wywiady

Mark Lawrence – fantasy ma więcej serca i duszy niż science fiction [wywiad]

Gwałty, przemoc i niesprawiedliwość są u niego nawet bardziej intensywne niż u George’a R.R. Martina, do którego nierzadko jest porównywany. Za „Cesarza Cierni” otrzymał David Gemmell Awards of Fantasy. A choć u nas wydawane są obecnie dwie jego serie, autor podpisał już kontrakt na dwie kolejne – w tym jedną, która będzie rozgrywać się w dobrze znanym przez fanów świecie.

 

Ostatnio w Polsce ukazały się dwie twoje pozycje, Klucz Kłamcy i Czerwona Siostra, serie niedługo doczekają się u nas kolejnych tomów. Z twojego bloga wiem, że Księga Przodka jest już w całości skończona. Wiesz może, czym będziesz teraz zajmować się literacko? A może chcesz odpocząć, zbierając siły przed nowym projektem?

W tym momencie mam kontrakt na sześć książek, dokładnie na dwie trylogie. Jedna jest powieścią science fiction osadzoną w latach 80., a druga dzieje się w tym samym świecie co Księga Przodka skupiając się na pewnej postaci z „ice tribes”.

Możesz ujawnić, co czeka czytelników w rozwinięciu Księgi Przodka (w tomie drugim i trzecim)?

Niestety, za bardzo nie chcę zdradzać. Zresztą, wszyscy zainteresowani będą mogli przeczytać i przekonać się samemu, jak potoczyła się ta historia.

Dwukrotnie w prozie zgłębiłeś świat Rozbitego Imperium. Chyba się nie mylę mówiąc, że żywisz do tego uniwersum pewien sentyment? Planujesz napisać w jego realiach coś jeszcze? A może teraz chcesz „badać” Abeth?

Tak naprawdę mam większy sentyment do postaci niż do świata. Ale rzeczywiście, rozpocząłem prace nad kontynuacją historii jednego z bohaterów tego uniwersum. Mam nadzieję, że pewnego dnia znajdę czas, żeby ją ukończyć!

U nas krążą pogłoski, że na anglosaskim rynku uznaje się Ciebie za literacką gwiazdę pokroju George’a R.R. Martina i najlepszy debiut ostatnich lat. Czujesz, że takie opinie są uzasadnione?

George R.R. Martin sprzedał setki książek w miejscu sprzedanej przeze mnie jednej. Nie ma więc żadnego realnego porównania osiągniętego przez nas sukcesu. Epic fantasy jest tak naprawdę małym rynkiem w porównaniu do young adult czy romansów paranormalnych. Więc w tym małym stawie jestem rozsądnej wielkości rybą, sprzedając dobrze ponad milion książek po angielsku.

Częstym tematem twoich książek – właściwie leitmotivem – jest zemsta, granica okrucieństwa i cierpienia, brutalność świata. Nie trudno się domyśleć, że mają one swój cel, a przekaz czasami jest bardzo dobitny. Co chcesz ukazać, zaakcentować, podkreślić stosując tak często te motywy?

To wszystko jest tak naprawdę elementem powszechnym w epic fantasy. Są dla mnie raczej tłem dla przedstawianej historii niż jej tematem. Wolę skupiać się na konkretnych charakterach.

W Czerwonej Siostrze pojawia się motyw lesbijski, zapewne nieprzypadkowo. Czy wprowadziłeś go, aby urozmaicić świat i fabułę? Czy chciałeś też – nawet subtelnie – pokazać czytelnikowi, że to zjawisko jest naturalne, niepodważalnie istniejące? Szczególnie w obliczu ostatnich lat, kiedy kwestie orientacji seksualnej są dość kontrowersyjne i brane w ramiona tzw. politycznej poprawności.

Książki science fiction i fantasy, które czytałem jako dziecko, miały postacie o różnej orientacji seksualnej w znacznie bardziej znaczących rolach. Chociażby seria Julian May zaczynająca się w 1981 roku od The Coloured Land. Lub później, seria George’a R. R. Martina rozpoczynająca się w 1996 od Gry o tron. Wydaje mi się, że niezbyt trudno spotkać się z taką tematyką teraz – w 2018 roku.

Podobno przed Rozbite Imperium napisałeś co najmniej dwie książki, których nawet nie próbowałeś opublikować. Myślałeś może o wróceniu do nich? Poprawieniu i rozwinięciu?

Jedna z nich, książka fantasy o nazwie Blood of the Red, jest teraz na Wattpadzie. Ale nie, jestem bardziej zainteresowany pisaniem nowych historii. Piszę książkę tylko raz. Jeśli nie jest wystarczająco dobra, ruszam dalej. Nie robię więcej niż jednego szkicu i raczej nie wracam do starych opowieści.

Z tego, co wiem, nie potrafisz sobie wyobrazić aktorów, którzy mogliby zagrać główne role w adaptacji twoich książek, prawda? A może coś się zmieniło i masz jakiś faworytów?

Nie znam zbyt wielu nazwisk dobrych aktorów i nigdy oglądając film, nie zastanawiam się widząc jakiegoś, jaką postać z jednej z moich książek mógłby zagrać na ekranie. To nie jest coś, co zajmuje mój umysł.

A ogólnie, jak podchodzisz do adaptowania książek czy komiksów na filmy, seriale?

Lubię je oglądać. Czasem są dobre (Władca Pierścieni) lub złe (Hobbit), gorsze od materiału źródłowego (Conan) lub lepsze (Jak wytresować smoka). Ale nigdy nie miałem ambicji, by zobaczyć swoje książki na ekranie, poza tym, że byłaby to miła miara sukcesu i zarobiłbym trochę pieniędzy.

Mógłbyś zdradzić, dlaczego wybrałeś właśnie konwencję fantasy do opowiadania swoich historii? Czy wiążą się z tym upodobania lekturowe?

To jest to, co lubię czytać najbardziej. Dla mnie fantasy ma więcej serca i duszy niż science fiction. Możliwości jednak są nieskończone w obu gatunkach.

Odkąd stałeś się pisarzem pewnie wiele w twoim życiu się pozmieniało – być może znajomi mają inne podejście do ciebie, ludzie dowiadując się, czym się zajmujesz, zachowują się inaczej. Na to przynajmniej zwracają uwagę polscy autorzy, a czy na anglosaskim rynku jest podobnie? Czy pisarz to zawód jak lekarz, prawnik? Zauważyłeś zmianę w zachowaniu znajomych, reakcjach ludzi na wieść, że jesteś pisarzem?

W rzeczywistości bardzo niewiele się zmieniło. Byłem naukowcem, który pisał w swoim wolnym czasie. Teraz zostaję w domu i piszę. Nie zauważyłem również dużej różnicy w sposobie, w jaki ludzie wchodzą ze mną w interakcje, z wyjątkiem tego, że teraz chcą, abym przeczytał ich książki. Generalnie ludzie interesowali się moimi badaniami, teraz są oni delikatnie zainteresowani moim pisaniem. Czytelnicy fantasy są oczywiście bardziej entuzjastyczni, ale nie spotykam ich wielu, ponieważ wiele czasu zajmuje mi opieka nad niepełnosprawnym najmłodszym dzieckiem.

Jak zareagowałeś na wieść, że Cesarz Cierni zdobył jedną z największych światowych nagród fantastycznych (David Gemmell Awards of Fantasy)?

Byłem bardzo zadowolony. Miło wiedzieć, że jest się rozpoznawalnym w grupie, a że byłem do tego fanem prac Gemmella – takie wyróżnienie było czymś dwukrotnie przyjemnym.

Co aktualnie czytasz? Jest jakiś gatunek literacki, po który najchętniej sięgasz i taki, którego starasz się unikać? Jesteś w stanie przytoczyć swoich ulubionych autorów?

Czytam Otchłań. Piątą i ostatnią książkę z cyklu demonicznego Petera V. Bretta.

Cieszę się, że mogę pisać w różnych gatunkach. Ostatnio napisałem thriller i książkę science fiction. Nie sądzę, bym kiedykolwiek napisał książkę o romansach, ale książkę z romantycznym elementem, z pewnością.

Mam wielu ulubionych autorów, ale Tolkien, George R.R. Martin i Robin Hobb są na szczycie listy.

Protagonistami swych powieści uczyniłeś młodych ludzi, wręcz dzieci. Czy perspektywa dziecka pozwala Ci łatwiej wprowadzić czytelnika w świat – na zasadzie poznawania, uczenia się przez bohatera nowych rzeczy? Być może chodziło Ci o ukazanie, że młodzi to tabula rasa, którą zapisują doświadczenia, edukacja, szkolenie i wpływ otoczenia? A może w tym wypadku kierowało Tobą coś innego?

Młodzi protagoniści są interesujący, ponieważ, jak mówisz, są do pewnego stopnia czystą kartą. Ewoluują i zmieniają się. To ważny czas, kiedy fundamenty pod opowieść są już na miejscu. Napisałem też starszych bohaterów, bo na pewno nie będzie tak, że zawsze będę tworzyć tylko młode główne postacie.

Czego oczekujesz w dobrych książkach? Zwartej, spójnej i wartkiej fabuły? Bohaterów z krwi i kości? Ciekawej kompozycji świata przedstawionego? Odniesień do problemów codziennego świata i propozycji rozwiązań? Czy może, czegoś nietypowego, innowacyjnego?

Nigdy nie wiem, czego chcę. Gdyby to było tak łatwe, wydawcy mieliby prostszą pracę. Czasami mam ochotę na dobrze opowiedzianą tradycyjną historię, czasami chcę być zaskoczony, ale generalnie nie wiem, czego chcę, dopóki tego nie znajdę w trakcie czytania.

W Czerwonej Siostrze w przeciwieństwie do Rozbite Imperium czy Wojna Czerwonej Królowej perspektywa pierwszoosobowa (point-of-view) zmienia się w trzecioosobową. Czy wiąże się to z kobiecą protagonistką, czy może chciałeś poeksperymentować?

Napisałem zarówno męskie, jak i żeńskie postacie w trzeciej osobie. Dwie książki, które mam na Wattpadzie są tego przykładem. Trzecia osoba wydaje się bardziej odpowiednia, jeśli chcesz pokazać większy obraz i bardziej rozbudować świat.

Masz może czasem podczas pisania momenty „braku weny”? Gdy nie wiesz, co dalej z historią, jak rozwiązać scenę albo połączyć dwa wątki?

Nieczęsto, ale kiedy to się dzieje, po prostu idę zrobić coś innego, a pomysły i rozwiązania pojawiają się same w umyśle, gdy jest pusty.

A odczuwasz na rynku wydawniczym – choćby w samym fantasy – brak czegoś? Chodzi mi o podejmowanie konkretnych tematów, zabawę z motywami, kontynuowanie odmian gatunkowych, może pisanie w specyficznym stylu?

Ja nie. Istnieje ogromna liczba książek i autorów. Nie jestem pewien, czy ktoś może powiedzieć z upoważnieniem, co jest lub nie jest dostępne, jeśli patrzy się we właściwe miejsce. Tylko dlatego, że ja nie odczuwam braku, nie oznacza to, że ich nie ma lub że inni tego nie czują.

Ostatnio często słyszę o tym, że na rynku pojawiają się nielogiczne książki, nawet takie wymagające od czytelnika dużego zawieszenia niewiary. Czy dla Ciebie też irytujące są książki, w których np. rycerz potrafi jechać na koniu przez trzy dni bez przerwy, albo że bez zastanowienia wskakuje do rzeki, nie znając jej głębokości?

To nie jest coś, co zauważyłem. Gdybym jednak to zauważył, prawdopodobnie by mnie to zirytowało.

Jak oceniasz swoje książki (jako autor) na poziomie logiki? Uważasz, że budowanie świata musi opierać się na znanych nam prawach nauk, czy sądzisz, że czasem nagięcie, złamania takiego prawa może wzbogacić uniwersum fantastyczne?

Nie wiem, jakiej skali używałbyś do takiej oceny. Każda magia zazwyczaj nie zgadza się z naszym naukowym zrozumieniem. Magię można przedstawić jako pseudonaukę zgodną z jakimś nowym zestawem reguł lub jako zagadkę. Oba sposoby działają dobrze dla mnie, pod warunkiem, że są dobrze napisane.

Jakie książki według Ciebie powinni przeczytać początkujący pisarze?

Nigdy nie powiedziałbym nikomu co musi przeczytać. Czytajcie coś innego niż książki, które ja czytam, oraz twórzcie nowe, niepowtarzalne opowieści, których na rynku jeszcze nie było.

Kategorie
wywiady
Adrian Turzański

Urodzony pod znakiem Skorpiona, w roku "Leona zawodowca", "Pulp Fiction", "Króla Lwa" i filmowych adaptacji "Maski" oraz "Kruka".Kulturoznawca, pożerający szeroko pojętą popkulturę, choć nie wyłącznie. Redaktor, krytyk, szortalista, publicysta, bibliofil, a przede wszystkim :homo verecundus". Przez swoje krótkie życie przebywający w różnych subkulturach, kręgach i środowiskach. Ma swój gust i swoje zdanie. Bynajmniej nie konformista. Wśród jego autorytetów, na których teoriach wcale często się opiera, są Eco, Barthes, Koneczny, Derrida, Eliade, Benedict, Kopaliński i Geertz. Niestety, wszyscy już odeszli...

Dodaj komentarz