Dark Horse Comics
większe kawałki

Made in USA: przegląd komiksów (XXIII) – styczeń 2016

Jak co miesiąc prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na styczeń 2016 r.

ZESZYTY

Swamp Thing #1. Scenariusz: Len Wein. Rysunki: Kelley Jones. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

SwampThing-001

Fani horror – szykujcie się na prawdziwą bombę, bo do swoich obowiązków powracają dwaj giganci komiksu: Len Wein, który m.in. wprowadził na łamy Marvela Wolverine’a oraz wymyślił postać Swamp Thinga, na barkach którego pozwolił wyrosnąć Alanowi Moore’owi oraz Kelley Jones, rysownik o niezwykle mrocznej i bardzo charakterystycznej kresce, którąz ilustrował „Sandmana” i „Batmana”. Bądźcie gotowi na mocną dawkę staro szkolnej grozy.

Lone Wolf 2100 #1. Scenariusz: Eric Heisserer. Rysunki: Miguel Sepulveda. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

LW2100

Oto komiksowy remake remake’a. Kilka ładnych lat temu Mike Kennedy i Francisco Ruiz Velasco stworzyli całkiem fajną cyberpunkową wersję „Samotnego wilka i szczenięcia” Koike i Kojimy. Teraz nowy zespół twórców pod tym samym tytułem tworzy zupełnie nową opowieść, która więcej ma wspólnego z „Cyborgiem 2”, gdzie debiutowała Angelina Jolie niż z mangowym oryginałem. Ale, że mam sentyment do filmu Schroedera i dobrze wspominam pierwszą serię „Lone Wolf 2100” to polecam.

Hellboy Winter Special One-Shot. Scenariusz: Mike Mignola, Chris Roberson, Chelsea Cain, Scott Allie. Rysunki: Michael Walsh, Michael Avon Oeming, Tim Sale. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

hellboy special

Po zimowego one-shota z Hellboyem warto sięgnąć nie tylko dlatego, że to zimowy one-shot z Hellboyem. To także mini-antologia krótkich opowiastek zilustrowanych przez takie gwiazdy jak Tim Sale („Batman: Długie Halloween”) czy Michael Avon Oeming („Powers”), no i przez samego Mignolę. Już tylko dlatego warto sięgnąć po ten zeszyt. Bo kto by tam czytał Hellboya.

Nowhere Men #7. Scenariusz: Eric Stephenson. Rysunki: Dave Taylor, Emi Lenox. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

NowhereMen07-Cvr-c2155

Po prawie dwóch latach przerwy, spowodowanej niedyspozycją rysownika Nate’a Bellegarde, Eric Stephenson powraca do kontynuowania swojego świetnego pop-naukowego thrillera. Co prawda już z innymi rysownikami na pokładzie, ale trudno. Niemniej warto zapoznać się z całością i kontynuować czytanie tej serii.

The Walking Dead #150. Scenariusz: Robert Kirkman. Rysunki: Charlie Adlard. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

TWD150-Cvr-22b5a

Nie minęło wiele czasu (cholera jak on szybko leci) a najpopularniejszy niezależny tytuł dobił do magicznej liczby 150 zeszytów. W dzisiejszych czasach pełnych reebotów, revampów i kasacji taka numeracja jest już chyba niemożliwa do osiągnięcia. Wielkie gratulacje dla Kirkmana, który wciąż potrafi utrzymać zainteresowanie czytelników. W samym numerze będzie się dziać jak zwykle dużo ciekawych rzeczy, a i będzie znacznie grubszy od standardowych.

Savage Dragon #209. Scenariusz: Erik Larsen. Rysunki: Erik Larsen. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

savage-dragon-209

Ten numer Dragona ukaże się co prawda na przełomie listopada i grudnia, ale z racji tego, że informacja dopiero teraz została oficjalnie potwierdzona, warta jest wzmianki. Otóż w tym numerze ukaże się kolorowa wersja „Mouthful of Death” Łukasza Mazura, czyli dobrze nam znane „Usta pełne śmierci” stworzone w hołdzie Erikowi Larsenowi i Savage Dragonowi. Ot sytuacja bez precedensu i kolejny Polak w Image Comics.

ALBUMY

Comic Book Apocalypse: The Graphic World of Jack Kirby. Autor: Jack Kirby. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Kirby-Exhibition-cvr

Obowiązkowy album dla miłośników twórczości boga komiksu, Jacka Kirby’ego – człowieka, bez którego uniwersum Marvela i DC nie wyglądałoby tak jak dziś. Jest to obszerny katalog towarzyszący wystawie na uniwerku Northsridge, zawierający nie tylko eseje na jego temat ale i mnóstwo mniej i bardziej znanych dzieł tego autora. Absolutne musiszmieć.

Nameless HC. Scenariusz: Grant Morrison. Rysunki: Chris Burnham i Nathan Fairbairn. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

NamelessHC-Cvr-e5df4

Ta mini-seria była najgorętszym tytułem ogłoszonym podczas zeszłorocznego Image Expo. Grant Morrison obiecał na jej łamach przedefiniować gatunek horroru, a jego narzędziem stał się nihilizm, czyli pogląd filozoficzny negujący istnienie pewnych bytów oraz slasher. Czy zamysł scenarzysty się powiódł i tytułowy okultystyczny kanciarz, będący mieszanką Sherlocka Holmesa i Batmana, udźwignął ciężar presji i sprostał oczekiwaniom mocodawców i czytelników?

Prez vol.1: Corndog in chief. Scenariusz: Mark Russell. Rysunki: Ben Caldwell. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

prez v1

DC przywróciło jeden z zapomnianych pomysłów z lat 70. Pomysł, dodajmy, całkiem nośny. W niedalekiej przyszłości prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje Beth Ross, szalona dziewiętnastolatka, która jest ostatnią nadzieją dla zmanierowanego kraju, gdzie tacos dostarcza się dronami, a bezdomni używani są jako ludzkie billboardy. Pierwszego „Preza” stworzył Joe Simon, twórca Kapitana Ameryki, a jego bohaterem był Prez Rickard, pierwszy nastoletni prezydent. Wtedy Ameryka nie była gotowa na tak innowacyjny koncept – serię skasowano po czterech numerach. Hołd dla Preza złożył dwadzieścia lat później Neil Gaiman – w jednym z numerów „Sandmana” czyniąc z niego główną postać. Chcecie zobaczyć jak Ameryka przeprasza kraje, w których prowadziła wojny? Takie rzeczy tylko w „Prezie”.

logo atom comics

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz