Image Comics
większe kawałki

Made In USA: przegląd komiksów (XII)

Korzystając z dobrodziejstw globalnej wioski i coraz łatwiejszego, zdalnego dostępu do wszelkich dóbr kultury zapraszamy do comiesięcznego przeglądu komiksowych zapowiedzi z rynku amerykańskiego. Są to naszym zdaniem najciekawsze i wzbudzające spore zainteresowanie tytuły zapowiedziane przez tych większych, jak i mniejszych edytorów. Dzięki zestawieniu macie okazję zaznajomić się nie tylko z bieżącą ofertą, ale również te najbardziej interesujące was tytuły nabyć za pośrednictwem naszego partnera – Atom Comics. Polecamy zatem kilka najciekawszych naszym zdaniem tytułów, które zostały zapowiedziane na luty 2015!

Darth Vader #1-2. Scenariusz: Kieron Gillen. Rysunki: Salvador Larroca. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Po przejęciu franczyzy „Gwiezdnych Wojen” od Dark Horse’a, Marvel startuje z drugą regularną serią komiksową rozgrywającą się w nowym Expanded Universe, i jednego miesiąca wyda aż dwa jej zeszyty. Na jej kartach prześledzimy losy Dartha Vadera tuż po zakończeniu „Star Wars: Nowa Nadzieja” i jego walce z Sojuszem Rebeliantów. Czas pokazać konflikt od tej drugiej strony.

Spider Gwen #1. Scenariusz: Jason Latour. Rysunki: Robbie Rodriguez. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

W trakcie wielkich, międzywymiarowych łowów na członków pajęczej rodziny (podczas eventu Spider-Verse), na łamach jednej z pobocznych serii zadebiutowała Spider-Woman, która od razu podbiła serca czytelników. W jednym z alternatywnych światów to Gwen Stacy otrzymała pajęcze moce i ona stała się superbohaterką. Teraz za sprawą nacisku fanów otrzymuje własną regularną serię od twórców, którzy ją stworzyli.

Orphan Black #1. Scenariusz: John Fawcett i Jody Houser. Rysunki: Szymon Kudrański. IDW Publishing Sprawdź w Atom Comics

Po zakończeniu pracy nad „Spawnem” dla Image Comics, nasz rodak, Szymona Kudrański, zasiądzie za sterami nowej regularnej serii, która tym razem będzie rozszerzać uniwersum kanadyjskiego serialu science-fiction „Orphan Black”. Współscenarzystą jest John Fawcett, czyli reżyser większości odcinków tego tytułu, który skupia się na moralnych i etycznych kwestiach związanych z klonowaniem ludzi.

Nameless #1. Scenariusz: Grant Morrison. Rysunki: Chris Burnham i Nathan Fairbairn. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Ta mini-seria była najgorętszym tytułem ogłoszonym podczas tegorocznego Image Expo. Grant Morrison na jej łamach obiecuje przedefiniować gatunek horroru, a jego narzędziem będzie nihilizm, czyli pogląd filozoficzny negujący istnienie pewnych bytów oraz slasher. Czy zamysł scenarzysty się powiedzie i tytułowy okultystyczny kanciarz, będący mieszanką Sherlocka Holmesa i Batmana, udźwignie ciężar presji i sprosta oczekiwaniom mocodawców i czytelników?

Low vol. 1: The Delirium of Hope. Scenariusz: Rick Remender. Rysunki: Greg Tocchini. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Oto kolejny hit od Image, na który uwagę powinni zwrócić polscy wydawcy. W tej serii Rick Remender snuje postapokaliptyczną opowieść, w której ludzkość została zepchnięta w głębiny oceanu i przez millenia poszukuje sposobu na ocalenie samej siebie od ostatecznej zagłady. Wbrew pozorom jest to bardzo optymistyczny tytuł podejmujący wątki kolonizacji obcych planet i skutkach agresywnej ekspansji słońca. No i całość zdobią przepiękne ilustracje Grega Tocchiniego.

Fade Out vol.1. Scenariusz: Ed Brubaker. Rysunki: Sean Phillips. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Nowa seria duetu Brubaker-Phillips, to kolejny po „Incognito”, Ciminal” i „Fatale” kryminał noir. Hollywood, 1948 rok. Produkcja filmu noir utknęła na etapie niekończących się dokrętek. Scenarzysta skrywający niebezpieczną tajemnicę nawiedzany jest przez wojenne koszmary. Gwiazdka startująca do wielkiej kariery ginie w podejrzanych okolicznościach. Maniakalny boss studia filmowego i jego szef ochrony, robiący wszystko aby kamera wciąż nagrywała. Drogi tych postaci skrzyżują się w tym najbardziej ambitnym dziele mistrzów komiksowego noir.

 

Trees vol. 1. Scenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Jason Howard. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

W niedalekiej przyszłości na Ziemię przybywają inteligentni obcy, pojawiają się w każdym zakątku naszej planety… i kompletnie nic nie robią. Stoją niczym tytułowe drzewa, czy to w uśpieniu, czy też biernej obserwacji i wywierają cichą presję na ludzkość. Czy są nieszkodliwi, czy też stwarzają ogromne zagrożenie, tego nasz gatunek dowie się w dziesięć lat po lądowaniu. „Trees” to kolejna znakomita pozycja science fiction ze świetnymi grafikami Jasona Howarda, który na jej potrzeby całkowicie zmienił swój styl.

Prometheus Fire and Stone vol.1. Scenariusz: Paul Tobin. Rysunki: Juan Ferreyra. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Gdy Prometeusz i jego załoga nie powracają z podróży na LV-223, w ślad za nimi zostaje wysłana kolejna grupa poszukiwaczy próbująca odkryć mroczny sekret pochodzenia ludzkości. Scenarzysta „Wiedźmina” serwuje interesującą opowieść rozgrywającą się we wspólnym rozszerzonym uniwersum Obcego i Predatora, ściśle związanym z filmami kinowymi.

 

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz