Dark Horse Comics
większe kawałki

Made In USA: Przegląd komiksów (XVIII)

Jak co miesiąc prezentujemy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na sierpień 2015 r. Kolekcjonerom szczególnej uwadze polecamy drugą edycję Bombshellowych okładek od DC, które przyozdobią kilkanaście zeszytów różnych serii.

 

The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story. Scenariusz: Vivek J. Tiwary. Rysunki: Andrew C. Robinson. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

FIFTHB-TPB

Brian Epstein nazywany był piątym Beatelesem ze względu na swój ogromny wkład w sukces zespołu z Liverpoolu: to on ich odkrył, a jako menedżer stworzył image i rozkręcił karierę zdobywając m.in. kontrakt z wytwórnią EMI. Był też homoseksualistą, co ze względu na bezwzględne prawo w UK starannie ukrywał; uzależnił się też od narkotyków. Opowieść Tiwary’ego, która zresztą jest adaptowana przez Hollywood, stara się dociec całej prawdy o życiu jednego z najsłynniejszych muzycznych przedsiębiorców.

Green River Killer: A True Detective Story. Scenariusz: Jeff Jensen. Rysunki: Jonathan Case. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

GRK-TPB

Zabójca znad Zielonej Rzeki uznawany jest za najbardziej krwawego amerykańskiego seryjnego mordercę – zabił co najmniej czterdzieści osiem kobiet (do tylu się przyznał), a Seattle, na terenie którego działał, było terroryzowane przez ponad dwie dekady. Oto pełen niepokoju i surrealizmu kryminał spisany przez Jeffa Jensena (scenarzystę „Tommorowland”), syna detektywa Toma Jensena, który przed dwadzieścia lat tropił bezwzględnego Gary’ego Ridgwaya. W 2012 r. ta powieść graficzna zdobyła nagrodę Eisnera.

Promotheus: The Complete Fire and Stone. Scenariusz: Kelly Sue DeConnick, Paul Tobin, Chris Roberson, Christopher Sebela, Joshua Williamson. Rysunki: Juan Ferreyra, Patric Reynolds, Ariel Olivetti, Chris Mooneyham, Agustin Alessio. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

prometheus complete

W jednym potężnym tomie wzbogaconym o ogrom dodatków pojawi się kompletna historia „Fire and Stone” zbierająca cztery mini serie, których bohaterami są Obcy, Predatorzy, Inżynierowie oraz oczywiście ludzie. To świetny start w ujednolicone, spójne i pełne grozy uniwersum powiązane ze wszystkimi dotychczasowymi filmami o tych kosmicznych kreaturach.

The X-Files / 30 Days of Night. Scenariusz: Steve Niles, Adam Jones. Rysunki: Tom Mandrake. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

XFiles-30DaysofNight

IDW zupełnie nie ogranicza się w łączeniu uniwersów marek, do których posiada prawa. Po skrzyżowaniu dróg Muldera i Scully z Żółwiami Ninja, Pogromcami Duchów, Krukiem i Transformersami (co nastąpiło w trakcie eventu „Conspiracy”), najpopularniejsi agenci FBI trafiają do miasteczka na Alasce, gdzie podczas trwającej trzydzieści dni nocy, wampiry urządzają sobie polowanie na ludzi. Co z tego wyniknie? Na pewno mrok i darknessss…

Drive #1. Scenariusz: Michael Benedetto. Rysunki: Antonio Fuso. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Drive-01

Najpierw była świetna powieść Jamesa Sallisa, potem uznawany już za kultowy film z Ryanem Goslingiem, a teraz przyszedł czas na adaptację komiksową. Bezimienny Kierowca jest tym, kim jest – kierowcą. Nikim więcej. Nikim mniej. Prowadzi podwójne życie: w dzień jako kaskader w branży filmowej, nocami jako szofer gangsterów okradających kantory i lombardy w Kalifornii i Arizonie. Kiedy jeden ze skoków kończy się niezgodnie z planem rozpoczyna się lawina zdarzeń, przez które bohater nie zazna już spokoju. Oto bardzo wierna adaptacja jednego z najlepszych kryminałów new-noir opatrzona odważnymi rysunkami Antonio Fuso.

DC Comics Bombshells #1. Scenariusz: Marguerite Bennet. Rysunki: Margeurite Sauvage. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

DCBOMBS

Po ogromnym sukcesie bombshellowej linii figurek oraz tematycznej serii okładek wariantowych, przyszedł wreszcie czas na pełnowymiarową opowieść o twardych i seksownych superbohaterkach DC w wersji retro pin-up. Rozgrywać się ona będzie w alternatywnej rzeczywistości podczas II wojny światowej, gdzie na pierwszej linii frontu stać będą Wonder Woman, Batwoman i Supergirl. A jak wiadomo wojna i piękne damy zawsze dobrze ze sobą współgrają.

Get Jiro: Blood and Sushi. Scenariusz: Anthony Bourdain, Joel Rose. Rysunki: Ale Garza. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

Get-Jiro-final-flat

Po sukcesie pierwszej części „Dorwać Jiro”, master chief Anthony Bourdain powraca do wykreowanego przez siebie świata przyszłości zdominowanego przez kulturę jedzenia. Tym razem zamierza opowiedzieć historię sprzed przybycia Jiro do Los Angeles, która skupi się na genezie japońskiego mistrza sushi. Przygotujcie się na mnóstwo żarcia, zagrywki rodem z kryminałów i bezwzględnych yakuza. Jest nadzieja, że prequel będzie znacznie ciekawszy od pierwowzoru.

Nextwave: Agents of H.A.T.E. Scenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Stuart Immonen. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

nextwavecom

Jeśli mielibyście w życiu przeczytać tylko jeden komiks Marvela, błagam was, niech to będzie „Nextwave” Warrena Ellisa. To przyprawiający o salwy śmiechu wręcz doskonały pastisz parodiujący nie tylko superbohaterów tego wydawcy, ale też gatunek jako całość. Jest to zamknięta, poprowadzona w wariackim stylu opowieść, atmosferą przywołującą na myśl cudowne i beztroskie lata 80. Rety… czego tu nie ma… a t wszystko zilustrowane świetną kreską Stuarta Immonena.

The Beauty #1. Scenariusz: Jeremy Haun, Jason A. Hurley. Rysunki: Jeremy Haun. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

TheBeauty01

“The Beauty” to jedna z najciekawszych zapowiedzi na sierpień od Image. Zapowiada się na zaangażowaną, sarkastyczną serię science fiction z domieszką kryminału. W nowoczesnym społeczeństwie uroda jest najważniejszym elementem życia, a w przyszłości jej zapewnienie ogranicza się jedynie do kosztów. Detektywi Foster i Vaugh szybko przekonają się jak wysoką cenę płacą ludzie za bycie wciąż pieknym i młodym.

John Flood #1. Scenariusz: Justin Jordan. Rysunki: Jorge Coelho. Boom Studios. Sprawdź w Atom Comics

JohnFlood-001

Justin Jordan wkroczył na scenę komiksową zaledwie cztery lata temu, i w zasadzie już od debiutu („Strange Talent of Luther Strode”) dał się poznać jako scenarzysta oryginalny i nieszablonowy. Jego nowa seria skupi się na tytułowym detektywie, który w wyniku rządowego eksperymentu nie potrzebuje snu. Dar ten wiąże się to jednak z częstym nieodróżnianiem sennej fantazji od rzeczywistości.  On i jego zupełnie zwyczajny partner będą musieli wytropić seryjnego mordercę, a umiejętności Johna będą w tym kluczowe.

Army of Darkness: Ash in space. Scenariusz: Cullen Bunn. Rysunki: Larry Watts. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

ash in space

Ash Williams od lat nie może uwolnić się od klątwy Necronomiconu i wciąż na swej drodze spotyka pradawne martwe zło. Uciekał w przeróżne miejsca czasu i przestrzeni, spotykał rozmaite persony (m.in. Reanimatora, Xenę, Jasona i Freddyego, Draculę czy zombie Marvela), wziął nawet ślub, ale wszystko na marne. Tym razem Ash zawędruje aż w przestrzeń kosmiczną, gdzie nikt nie usłyszy jego krzyku… czy też mechanicznej piły. Przygotujcie się na konfrontację Armii Ciemności z pracownikami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz