większe kawałki

Made in USA: Przegląd komiksów (XXVII) – maj 2016

Jak co miesiąc prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na maj 2016 r.

ZESZYTY

Archangel #1. Scenariusz: William Gibson. Rysunki: Butch Guice. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Archangel-01

William Gibson – ojciec i matka całego cyberpunku, autor Trylogii Ciągu, Trylogii Mostu i Trylogii Blue Ant – idąc jeszcze ciepłym śladem Chucka Palahniuka, zabiera się za pisanie komiksów. Pisarz ponownie sięgnie po fantastykę, ale tym razem będącą mariażem science fiction, postapokalipsy i politycznego thrillera. Trzymam kciuki, aby autor “Neuromancera” i na tym polu poradził sobie przynajmniej dobrze.

Weavers #1. Scenariusz: Simon Spurrier. Rysunki: Dylan Burnett. Boom! Studios. Sprawdź w Atom Comics

Weavers-001

Simon Spurrier, autor wielu tytułów z X-Men i świetnego „Disenchanted”, zabiera się za opowieść gangsterską z elementami nadnaturalnymi. „Weavers” ma być mrocznym kryminałem w stylu „Rodziny Soprano” czy „Ojca Chrzestnego”, a jego bohaterami tytułowa mafijna familia, która od pokoleń utrzymuje władzę i dysponuje niezwykłymi umiejętnościami dzięki więzi z pająkami obdarzonymi mocą.

Cinema Purgatorio #1. Scenariusz: lan Moore, Garth Ennis, Max Brooks, Kieron Gillen, Christos Gage. Rysunki: Kevin O’Neill, Raulo Caceres, Michael DiPascale, Ignacio Calero, Gabriel Andrade. Avatar Press. Sprawdź w Atom Comics

Cinema1

Alan Moore do spółki z Kevinem O’Neillem (“Liga niezwykłych dżentelmenów”) startują z comiesięczną horrorowo-pulpową antologią, którą zasilą również inne znane nazwiska, jak Garth Ennis (“Kaznodzieja”) czy Max Brooks (“Zombie Survival”). Każdy numer na 48 stronach zawierać będzie pięć niepowiązanych ze sobą, mocnych i nieszablonowych opowieści.

3 Floyds: Alpha King #1. Scenariusz: Brian Azzarello, Nick Floyd. Rysunki: Simon Bisley, Ryan Browne. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

ALPHAKING01

Komiks Briana Azzarello, który wcześniej miał ukazać się pod szyldem Heavy Metal, ma wszelkie predyspozycje aby stać się wydawniczym hitem. Scenarzysta “Wonder Woman” i “100 Naboi” łączy w nim siły z Simonem Bisley’em – razem dostarczą wysokooktanową opowieść będącą… reklamą browaru Three Floyds Beer z Hammond, w stanie Indiana, który uchodzi za jeden z najlepszych w USA.

Renato Jones: The One % #1. Scenariusz i rysunki: Kaare Kyle Andrews. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

RenatoJones01_cvr

Znany z wieloletniej współrpacy z Marvelem, Kaare Andrews, rusza z w pełni autorskim projektem. Tytułowy bohater to mściciel, który wypowiada wojnę tytułowemu jednemu procentowi społeczeństwa (ma on w posiadaniu większą ilość majątku Ziemi niż pozostałe 99%) chcąc doprowadzić je do bankructwa i całkowitego pogrążenia. Ot taki współczesny, Rob Hood w odrobinę futurystycznym sztafarzu.

Daredevil/Punisher #1Scenariusz: Charles Soule. Rysunki: Szymon Kudrański. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

daredevil punisher

Pośród wysypu nowych serii z Deadpoolem, kolejnego powrotu Steve’a Rogersa do roli Kapitana Ameryki i Becky Cloonan za sterami „Punishera„, warto zwrócić uwagę na mini-serię „Daredevil/Punisher”, którą do scenariusza Charlesa Soule’a rysować będzie nasz rodak, Szymon Kudrański. To już kolejny jego występ pod szyldem Marvela, a jego ilustracje zawsze warte są złamanego grosza.

WYDANIA ZBIORCZE

JOE GOLEM: OCCULT DETECTIVE v.1: The Rat Catcher and The Sunken Dead. SCENARIUSZ: MIKE MIGNOLA, CHRISTOPHER GOLDEN. RYSUNKI: PATRIC REYNOLDS. DARK HORSE COMICS. SPRAWDŹ W ATOM COMICS

joe golem

Golden i Mignola od lat wspólnie piszą nie tylko komiksy ale i tworzą ilustrowane powieści. Ten pierwszy przelewa na papier słowa a ten drugi je wizualizuje. Do tej pory wykreowali takie postaci literackie jak Baltimore i Joe Golem, obie też szybko przenieśli do formy komiksu. “Joe Golem” jest kontynuacją powieści “Joe Golem and the Drowning City”, a jego akcja rozgrywa się w latach 60. na częściowo pochłoniętym przez ocean Manhattanie, który zamieszkują nie tylko ludzie ale i fantastyczne stworzenia. Przygody Golema, okultystycznego detektywa znajdują się poza tzw. Mignolaverse, czyli komiksami związanymi z Hellboy’em, i są mieszanką grozy, pulpy i specyficznego urban-fantasy.

THE STEAM MAN. SCENARIUSZ: MARK ALAN MILLER, JOE R. LANSDALE. RYSUNKI: PIOTR KOWALSKI. DARK HORSE COMICS. SPRAWDŹ W ATOM COMICS

STEAMAN-TPB

Whoa, a tutaj zapowiada się najczystsza, najprawdziwsza pulpa rodem z początku XX wieku. Dziki Zachód zostaje zaatakowany przez Tripody (z „Wojny światów” Wellsa) i wielkie Białe Małpy (z cyklu „Barsoom” Burroughsa). Kowboje budują więc wielkie roboty napędzane parą aby odeprzeć ich atak, a tymczasem na tle zachodzącego słońca czai się cień szalonego i potężnego wampira niosącego apokalipsę. Jak to wszystko pięknie brzmi! A jeśli dodać do tego fakt, że współscenarzystą jest Joe R. Lansdale, autor cudnej powieści „Cold in July”, a rysownikiem niestrudzony Polak, Piotr Kowalski, szykuje się iście wybuchowa mieszanka.

Providence v. 1. Scenariusz: Alan Moore. Rysunki: Jacen Burrows. Avatar Press. Sprawdź w Atom Comics

ProvidenceAct1-HC

Alan Moore po raz trzeci zanurza się w światy stworzone przez H.P. Lovecrafta (wcześniej zrobił to w „The Courtyard” i „The Neonomicon”). Przy tym tytule padają wielkie słowa: „Strażnicy w wersji horrorowej”, „najważniejsza premiera 2015 roku”, „arcydzieło, do którego będą odnosić się kolejne pokolenia twórców” – ale czy faktycznie okażą się prawdą? Nawet jeśli tylko w połowie, to po kolejny komiks Moore’a po prostu trzeba sięgnąć. No i jest to rzecz obowiązkowa dla fanów Mitów Chtuhlu.

PLUTONA . SCENARIUSZ: JEFF LEMIERE. RYSUNKI: EMI LENOX. IMAGE COMICS. SPRAWDŹ W ATOM COMICS

Plutona

Grupka kilku nastoletnich przyjaciół z przedmieścia odkrywa w parku zwłoki największego superbohatera na świecie, tytułowego Plutona. Od tej chwili grozi im ogromne niebezpieczeństwo, a chroniąc swe życia odbędą mroczną i bolesną podróż w głąb siebie. Lemiere po raz kolejny spróbuje rozmontować superbohaterski gatunek opowiadając tym razem historię o dojrzewaniu i przyjaźni. Może być interesująco.

logo atom comics

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz