystawami, warsztatami i konkursami dla dzieci. W programie znajdą się spotkania z autorami najnowszych tytułów poświęconych historii Polski oraz prelekcje dla nauczycieli i edukatorów.
 
Bilety na festiwal dostępne na komiksfestiwal.com
 
Bilety: 28 zł – trzydniowy, 15 zł – jednodniowy (dla dzieci: trzydniowy – 15 zł, 5 zł – jednodniowy).
 
Strona festiwalu, na której dostępny będzie szczegółowy program festiwalu: komiksfestiwal.com

 

Kategorie
WYDARZENIA

Dodaj komentarz