Image Comics
większe kawałki

Made In USA: przegląd komiksów (XI)

Korzystając z dobrodziejstw globalnej wioski i coraz łatwiejszego, zdalnego dostępu do wszelkich dóbr kultury zapraszamy do comiesięcznego przeglądu komiksowych zapowiedzi z rynku amerykańskiego. Są to naszym zdaniem najciekawsze i wzbudzające spore zainteresowanie tytuły zapowiedziane przez tych większych, jak i mniejszych edytorów. Dzięki zestawieniu macie okazję zaznajomić się nie tylko z bieżącą ofertą, ale również te najbardziej interesujące was tytuły nabyć za pośrednictwem naszego partnera – Atom Comics. Polecamy zatem kilka najciekawszych naszym zdaniem tytułów, które zostały zapowiedziane na styczeń 2015!

Rising Stars Compendium. Scenariusz: J. Michael Straczynski. Rysunki: Brent Anderson, Keu Cha, Karl Moline. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

W pełni kompletne wydanie jednego z najbardziej przełomowych komiksów superbohaterskich, które zainspirowało twórców takich telewizyjnych serii jak „4400” i „Heroes”. Autor scenariuszy do „Babylon V”, „Amazing Spider-Man” i „Thora” opowiada o ognistym gromie, który sprawił, że sto trzynaścioro nowonarodzonych dzieci, w momencie jego uderzenia zyskuje potężne, nadnaturalne moce. Wszystko byłoby okey, gdyby kilkanaście lat później ktoś nie zaczął ich zabijać… ktoś kto bardzo dobrze zna ich moce i przyzwyczajenia, i sam jest równie potężny.

Spawn #250. Scenariusz: Todd McFarlane. Rysunki: Szymon Kudrański. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Okrągły, 250 numer „Spawna” o potrójnej objętości będzie ostatnim, w którym swe palce i ołówki maczać będą Todd McFarlane i nasz rodak Szymon Kudrański. Wraz z nimi pożegnamy również Jima Downinga, który od ponad sześćdziesięciu numerów nosił piekielnego pasożyta, a ponownie powitamy znacznie silniejszego i być może mniej użalającego się nad sobą Ala Simmonsa. Od przyszłego numeru za sterami serii usiądą Brian Wood („DMZ”, „The Massive”) i Jonboy Meyers („GeNext”).

Star Wars #1. Scenariusz: Jason Aaron. Rysunki: John Cassady. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

„Gwiezdne Wojny” po prawie czterdziestu latach powracają do Marvela. Pierwsza seria ze starwarsowym logiem na okładce wejdzie już w skład oficjalnego, nowego Expanded Universe. Na jej łamach Luke Skywalker, Han Solo, księżniczka Leia i pozostali bohaterowie „Nowej Nadziei”, po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci wciąż muszą walczyć o przetrwanie i wolność. Pierwszy zeszyt będzie dostępny aż z czternastoma różnymi okładkami.

Mortal Kombat #1. Scenariusz: Shawn Kittelsen. Rysunki: Dexter Soy. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

Wojownicy Mortal Kombat już raz zmierzyli się z bohaterami komiksów DC w grze „Mortal Kombat vs. DC Universe”, ale tym razem wydawca Batmana i Supermana przygarnia pod swoje skrzydła popularnych Sub-Zero, Skorpiona, Raidena i innych. Dzięki nowej serii miłośnicy nieśmiertelnej bijatyki będą mogli poznać historię ulubionych wojowników rozgrywającą się na około dwadzieścia pięć lat przed tą z zaprezentowanej wkrótce gry „Mortal Kombat X”. Debiutujący w roli scenarzysty Shawn Kittelsen jest wielkim fanem marki stworzonej przez Eda Boona oraz filmów Lucio Fulciego, zapewnia więc, że krwawych i brutalnych scen i fatalitów absolutnie nie zabraknie.

Fables: Wolf Among Us #1. Scenariusz: Matthiew Sturges. Rysunki: Dave Justus. DC Comics. Sprawdź w Atom Comics

Historia zatacza koło. Bestsellerowa gra „Wolf Among Us” została stworzona na podstawie komiksu Billa Willinghama pt. „Baśnie”, a już w styczniu do sprzedaży trafi komiksowa adaptacja wątków z tejże gry. Epizodyczna przygodówka ze studia Telltale Games („The Walking Dead”) jest oficjalnym prequelem baśniowej serii, w którym główna rolę odgrywa Wilk Bigby zmuszony stawić czoła swemu dawnemu nemesis.

Legenderry. A Steampunk Adventure. Scenariusz: Bill Willingham. Rysunki: Sergio Fernandez Davila. Dynamite Enterteinment. Sprawdź w Atom Comics

Znany z popularnych „Baśni” Bill Willigham stworzył alternatywne, steampunkowe uniwersum dla klasycznych pulpowych postaci takich jak Green Hornet, Vampirella, Flash Gordon, The Phantom i innych. Przyodziani w wiktoriańskie stroje, za pomocą parowych urządzeń i skomplikowanych mechanizmów bohaterowie pomogą pewnej podróżniczce w czasie i przestrzeni uniknąć ścigających ją zbirów. Zapowiada się nieźle zilustrowana i intensywna przygoda.

KING CROSSOVER. Scenariusz: różni. Rysunki: różni. Dynamite Enterteinment.

W styczniu wydawnictwo Dynamite rozpoczyna trwający pięć miesięcy crossover zatytułowany „King”. Jego celem jest uświetnienie setnej rocznicy powstania wydawnictwa King Features Syndicate, które z powodzeniem wydawało kilka znakomitych gazetowych pulpowych serii. A zaliczają się do nich „Flash Gordon”, „The Phantom”, „Jungle Jim”, „Mandrake Magican” i „Prince Valiant”, które otrzymają własne mini-serie, na łamach których rozegra się całe wydarzenie. Styczniowe zeszyty tych serii będą wzbogacone o warianty okładkowe Darwyna Cooke’a, które po połączeniu stworzy jeden pełny obraz.

Teenage Mutant Ninja Turtles Color Classics vol. 3 #1. Scenariusz: Kevin Eastman, Peter Laird. Rysunki: Jim Lawson. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

IDW rozpoczyna wznawianie w kolorze kolejnych klasycznych zeszytów z Żółwiami Ninja autorstwa Eastmana i Lairda. Warto się z nimi zaznajomić z kilku powodów: jest to ostatnich piętnaście zeszytów jakie wspólnie stworzyli obaj twórcy, a składająca się na nie opowieść „City At War” jest epickim zwieńczeniem pierwszego rozdziału w historii Żółwi. Mnóstwo tu dramatów, rozstań i pojedynków, a podzielona na dwie części „Shades of Grey” to historia popadającego w depresję Casey Jonesa, będąca prequelem do „Wojny w Mieście”.

Star Trek: The City of the Edge of Forever. Scenariusz: Harlan Ellison, Scott Tipton, David Tipton. Rysunki: J.K. Woodward. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Po raz pierwszy w historii, jeden z najlepszych odcinków oryginalnej serii Star Treka, doczeka się wiernej adaptacji. Scenariusz do kontrowersyjnego „The City of the Edge of Forever” (w Polsce wyemitowany pod nazwą „Naprawić historię”) napisany przez Harlana Ellisona otrzymał prestiżową nagrodę Hugo, jednak zanim został sfilmowany przeszedł proces poprawek naniesionych przez innych autorów. Teraz będziemy mieli wgląd w oryginalną historię zrodzoną w umyśle popularnego pisarza.

Cartoon Network Super Secret Crisis War vol. 1. Scenariusz: Louise Simonson. Rysunki: Derek Charm. IDW Publishing. Sprawdź w Atom Comics

Tak epickiego crossovera nie dostarczy wam ani Marvel, ani DC, ani żadne inne wydawnictwo. Najpopularniejsi bohaterowie kreskówek CN, m.in. wymyśleni przez Genndy’ego Tartakovsky’ego Samuraj Jack, Atomówki, Dexter (ten od Laboratorium) oraz Ben 10, Ed, Edd i Eddy będą musieli powstrzymać podstępnego Aku, który z przeróżnych animowanych uniwersów zebrał grupę najgorszych złoczyńców, za pomocą których będzie chciał zdominować wszechświat. Tego raczej nie można przegapić.

 

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz