Dark Horse Comics
większe kawałki

MADE IN USA: PRZEGLĄD KOMIKSÓW (XIV)

Jak co miesiąc polecamy kilka najciekawszych naszym zdaniem komiksowych tytułów, które tym razem zostały zapowiedziane na kwiecień 2015! Oprócz poniższych pozycji zwróćcie też uwagę na komiksy Marvela sygnowane mianem „True Believers” – są to pierwsze zeszyty popularnych serii, jak np. „Marvel Zombies”, „Powes”, „House of M” oferowane w cenie JEDNEGO DOLARA.

 

Crossover Convergence. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

W kwietniowych zapowiedziach DC Comics, na okładkach wszystkich tytułów z Nowego DC Comics, same jedynki. Oprócz głównego wydarzenia, które co tydzień trafi do kiosków, pojawią się też złożone z dwóch części przeróżne mini-serie rozgrywające się na przestrzeni całej historii wydawniczej DC Comics. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Convergence_Poster

Uncanny Inhumans #0. Scenariusz: Charles Soule. Rysunki: Steve McNiven. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Marvel coraz bardziej zaczyna dopasowywać swoje komiksowe uniwersum do filmowego (czy to dobrze czy źle, każdy musi ocenić sam), a kolejnym tego przejawem jest większy nacisk na postacie z rasy Inhumans, które to zadebiutowały w dziesiątym odcinku „Agentów T.A.R.C.Z.Y.”, a wkrótce doczekają się kinowego blockbustera. W zamierzeniu twórców filmowych mają oni być odpowiednikiem X-Menów w ich MCU, a czy tak się stanie w komiksach i czy mutanci zejdą na drugi tor, przekonamy się dzięki tej zupełnie nowej serii, którą rysuje Steve McNiven, artysta odpowiedzialny za „Wojnę Domową” i „Staruszka Logana”.

Inhumans

Kanan: The Last Padawan #1. Scenariusz: Greg Weisman. Rysunki: Pepe Larraz. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Czwarty już tytuł ze świata „Gwiezdnych Wojen” spod szyldu Marvela będzie opowiadał o Kananie, jednym z ostatnich rycerzy Jedi, który ledwo co, bo w zeszłym roku, zadebiutował w nowym rozszerzonym uniwersum, w serialu „Star Wars: Rebelianci”. Komiks skupi się jednak na jego przeszłości, z czasów Wojen Klonów kiedy to był jeszcze padawanem pod dowództwem Mistrzyni Depa Billaby. Za opowieść odpowiedzialny jest regularny scenarzysta „Rebeliantów”,

Kanan

Archie vs Predator #1. Scenariusz: Alex de Campi. Rysunki: Fernando Ruiz. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Zdawałoby się, że czasy kuriozalnych crossoverów już dawno minęły, a tu się okazuje, że jednak nie do końca. Oto ulubiony rudzielec Amerykanów, nastolatek Archie, stawi czoła jednemu z najbardziej niebezpiecznych drapieżców we wszechświecie – Predatorowi.  Czy faktycznie Archie będzie godnym przeciwnikiem nieustępliwego łowcy? Bardzo wątpię, ale scenarzysta „My Little Pony” na pewno przyszykuje jakiś niespodziewany twist.

archie vs predator

The Witcher: Fox Children #1. Scenariusz: Paul Tobin. Rysunki: Joe Querio. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

„Amerykański Wiedźmin” przyjął się na amerykańskim rynku i dzięki temu otrzymamy kolejną  po „Domu ze szkła” opowieść bazującą na serii hitowych gier od CD Projekt RED. Co jednak ciekawe Paul Tobin ma się ponoć wzorować na fragmencie powieści „Sezon Burz” Andrzeja Sapkowskiego, w którym Geralt podróżując rzeką spotkał potężnego potwora  zwanego Aguarą – lub inaczej, Lisiczką.

witcher fox

Rebels #1. Scenariusz: Brian Wood. Rysunki: Andrea Mutti, Matthew Woodson, Ariela Kristantina. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Brian Wood, autor m.in. „DMZ” i „The Massive”, tym razem opowie pełną pasji historię wojny amerykanów o niepodległość. Kto czytał i pamięta „Northlanders” tego autora, ten wie jak wiele serca wkłada on w swe historyczne dramaty, łącząc dziejowe detale z tragediami ludzkiej jednostki. Zapowiada się kolejny hit i chyba dobrze, że Wood nie zmarnował swego talentu na ciętego przez McFarlane’a „Spawna”.

rebels 1

Uncle Scrooge #1. Scenariusz: Jonathan Gray, Rodolfo Cimino. Rysunki: Romano Scarpa. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Na rynek amerykański powracają comiesięczne przygody kultowych bohaterów Disneya (i to nie od wydawcy, po którym można by się tego najbardziej spodziewać), a wszystko zacznie się od Sknerusa McKwacza. IDW ma zamiar prezentować historie z wydawnictw zagranicznych (zapewne głównie włoskich) ale też zupełnie nowe, specjalnie tworzone na potrzeby miesięcznika opowieści. W pierwszym numerze ukaże się przedruk wydanego również u nas „Złodzieja z żelaza” Romano Scarpy i Rodolfo Cimino.sknerus

Kaptara #1. Scenariusz: Chip Zdarsky. Rysunki: Kagan McLeod. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Chip Zdarsky, współautor znakomitego „Sex Criminals”, mistrz podtekstów i rubasznego humoru, serwuje kolejną komediową serię, tym razem z gatunku science-fiction, w którym jest więcej „fiction” niż „science”. Głównym bohaterem jest homoseksualista Keith Kanga, który w wyniku awarii ląduje na pełnej niebezpiecznych niebezpieczeństw i potwornych potworów tytułowej planecie. Jeśli nie uda mu się przeżyć – Ziemia zostanie zniszczona… Czy jakoś tak.kaptara

Legacy of Luther Strode #1. Scenariusz: Justin Jordan. Rysunki: Tradd Moore. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Oto ostatnia część trylogii o mocarnym Lutherze Strode (o pierwszej pisałem tutaj), który przeciwstawia się odwiecznemu kultowi Kaina. Z przyczyn naturalnych muszą po nią sięgnąć amatorzy nieuzasadnionej przemocy, studenci medycyny chcący podszlifować anatomię i miłośnicy niezobowiązującej rozrywki z elementami nadnaturalnymi i mitologią w tle. Seria o Lutherze Strode to jedna z ciekawszych pozycji ostatnich lat na amerykańskim rynku.

LegacyLutherStrode-01

 

 

Atom Comics

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz