Image Comics
większe kawałki

Made in USA: przegląd komiksów (XXV) – marzec 2016

Jak co miesiąc prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na marzec 2016 r.

ZESZYTY

Discipline #1. Scenariusz: Peter Milligan. Rysunki: Leandro Fernandez. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Discipline01

Prawdopodobnie szykuje się kolejny hit od Image. Tym razem za jego sterami zasiądzie weteran komiksu dla dojrzałych czytelników, Peter Milligan. Z opisu zapowiada się na solidny  domestic thriller z domieszką horroru i sporą dawką erotyki. Lepiej nie przegapić tego tytułu.

Turncoat #1. Scenariusz: Alex Paknadel. Rysunki: Artyom Trakhanov. Boom! Studios. Sprawdź w Atom Comics

Turncoat_001

Dość interesująca pozycja dark science fiction, tworzona ponoć w stylu “Blade Runnera”. Akcja komiksu rozgrywa się trzysta lat po zniewoleniu ludzkości przez obcą rasę i dwa lata po tym jak kosmici po prostu odchodzą. Ludzie próbują powrócić do starych nawyków, tworzą rząd, miejsca pracy, ale tak naprawdę niewiele się zmienili. Całość zamknie się w czterech zeszytach.

The Shadow Glass #1. Scenariusz i rysunki: Aly Fell. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

ShadowGlass-1

Do tej pory Aly Fell (tutaj jej galeria) zajmowała się wyłącznie tworzeniem ilustracji i koncept artów do animacji i gier. “The Shadows Glass”, rozgrywający się w czasach ostatnichTudorów i podejmujący temat okultyzmu wokół królowej Elżbiety I i tajemnic jej doradcy, Johna Dee, jest jej absolutnym debiutem w branży komiksowej. Mam nadzieję, że scenariuszowo sobie poradzi, ale już same rysunki powinny być wystarczającą zachętą aby sięgnąć po ten tytuł.

Mockingbird #1. Scenariusz: Chelsea Cain. Rysunki: Katarzyna Niemczyk. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

mockingbird1

Znana z serialu “Agenci T.A.R.C.Z.Y.” Bobbi Morse po raz pierwszy w historii otrzymała własną serię. Zapewne będzie to przyjemny tytuł sensacyjny z babką, która świetnie potrafi o siebie zadbać, ale tym co najbardziej mnie w nim interesuje to rysunki Katarzyny Niemczyk – naszej rodaczki, która będzie pierwszą Polką rysującą dla Marvela. A jako, że Kasia jest świetną rysowniczka (jej galeria tutaj), po prostu nie można przegapić tego tytułu.

Army of Darkness: Furious Road #1. Scenariusz: Nancy A. Collins. Rysunki: Kewber Baal. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

AODFuriousRoad01

A tutaj mamy interesującą zgrywę z “Mad Maxa”. Armia Ciemności obaliła cywilizację Zachodu co w rezultacie zmusiło ludzkość do sprzymierzenia się z istotami nadprzyrodzonymi (wilkołakami, wampirami, czarownicami). Ich ostatnią szansą jest Necronomicon, który znajduje się w rękach Asha Williamsa. Gościnnie udział biorą potwór Frankensteina i córka Drakuli, Eva.

Vampirella v.3 #1. Scenariusz: Kate Leth. Rysunki: Eman Casallos. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

Vampivol3-01

Ikona horroru z lat 60. w swojej nowej przygodzie na miarę XXI wieku (i w nowym, mniej wyzywającym kostiumie) podbija Hollywood i próbuje rozwikłać zagadkę prawdziwej przyczyny pojawienia się demonów i potworów w Mieście Aniołów. Spisek sięga aż do złotej ery srebrnego ekranu. Myślę, że warto chociaż spróbować poznać nowy wizerunek Vampirelli, choć przyznam, że sentyment do klasycznej horroru z tą bohaterką pozostaje w mocy.

WYDANIA ZBIORCZE

EVE: Valkyrie. Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Eduardo Francisco. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

EVE-Valkyrie-HC

Gra “EVE: Valkyrie” to symulator kosmiczny osadzony w tym samym uniwersum co “EVE Online” oraz “DUST 514”, a nowatorskim do niej dodatkiem są specjalne okulary VR, mające zapewnić wrażenie autentycznego uczestnictwa w potyczkach, Komiks jest natomiast prequelem gry opowiadającym o Ran, założycielce śmiercionośnej eskadry “Valkyrie”, biorącej udział w licznych międzygwiezdnych bojach. Zapowiada się intrygujące military science fiction.

Rebels Volume 1: A Well-Regulated Militia. Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Andrea Mutti, Matthew Woodson, Ariela Kristantina. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Rebels-TP-v1

Brian Wood, autor m.in. „DMZ” i „The Massive”, tym razem opowie pełną pasji historię wojny amerykanów o niepodległość. Kto czytał i pamięta „Northlanders” tego autora, ten wie jak wiele serca wkłada on w swe historyczne dramaty, łącząc dziejowe detale z tragediami ludzkiej jednostki. Zapowiada się kolejny hit i chyba dobrze, że Wood nie zmarnował swego talentu na ciętego przez McFarlane’a „Spawna”.

String Divers. Scenariusz: Chris Ryall. Rysunki: Nelson Daniel. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

StringDivers-TPB

Wydaje się, że geekowi naukowcy wreszcie otrzymają komiks w sam raz dla siebie. Oto bowiem grupa renegatów musi ocalić wszechświat, w którym mechanika kwantowa, teoria strun i teoria chaosu zostały potwierdzone i działają w najlepsze. Sheldon Cooper by czytał.

Project Superpowers: Blackcross. Scenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Colton Worley. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

BlackcrossTP

W ramach Projektu Superpowers, którego celem było wskrzeszenie zapomnianych i należących do domeny publicznej bohaterów Złotej Ery Komiksu, ukaże się tytuł, tym razem sygnowany nazwiskiem Warrena Ellisa. Autor „Wzorca Zbrodni” opowie o tytułowym prowincjonalnym miasteczku nawiedzonym przez duchy zagrażające lokalnej społeczności. Brzmi to dość sztampowo i standardowo, ale nazwisko Ellisa zazwyczaj jest gwarantem solidnie rozegranych opowieści.

Faster than Light v.1. Scenariusz i rysunki:: Brian Haberlin. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

FasterThanLightVol1TP

Świetnie zapowiadająca się space opera o odkrywaniu tajemnic kosmosu. Ludzkość dopiero niedawno opanowała podróże z prędkością światła i dopiero co wyruszyła w nieznane. Na jej drodze staną niebezpieczni obcy i formy życia wielkości planet, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo i jest jeszcze tajemnica, o której wiedzą tylko nieliczni uczestnicy wyprawy eksploracyjnej. Do komiksu stworzono też specjalną aplikację, dzięki której wiele elementów graficznych zyskuje efekt 3D.

Tokyo Ghost v.1: Atomic Garden. Scenariusz: Rick Remender. Rysunki: Sean Murphy. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

TokyoGhostVol1TP

Najnowszy tytuł od Ricka Remendera („Black Science”, „LOW”) to kolejny hit Image Comics. Scenarzysta ponownie uderza w nuty science fiction ale tym razem serwuje mieszankę postapokalipsy, cyberpunku i sensacji. W świecie gdzie stopniały lodowce funkcjonują dwa bieguny: ludzie owładnięci przez najnowsze technologie, uzależnieni od serwisów społecznościowych i sterowani z ukrycia przez wielkie korporacje oraz ci, którzy tej technologii kompletnie się wyrzekli. Intrygujące, nieprawdaż? Rysuje niezawodny Sean Murphy („Przebudzenie”, „Amerykański Wampir”).

Paper Girls v.1. Scenariusz: Brian K. Vaughan. Rysunki: Cliff Chiang. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

PaperGirlsVol1

Najnowsza tytuł Briana K. Vaughana („Saga”) zapowiada się co najmniej na hit, zważywszy chociażby na porównania jakich używa się przy jego promocji. Ma to być unikatowa mieszanka kultowego dramatu Roba Reinera, „Stań przy mnie” z „Wojną światów” Wellsa, a jej bohaterkami są cztery dwunastoletnie roznosicielki gazet. Smaczku całości dodaje fakt, że za rysunki odpowiada Cliff Chiang, który nadał unikalnego uroku „Wonder Woman” z Nowego DC Comics.

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz