Dark Horse Comics
większe kawałki

Made in USA: przegląd komiksów (XV)

Jak co miesiąc polecamy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów z amerykańskiego rynku, które tym razem zostały zapowiedziane na maj 2015 r.!

 

Fight Club 2 #1. Scenariusz: Chuck Palahniuk. Rysunki: Cameron Stewart. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

FCLUB2

Dziesięć lat temu Tyler Durden zniknął… Ale niektórzy zmyśleni przyjaciele nie odchodzą nigdy… Tak jest, po prawie dwudziestu latach Chuck Palahniuk zdecydował się dopisać ciąg dalszy swojej debiutanckiej powieści, która szerokim echem odbiła się zarówno w świecie literatury jak i filmu. „Fight Club” był bezkompromisową, prawdziwie brudną historią, która niczym pocisk trafił do wyobraźni. Czy w kontynuacji autorowi uda się pozostać świeżym, równie dosadnym  i poeksperymentować z warstwą formalno-językową? Mam nadzieję. W każdym razie pamiętajcie: pierwsza zasada klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki…

 

Kabuki Library Edition HC vol. 1. Scenariusz i rysunki: David Mack. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

KABLV1-FC

„Kabuki” Davida Macka to seria, która rozbijała się po trzech różnych wydawnictwach. Teraz, z okazji jej dwudziestolecia, pojawi się w czwartym ale po raz pierwszy w komplecie. Tytułowa bohaterka to zawodowa zabójczyni działająca na zlecenie medialnej korporacji „The Noh” w alternatywnej wizji przyszłości. Nie jest to zwykła historia o zemście i ninja, a opowieść pełna symboliki podejmująca takie tematy jak nacjonalizm, dziedzictwo czy pamięć o przeszłości i podlana lekką atmosferką z powieści Philipa K. Dicka. Warto spróbować.

 

Providence #1. Scenariusz: Alan Moore. Rysunki: Jacen Burrows. Avatar Press. Sprawdź w Atom Comics

Providence01

Nie wiem czy cieszyć się bardziej z kontynuacji „Fight Clubu” czy z nowej zeszytowej serii Alana Moore’a. Tak, tak, człowiek który dał nam „Strażników” i „V jak Vendettę” powraca z comiesięczną (!!!) maxi-serią, w której po raz trzeci zanurzy się w światy stworzone przez H.P. Lovecrafta (wcześniej zrobił to w „The Courtyard” i „The Neonomicon”). Przy tym tytule padają wielkie słowa: „Strażnicy w wersji horrorowej”, „najważniejsza premiera 2015 roku”, „arcydzieło, do którego będą odnosić się kolejne pokolenia twórców” – ale czy faktycznie okażą się prawdą? Nawet jeśli tylko w połowie, to po kolejny komiks Moore’a po prostu trzeba sięgnąć. No i jest to rzecz obowiązkowa dla fanów Mitów Chtuhlu.

 

Injection #1. Scenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Declan Shalvey. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Injection-01

Warren Ellis zdaje się powracać do swojej dawnej formy, bo startuje z kolejną po „Trees” serią science fiction, która zapowiada się co najmniej dobrze. Scenarzysta, który jest tak dobry w ogrywaniu przeróżnych konwencji, wsadzi do tego tytułu również horror, techno-thriller, kryminał i klasyczną ghost story. Jednak bez obaw. Jestem pewien, że wyjdzie z tego iście mistrzowskie dzieło, którego nie da się podrobić, a transhumanistyczne zacięcie autora, skłonność do przekleństw oraz tworzenia świetnych dialogów wyjdą „Injection” tylko na dobre.

 

Wytches vol. 1. Scenariusz: Scott Snyder. Rysunki: Jock. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Wytches-tp-01-ad2cb

Scott Snyder, etatowy scenarzysta „Batmana” oraz „American Vampire”, startuje z kolejną po „Przebudzeniu” i „Severed: Pożeracz Marzeń” autorską serią i ponownie zmierzy się z gatunkiem jakim jest horror, w którym tak bardzo się lubuje. Autor, w tym przypadku zainspirowany filmami „Blair Witch Project” i „Evil Dead”, obiecuje, że będzie krwawo a wymyślony przez niego wizerunek wiedźm będzie nieco odbiegał od tego ogólnie przyjętego. Szykuje się kolejny hit – nie przegapcie go.

 

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency #1. Scenariusz: Chris Ryall. Rysunki: Tony Akins. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

DirkGently01

„Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego” stoi trochę w cieniu innej serii Douglasa Adamsa, „Autostopem przez galaktykę”. Nie znaczy to jednak, że jest gorsza czy uboższa, operuje bowiem równie genialnym humorem i poziomem absurdu, a pstrokato ubrany detektyw to przesympatyczna ikona kiczu i złego smaku. Jeśli nie mieliście okazji przeczytać pierwowzoru, to teraz jest okazja sięgnąć po komiksową adaptację, którą szykuje dynamiczny duet: dwukrotnie nominowany do nagrody Eisnera Chris Ryall i Tony Akins znany z rysunków do „Baśni” i „Jack of Fables”.

 

Frank Miller’s Daredevil: Artifact Edition HC. Scenariusz i rysunki: Frank Miller. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

MIller-cover-539cc

Frank Miller to legenda komiksu, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Karierę rozpoczął na łamach „Daredevila”, którego z czasem wyniósł na wyżyny marvelowskich opowieści trykociarskich. Wydawnictwo IDW przyszykowało sporych rozmiarów publikację zawierającą całą masę reprodukcji oryginalnych prac Millera do „Daredevila”, „Spider-Mana” i „Wolverine’a” – okładki, kluczowe momenty w serii (m.in. debiut i śmierć Elektry) i wiele innych grafik. Gratka dla fanów twórczości Millera i amatorów klasycznej kreski.

 

Cossover Secret Wars. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Secret-Wars

Również Marvel, idąc śladem DC Comics, rozpoczyna wielkie sprzątanie swojego uniwersum. Tzn. nie do końca, bo raczej nie ma co oczekiwać wielkiego restartu kanonu i bohaterów, a bardziej czegoś na kształt wielkiej opowieści, która kompletnie ma wywrócić wszystko do góry nogami. Fakt. Nie raz już to słyszeliśmy, ale tym razem faktycznie zapowiadają się radykalne zmiany i przyznam, że nawet ja się chyba skuszę tej wielkiej kampanii i upewnię, czy Marvel po raz kolejny nie zrobi wszystkich w bambuko.

 

Legends of the Dark Knight: Norm Breyfogle HC. Scenariusz: John Wagner, Alan Grant. Rysunki: Norm Breyfogle. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

LOTDK-BREYFOGLE-82b88

Wszyscy miłośnicy Batmana z czasów TM-Semic łączcie się w radości, bo oto DC szykuje zbiorcze wydanie wszystkich opowieści z Nietoperzem rysowanych przez Norma Breyfogla. Jest więc niebywała szansa aby odświeżyć sobie ulubione historie (moja to „Aborygen) jak i zapoznać się z tymi, które u nas nie zostały wydane; oraz, co chyba najważniejsze, wspomóc artystę, który niedawno uległ paraliżowi i boryka się ze związanymi z tym problemami finansowymi.

 

Atom Comics

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz