IDW Publishing
większe kawałki

Made In USA: przegląd komiksów (XIII)

Korzystając z dobrodziejstw globalnej wioski i coraz łatwiejszego, zdalnego dostępu do wszelkich dóbr kultury zapraszamy do comiesięcznego przeglądu komiksowych zapowiedzi z rynku amerykańskiego. Są to naszym zdaniem najciekawsze i wzbudzające spore zainteresowanie tytuły zapowiedziane przez tych większych, jak i mniejszych edytorów. Dzięki zestawieniu macie okazję zaznajomić się nie tylko z bieżącą ofertą, ale również te najbardziej interesujące was tytuły nabyć za pośrednictwem naszego partnera – Atom Comics. Polecamy zatem kilka najciekawszych naszym zdaniem tytułów, które zostały zapowiedziane na luty 2015! Zwróćcie szczególną uwagę na marcowe warianty okładkowe tytułów z DC Comics, które są wzorowane na plakatach klasycznych i kultowych filmów.

Frankenstein: Underground #1. Scenariusz: Mike Mignola. Rysunki: Ben Stenbeck. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Adam, potwór Fankensteina wymyślony przez Mary Shelley, wreszcie trafi do uniwersum Hellboya i B.B.P.O. Mike Mignola, który prywatnie jest wielkim miłośnikiem tej postaci w ujęciu Borisa Karloffa, obiecuje godne jej potraktowanie. Zamierza ją wrzucić w zupełnie obce środowisko, dzięki czemu mamy otrzymać zupełnie nowe spojrzenie na jej dotychczasowe losy. Frankenstein (takie imię będzie nosić w komiksie kreatura) rzuci też więcej światła na pewne wydarzenia z Mignolaverse, które do tej pory były jedynie lekko napoczęte.

frankunderground

The Fly: Outbreak #1. Scenariusz: Brandon Seifert. Rysunki: Menton 3. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

„Mucha” Davida Cronenberga to jeden z najbardziej kultowych filmów science fiction lat 80. Po prawie trzydziestu latach doczeka się oficjalnej kontynuacji, którą stworzą Brandon Seifert (scenarzysta świetnego „Witch Doctor”) oraz Menton 3 (ilustrator serii „Silent Hill’ oraz opowiadań H.P. Lovecrafta). Syn doktora Setha Brundle prowadzi badania nad lekiem na zmutowany gen, ale oczekiwany przełom może doprowadzić do katastrofy. Komiks prawdopodobnie pominie wydarzenia z filmu „Mucha 2” Chrisa Walasa.

Fly_01

Big Man Plans #1. Scenariusz: Eric Powell, Tim Weisch. Rysunki: Eric Powell. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Powell to drugie po Mike’u Mignoli nazwisko nierozerwalnie kojarzone z wydawnictwem Dark Horse. Tym jednak razem twórca „Zbira” ze swoim kolejnym autorskim projektem przeniósł się do Image Comics, a będzie to brutalny i mocno realistyczny kryminał o zemście z szokującą tajemnicą w tle. Zacieram łapki.

BigManPlans-01

Chronotauts #1. Scenariusz: Mark Millar. Rysunki: Sean Gordon Murphy. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Niezmordowany Mark Millar, cudowne dziecko komiksowa, startuje z kolejną serią autorską. Tym razem opowie historię dwóch bardzo rozrywkowych kolesi, naukowych geniuszy, którym udaje się zbudować maszynę do podróżowania w czasie i przestrzeni. Pojawia się pytanie czy swoją wiedzę wykorzystają dla dobra ludzkości, czy raczej dla własnych, egoistycznych potrzeb? W każdym razie coś na pewno pójdzie nie po ich myśli i doprowadzą do katastrofy, którą będziemy, my czytelnicy, śledzić z wywieszonym jęzorem.

Chrononauts-1

Invincible #118. Scenariusz: Robert Kirkman. Rysunki: Ryan Ottley. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Jeśli jeszcze jakimś cudem nie mieliście okazji zapoznać się z najlepszym komiksem superbohaterskim we wszechświecie, teraz nadarza się doskonała okazja. Za jedyne 25 centów (niecałe 2 zł) możecie zafundować sobie cudnie zilustrowaną i wartko rozpisaną opowieść wymykającą się gatunkowym schematom, która mimo, że już trwa ponad dziesięć lat, pochłonie was bez reszty. Każdy moment jest dobry aby w nią wskoczyć, nie pożałujecie.

INVINCIBLE_CVR_118

Blackcross #1. Scenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Colton Worley. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

W ramach Projektu Superpowers, którego celem było wskrzeszenie zapomnianych i należących do domeny publicznej bohaterów Złotej Ery Komiksu, ukaże się jeszcze jeden tytuł, tym razem sygnowany nazwiskiem Warrena Ellisa. Autor „Wzorca Zbrodni” opowie o tytułowym prowincjonalnym miasteczku nawiedzonym przez duchy zagrażające lokalnej społeczności. Brzmi to dość sztampowo i standardowo, ale nazwisko Ellisa zazwyczaj jest gwarantem solidnie rozegranych opowieści.

blackcross_1

 

Princess Leia #1-2. Scenariusz: Mark Waid. Rysunki: Terry Dodson. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

W trzecim miesiącu nowego roku otrzymamy trzeci tytuł z logiem „Star Wars” na okładce (i to od razu dwa numery), a będzie to pięcioczęściowa mini-seria z Księżniczką Leią w roli głównej, która po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci próbuje odnaleźć swoje miejsce we wszechświecie. Jej rodzinna planeta została zniszczona, a czymże jest księżniczka bez włości? Pisze utalentowany Mark Waid, a rysuje znany u nas z albumu „Sny: Coraline” Terry Dodson.

Star-Wars-Princess-Leia-1

Howard the Duck #1. Scenariusz: Chip Zdarsky. Rysunki: Joe Quinones. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Prosto ze sceny po napisach w „Strażnikach Galaktyki” Kaczor Howard ląduje we własnej długodystansowej serii. Po prawie dwudziestu latach przerwy, setkach występów gościnnych i cameo w licznych seriach Marvela, prywatny detektyw z obcego świata znów rusza w teren by rozwiązywać przedziwne sprawy zakorzenione w odległych galaktykach. Całość pisze Chip Zdarsky znany z niezłych rysunków do „Sex Criminals” i ciekawym jak sprawdzi się w roli scenarzysty.

HOWARD2015

Convergence #0. Scenariusz: Dan Jurgens, Jeff King. Rysunki: Ethan Van Sciver. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

W tym zeszycie rozpocznie się wielki event upamiętniający trzydziestą rocznicę innego eventu – „Crisis on Infinite Earths”. To tutaj znajdziemy odpowiedzi na pytania: co się dzieje z postaciami, które jak dotąd nie zadebiutowały w New 52 (Nowym DC Comics)?; jakie historie sprzed reebootu uniwersum wliczają się w nowy kanon? To tutaj połączą się w jedną logiczną (?) całość historie opowiedziane na przestrzeni prawie 80 lat…

CONVERGENCE-0

TOP10 TP. Scenariusz: Alan Moore. Rysunki: Gene Ha, Zander Cannon. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

Po raz pierwszy cała mini-seria „Top 10” Alana Moore’a pojawi się w jednym wydaniu zbiorczym. Neopolis to miasto niezwykłe: wszyscy mieszkańcy – od dziadka śmietnikowego do śpiącego na forsie milionera – posiadają nadludzkie moce… W takim mieście praca policjanta nie jest ława. Przekonuje się o tym Robyn Slinger, zwana Toybox. Właśnie rozpoczyna swoją służbę na komisariacie pieszczotliwie zwanym Top 10…

TOPTEN-Collection

 

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz