Image Comics
większe kawałki

Made in USA: Przegląd komiksów (XXII) – grudzień 2015

Jak co miesiąc prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na grudzień 2015 r.

ZESZYTY

Batman / Teenage Mutant Ninja Turtles #1. Scenariusz: James Tynion IV. Rysunki: Freddie E. Williams II. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

batman tmnt

Oto crossover wszech czasów. Co tam spotkanie Batmana ze Spider-Manem, Supermana z Obcymi czy Doktora Who z załogą Eterprise. Oto Mroczny Rycerz stanie twarzą w twarz z najfajniejszymi wojownikami ever, Żółwiami Ninja. O ile sam pomysł moim zdaniem jest trafiony, o tyle nazwisko Tyniona IV budzi obawy o jakość fabuły – choć w zasadzie nie ma co się oszukiwać, że dostaniemy coś więcej niż klasykę w stylu lat 90. No i szkoda, że całości nie rysuje Kevin Eastman (stworzył tylko wariantową okładkę).

Lucifer #1. Scenariusz: Holly Black. Rysunki: Lee Garbet. DC Vertigo. Sprawdź w Atom Comics

luvifer 1

Tegoroczna ofensywa Vertigo rozpoczęta, a wśród czterech tytułów z “jedynką” na okładce, szczególną uwagę przykuwa „Lucyfer”… Wydawca odkurza jedną z najlepszych swoich serii, dodajmy na to – zupełnie nie potrzebującą ciągu dalszego, i zaprzęga upadłego anioła do wykonania niebiańskiej misji. Mam wrażenie, że tytuł to lekki kompromis miedzy świetnym komiksem Mike’a Careya a proceduralnym serialem Foxa, którego pilot zupełnie nam się nie podobał. Ale kto wie, może szykuje się kolejna perełka od Vertigo?

The Totally Awesome Hulk #1. Scenariusz: Greg Pak. Rysunki: Frank Cho. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

awesome hulk

Czy niesamowity Hulk może być jeszcze bardziej niesamowity? Tak – totalnie odjazdowy! W tej nowej serii, rozgrywającej się po „Secret Wars”, Hulkiem zostaje Amadeusz Cho, młody geniusz, który łączy swój ponadprzeciętny umysł z siłą Zielonego Olbrzyma. Idealny moment dla nowych czytelników chcących zaprzyjaźnić się z najgroźniejszą bestią Marvela, pisana przez autora „Planety Hulka” i rysowana przez znakomitego Franka Cho.

Judge Dredd Megazine #367. Scenariusz: Arthur Wyatt, Mike Carroll,John Wagner. Rysunki: Ben Wilsher, Steve Yeowell, Colin McNeal. Rebellion. Sprawdź w Atom Comics

jd meg

Nadarza się dobra okazja aby rozpocząć przygodę z odważnym brytyjskim komiksem spod znaku 2000AD. W grudniowym wydaniu miesięcznika Judge Dredd Megazine rozpoczną się dwie nowe opowieści, a dwie kolejne zakończą. Pierwszą z debiutujących będzie kolejny epizod przygód Dredda osadzonych w filmowym uniwersum Pete Travisa, a drugą kolejne dochodzenie prywatnej detektyw, byłej sędziny i obiektu uczuć Dredda, Galen DeMarco. Dajcie się ponieść ulicom Mega-City One.

WYDANIA ZBIORCZE

Barb Wire v.1: Steel Harbor Blues. Scenariusz: Chris Warner. Rysunki: Patrick Olliffe, Tom Nguyen. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

BarbWire

Na karty komiksu powróciła jedna z zapomnianych i dość krótko świecących gwiazdek Dark Horse’a – diablo seksowna, twarda jak stal i nieźle łomocząca tyłki Barbara Kopetski, która za dnia prowadzi bar dla obszczymurów, a w wolnych chwilach zamienia się w niezwykle skuteczną łowczynię nagród. A to wszystko w dystopijnych Stanach Zjednoczonych zarządzanych przez wojskową juntę. Jeśli widzieliście słabiacki film „Żyleta” z Pamelą Anderson, to wiedzcie, że powstał on na kanwie właśnie tej, znacznie lepszej, historii. Teraz Barb Wire zaliczy zupełnie nowe, jeszcze lepsze przygody.

The Goon Library vol.2. Scenariusz: Eric Powell. Rysunki: Eric Powell. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

goon lib 2

Jeśli przegapiliście pierwszy tom tej encyklopedii Zbira, to nic nie szkodzi. Kupcie go od razu z tym drugim, zbierającym albumy od cztery do sześć. Ta szalona mieszanka horroru, kryminału, satyry, pulpy i weird nie może się Wam nie spodobać.

Big Man Plans TP. Scenariusz: Eric Powell, Tim Weisch. Rysunki: Eric Powell. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

big man plans

Powell to drugie po Mike’u Mignoli nazwisko nierozerwalnie kojarzone z wydawnictwem Dark Horse. Tym jednak razem twórca „Zbira” ze swoim kolejnym autorskim projektem przeniósł się do Image Comics, gdzie zaprezentował brutalny i mocno realistyczny kryminał o zemście z szokującą tajemnicą w tle. Nie przegapcie.

Starve vol.1. Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Danijel Zezelj. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

starve

Niezawodny Brian Wood („DMZ”, „The Massive”) prezentuje nową intrygującą serią. W dystopijnej przyszłości, gdzie dostęp do żywności i wody jest znacznie ograniczony, szefowie kuchni są celebrytami rywalizującymi ze sobą na wielkich arenach ku uciesze gawiedzi. Są też wynajmowani przez bogatych patronów, dla których, bez względu na koszty, przyrządzają potrawy z gatunków zagrożonych oraz nielegalnych składników. Główny bohater, Gavin Cruikshank – mieszanka Anthony’ego Bourdaina i Pająka Jeruzalem, po latach powraca z wygnania i próbuje na nowo ułożyć sobie życie w kompletnie zdehumanizowanym społeczeństwie. W centrum fabuły znajdą się relacje między nim a dorosłą już córką. Mniam.

The Private Eye: The Cloudburst Edition HC. Scenariusz: Brian K. Vaughan. Rysunki: Marcos Martin. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

private eye

“The Private Eye” to internetowa mini-seria rozgrywająca się w nieodległej przyszłości, po wydarzeniu zwanym „pęknięciem chmury”, kiedy to wszystkie prywatne dane zostały ujawnione. Internet nie istnieje, a każdy pilnuje swej prywatności jak oka w głowie, co przyczyniło się do tego, że każdy obywatel ukrywa swą tożsamość pod maską. W tym roku komiks zdobył nagrodę Eisnera w kategorii „najlepszy tytuł internetowy”, a jeśli lubicie zakręcone tajemnice i science fiction, to niniejsze wydanie na papierze jest pozycją obowiązkową.

Empty Zone vol. 1: Conversations with the Dead. Scenariusz: Jason Shawn Aleksander. Rysunki: Jason Shawn Aleksander. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

empty zone

Już sam fakt, że komiks polecają Mike Mignola i Brian K. Vaughan powinien wystarczyć za rekomendację do sięgnięcia po ten tytuł. Z opisu wygląda mi to na połączenie „Neuromancera” z wizją wydarzeń rozgrywających się po finale „Ucieczki z Los Angeles” Carpentera. Jako fan cyberpunku, upadłych bohaterów (tu w wersji żeńskiej) i „brudnej kreski” nie zamierzam przejść obok niego obojętnie.

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz