wywiady

Ricky Warwick – hard rockowy „Ulisses” [wywiad]

Ricky Warwick, obecny wokalista Thin Lizzy, a także utworzonego niedawno zespołu Black Star Riders tym razem opowiada nam o tym, co go inspiruje podczas tworzenia muzyki.

Oczywiście uwielbiam te wszystkie klasyczne rockowe i metalowe grupy, takie jak Motörhead, AC/DC albo Thin Lizzy, ale na pewno nie ograniczam swoich muzycznych zainteresowań do jakiejś konkretnej ery, która przeminęła kilkadziesiąt lat temu – choć wciąż słucham sporo punku czy muzyki spod znaku Motown. Z nowszych zespołów wrażenie zrobili na mnie ostatnio: amerykański Black Rebel Motorcycle Club i irlandzki Trucker Diablo. Zresztą jak się ma nastoletnie dzieciaki to trudno nie orientować się w nowszej muzyce, one wiecznie czegoś słuchają!

Kiedy tworzę muzykę inspiruje mnie dosłownie wszystko, co się dzieje dookoła mnie – również książki i filmy, z którymi akurat mam styczność. Choć szczerze mówiąc książki są dla mnie jednak znacznie głębszym źródłem inspiracji niż filmy. Trzy tytuły, które w dużym stopniu ukształtowały mnie jako artystę to:

John Steinbeck „Grona gniewu” – wiadomo, klasyka, ale prawdopodobnie przeczytałem tę książkę więcej razy niż jakąkolwiek inną.

Cormac McCarthy „To nie jest kraj dla starych ludzi” – McCarthy to świetny pisarz, dorwałem tę powieść od razu po premierze, jeszcze zanim przerobiono ją na film, i wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ekranizację też lubię, ale znacznie większą inspiracją była dla mnie jednak książka.

James Joyce „Ulisses” – jak się jest Irlandczykiem, to prostu nie można nie znać Joyce’a. I tak – naprawdę przeczytałem „Ulissesa” od deski do deski, to kolejna książka, która w dużej mierze odcisnęła na mnie piętno. Poznałem ją jeszcze jako dzieciak, dorastałem przy niej.

Kategorie
wywiady
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz