Image Comics
większe kawałki

Made in USA: przegląd komiksów (XVI)

Jak co miesiąc polecamy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na czerwiec 2015 r.!

 

Batman #41. Scenariusz: Scott Snyder. Rysunki: Greg Capullo. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

batman 41

Od momentu przejęcia przez Snydera i Capullo serii z Batmanem (czyli od 2011 r.) nie było w tym tytule nic tak drastycznego, jak to co pojawi się w czterdziestym pierwszym zeszycie. Kompletnie zmieni się status quo w Gotham City, nowy Batman będzie odziany w mechaniczną zbroję, ale nie wiadomo czy za jej sterami siądzie Bruce Wayne. Oto efekty wielkiego eventu jakim jest „Convergence”. Batman już raz został zastąpiony przez zrobotyzowane alter ego (Azrael), a ta decyzja długo odbijała się czkawką włodarzom DC. Czy i tym razem tak będzie?

 

Constantine: The Hellblazer #1. Scenariusz: Ming Doyle. Rysunki: Riley Rossmo. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

CONSTANTINE-HELLBLAZER-1

Czyżby po kolejnym niby-restarcie uniwersum wydawca próbuje naprawić swoje błędy z Nowego DC Comics (New 52)? W czerwcu ruszy nowa seria z Johnem Constantinem – z ładną jedynką na okładce, tytułem powracającym do korzeni Vertigo i opowieścią bardziej nastawioną na klimat grozy niż sensacyjną nawalankę. Czy fani dostaną z powrotem swojego ukochanego Johna, który nie rozstaje się z fajkiem i ciętą ripostą zagina samego diabła? Zobaczymy. W każdym razie warto zwrócić uwagę na serię ze względu na nazwisko rysownika, Rileya Rossmo, który wsławił się znakomitymi, klimatycznymi  horrorami wydawanymi pod szyldem Image Comics.

 

Section 8 #1. Scenariusz: Garth Ennis. Rysunki: John McCrea. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

section_8_1

Garth Ennis i John McCrea powracają do zakątka uniwersum DC należącego niegdyś do najlepszego Hitmana w Gotham City – Tommy’ego Monaghana. Zabójcy na zlecenie dysponującego supermocami, przed którym klęka nawet Superman jednak tu nie spotkamy. Zamiast tego powrócą jego kompani z Sekcji 8, czyli najdziwniejsza zbieranina superbohaterów jaka kiedykolwiek powstała. Aby wyjaśnić ich fenomen wystarczy wspomnieć, że w amerykańskim wojsku określenie „Section 8” dotyczy żołnierzy „mentalnie niezdolnych do służby”… Koniecznie skorzystajcie z okazji i poznajcie prawdzie znaczenie superbohaterskiego szaleństwa.

 

Prez #1. Scenariusz: Mark Russell. Rysunki: Ben Caldwell. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

Prez 1

W postaci dwunastoczęściowej maxi-serii DC przywraca jeden z zapomnianych pomysłów z lat 70. Pomysłu, dodajmy, całkiem nośnego. W niedalekiej przyszłości prezydentem Stanów Zjednoczonych zostaje Beth Ross, szalona dziewiętnastolatka, która jest ostatnią nadzieją dla zmanierowanego kraju, gdzie tacos dostarcza się dronami, a bezdomni używani są jako ludzkie billboardy. Pierwszego „Preza” stworzył Joe Simon, twórca Kapitana Ameryki, a jego bohaterem był Prez Rickard, pierwszy nastoletni prezydent. Wtedy Ameryka nie była gotowa na tak innowacyjny koncept – serię skasowano po czterech numerach. Hołd dla Preza złożył dwadzieścia lat później Neil Gaiman – w jednym z numerów „Sandmana” czyniąc z niego główną postać.

 

Hellboy and the B.P.R.D. vol.1: 1952. Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi. Rysunki: Alex Maleev. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

hellboy and bprd v1

Mike Mignola co chciał powiedzieć w temacie kompleksowej historii Hellboya, to powiedział na łamach jego solowej serii. Z kolei uniwersum piekielnego chłopca z powodzeniem rozwija wspólnie z Johnem Arcudim w serii „B.P.R.D.” (u nas znanej jako „B.B.P.O”). Teraz przyszła pora na kolejną serię, która skupi się na pierwszych latach działalności Biura Badań Paranormalnych i Obrony i debiutującego w jej szeregach młodego Hellboya. Przeniesiemy się więc do 1952 r. na obrzeża brazylijskiej wioski, które skrywają przerażającą tajemnicę. Jeśli nie znacie Hellboya jest to świetny moment aby rozpocząć przygodę u boku tej popularnej postaci.

 

Black Hammer #1. Scenariusz: Jeff Lemiere. Rysunki: Dean Ormston. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

black hammer

Jeff Lemiere dwoi się i troi i tym razem kolejną już nową serię wyda pod skrzydłami Czarnego Konia. A zapowiada się ona na całkiem zgrabną parodię wielkich kryzysów, restartów i rebootów znanych z wydawnictwa DC. W wyniku wielkiego kryzysu multiversum kilkoro superbohaterów zostaje wykluczonych ze swojej linii czasowej i uwięzionych w pewnym rolniczym miasteczku, gdzie nie istnieje coś takiego jak upływ czasu. Próbują wieść proste życie, ale wiadomo, są herosami, więc kłopoty i tak ich znajdą. W moim odczuciu Lemiere spróbuje odpowiedzieć na pytanie: co się dzieje z bohaterami, którzy po wielkich czystkach trafiają do wydawniczych limbo, by za jakiś czas znów powrócić w chwale. Zapowiada się co najmniej intrygująco.

 

Big Trouble in Little China vol. 1. Scenariusz: Eric Powell, John Carpenter. Rysunki: Brian Churilla. Boom Studios. Sprawdź w Atom Comics

BigTrouble-TPB-V1

Jack Burton, bohater kultowego filmu lat 80., zmyślnie miksującego sensacyjną akcję z fantasy i kung-fu, powraca na kartach nowego komiksu, będącego jego bezpośrednią kontynuacją. Za sterami scenariusza zasiada Eric Powell, którego poczucie humoru powala na kolana oraz John Carpenter, reżyser i twórca oryginału. Burton, kierowca ciężarówki i awanturnik, znajduje na pace pasażera na gapę. Jednak ten będzie jego najmniejszym problemem, gdyż mroczne siły zbierają się aby pomścić nieudany ślub demona Lo Pana z narzeczoną jego przyjaciela Wanga. Szykujcie się na ostrą jazdę!

 

Astronauts in trouble #1. Scenariusz: Larry Young. Rysunki: Charlie Adlard. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

astronauts in trouble

Charlie Adlard to jest jakiś niesamowity wymiatacz z dalekiego kosmosu. Nie dość, że od jakiegoś czasu regularnie dostarcza dwa odcinki „Żywych Trupów” miesięcznie, to na barki wziął sobie kolejną serię, która zamierza regularnie ilustrować (a na tapecie przecież ma jeszcze powieść graficzną Kirkmana). Dobra, żarty na bok. „Astronauts In trouble” to wspólny tytuł dla trzech opowieści wydanych przez niezależne wydawnictwo ponad piętnaście lat temu. Wznowienie obejmie wszystkie osiem zeszytów i podzieloną na części powieść graficzną. Gratka dla miłośników pulpy, absurdu, komedii, teorii spiskowych i science fiction.

 

Starve #1. Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Danijel Zezelj. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Starve01

Niezawodny Brian Wood („DMZ”, „The Massive”) startuje z nową intrygującą serią. W dystopijnej przyszłości, gdzie dostęp do żywności i wody jest znacznie ograniczony, szefowie kuchni są celebrytami rywalizującymi ze sobą na wielkich arenach ku uciesze gawiedzi. Są też wynajmowani przez bogatych patronów, dla których, bez względu na koszty, przyrządzają potrawy z gatunków zagrożonych oraz nielegalnych składników. Główny bohater, Gavin Cruikshank – mieszanka Anthony’ego Bourdaina i Pająka Jeruzalem, po latach powraca z wygnania i próbuje na nowo ułożyć sobie życie w kompletnie zdehumanizowanym społeczeństwie. W centrum fabuły znajdą się relacje między nim a dorosłą już córką. Mniam.

 

Secret Wars tie-ins

marvel secret wars tie-ins

W Marvelu rozszalały się trzecie już Tajne Wojny, a w związku z tym pojawiają się kolejne tytuły rozgrywające się multiversum Battleworld, które ogrywają stare, fajne pomysły z przeszłości. Te, na które warto zwrócić uwagę to: „Amazing Spider-Man: Renew your vows” (Dan Slott, Andy Kubert), gdzie twórcy przywrócą małżeństwo Petera Parkera i Mary Jane Watson oraz jego efekt w postaci ich córki; „Future Imperfect” (Peter David, Greg Land),w którym powróci najbardziej dziki, despotyczny i brutalny Hulk, Maestro, przez którego nawet Thanos płacze po nocach; „X-Men ‘92” (Chris Sims, Scott Koblish), gdzie klasyczna, całkiem udana animacja z X-Menami z lat 90. staje się oficjalną częścią uniwersum Marvela; oraz „Years of Future Past” (Marguerite Bennett, Mike Norton), w którym autorzy na nowo rozegrają jedną z najbardziej klasycznych opowieści o X-Men, która niedawno trafiła nawet na wielki ekran.

logo atom comics

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz