Dark Horse Comics
większe kawałki

Made In USA: przegląd komiksów (X)

Korzystając z dobrodziejstw globalnej wioski i coraz łatwiejszego, zdalnego dostępu do wszelkich dóbr kultury zapraszamy do comiesięcznego przeglądu komiksowych zapowiedzi z rynku amerykańskiego. Są to naszym zdaniem najciekawsze i wzbudzające spore zainteresowanie tytuły zapowiedziane przez tych większych, jak i mniejszych edytorów. Dzięki zestawieniu macie okazję zaznajomić się nie tylko z bieżącą ofertą, ale również te najbardziej interesujące was tytuły nabyć za pośrednictwem naszego partnera – Atom Comics. Polecamy zatem kilka najciekawszych naszym zdaniem tytułów, które zostały zapowiedziane na grudzień tego roku!

Bitch Planet #1. Scenariusz: Kelley Sue DeConnick. Rysunki: Valentino De Landro. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

Jak twierdzi sam Robert Kirkman „Bitch Planet” może być najlepszym komiksem od Image w 2014 roku. Kelley Sue DeConnick opowie historie kobiecych gangów formujących się w więzieniach, jednakże w dekoracjach science fiction i stylistyce filmów exploitation. Zapowiada się ostra jazda bez trzymanki, a jak wiemy podgatunek women-in-prison jest dość sadystycznym typem opowieści. Czy to dzieło zapisze się złotymi zgłoskami i stanie się komiksowym odpowiednikiem „Woman in Cages”? Na to liczymy.

Outcast vol.1: Darkness surrounds him. Scenariusz: Robert Kirkman. Rysunki: Paul Azaceta. Image Comics. Sprawdź w Atom Comics

„Outcast” to drugi po „Żywych Trupach” komiks Roberta Kirkmana obracający się w temacie grozy. Jest to dramat o egzorcyzmach rozgrywający się w sennym (kingowskim) miasteczku. Kyle Byrnes jako dziecko został opętany, teraz jako dorosły wyrusza w duchową podróż w poszukiwaniu odpowiedzi. Jednak to co odkryje może być przyczyną końca życia na Ziemi. Prawa do serii wykupiła już stacja Cinemax, która szykuje serial TV na jej podstawie. Więcej o tym tytule dowiecie się z naszej recenzji.

Army of Darkness #1. Scenariusz: Cullen Bunn. Rysunki: Larry Watts. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

Ash Williams od lat nie może uwolnić się od klątwy Necronomiconu i wciąż na swej drodze spotyka pradawne martwe zło. Uciekał w wielorakie miejsca czasu i przestrzeni, spotykał przeróżne persony (m.in. Reanimatora, Xenę, Jasona i Freddyego, Draculę czy zombie Marvela), wziął nawet ślub, ale wszystko na marne. Tym razem Ash zawędruje aż w przestrzeń kosmiczną, gdzie nikt nie usłyszy jego krzyku… czy też mechanicznej piły. Przygotujcie się na konfrontację Armii Ciemności z pracownikami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Django / Zorro #1-2. Scenariusz: Quentin Tarantino, Matt Wagner. Rysunki: Esteve Polls. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

Quentin Tarantino powraca do komiksu. Po zaadaptowaniu scenariusza „Django Unchained” popularny reżyser i scenarzysta, twórca m.in. „Pulp Fiction”, „Death Proof” i „Bękartów Wojny”, kontynuuje historię ex-niewolnika Django. W kilka lat po wydarzeniach z filmu, czarnoskóry łowca nagród udaje się an Zachód, gdzie przypadkiem spotyka Diego de la Vegę – jedynego bogacza, który jest obojętny na kolor skóry. Django wkrótce stanie u boku słynnego Zorro w walce o prawa lokalnych niewolników. Tarantino będzie wspomagany przez znanego i cenionego twórcę, Matta Wagnera, i tak wypowiada się o współpracy z nim: Jego komiksy o Zorro przekonały mnie, że spotkanie tych dwóch postaci w jednej opowieści jest dobrym pomysłem. Myślę, że ekscytująca fabuła, nad którą pracujemy, będzie ciekawym rozdziałem w życiu obu bohaterów.

Shaft #1. Scenariusz: David Walker. Rysunki: Bilquis Evely. Dynamite Entertainment. Sprawdź w Atom Comics

John Shaft, określany mianem „gorętszego od Bonda, zimniejszego od Bullita”, to twardy gliniarz będący bohaterem siedmiu powieści, czterech filmów i serialu telewizyjnego. Teraz ten czarnoskóry, bezkompromisowy śledczy trafi na łamy komiksów, skąd będziemy mogli obserwować jego poczynania przed tym, nim jego reputacja stała się równie wielka jak sam Nowy Jork. Przygotujcie się na krwawą walkę ze zorganizowaną przestępczością, porywaczami, zamachowcami i skorumpowanymi gliniarzami.

Hellboy and B.P.R.D. #1. Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi. Rysunki: Alex Maleev. Dark Horse Comics. Sprawdź w Atom Comics

Mike Mignola co chciał powiedzieć w temacie kompleksowej historii Hellboya, to powiedział na łamach jego solowej serii. Z kolei uniwersum piekielnego chłopca z powodzeniem rozwija wspólnie z Johnem Arcudim w serii „B.P.R.D.” (u nas znanej jako „B.B.P.O”). Teraz przyszła pora na kolejną serię, która skupi się na pierwszych latach działalności Biura Badań Paranormalnych i Obrony i debiutującego w jej szeregach młodego Hellboya. Przeniesiemy się więc do 1952 r. na obrzeża brazylijskiej wioski, które skrywają przerażającą tajemnicę. Jeśli nie znacie Hellboya jest to świetny moment aby rozpocząć przygodę u boku tej popularnej postaci.

Star Trek / Planet of the Apes #1. Scenariusz: Scott Tipton, David Tipton. Rysunki: Rachael Stott. IDW Comics. Sprawdź w Atom Comics

Po całkiem udanym spotkaniu załogi Enterprise pod przewodnictwem kapitana Picarda z Doctorem Who i jego towarzyszami (szczegóły w naszej recenzji) przeniesiemy się nieco w przeszłość, gdzie kapitan Kirk, komandor Spock i pozostali trafiają na Planetę Małp (tę klasyczną, znaną z serii filmów z Charltonem Hestonem) gdzie staną u boku podstępnego Dr. Zaiusa przeciwko pułkownikowi Taylorowi. Rozpocznie się prawdziwe szaleństwo, które może pochłonąć wiele ofiar. Czy i ten crossover okaże się ciekawym połączeniem zupełnie dwóch różnych światów i dostarczy solidnej rozrywki? Bracia Tipton zazwyczaj są tego gwarantem.

Death of Wolverine HC. Scenariusz: Charles Soule. Rysunki: Steve McNiven. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Śmierć Wolverine’a trwa, choć już zaliczyła spore opóźnienia. W grudniu natomiast cale wydarzenie będzie można zgarnąć w jednym tomie. Najtwardszy zabijaka Marvela, który na karku ma już ponad sto lat i nie raz ratował Zimię, wszechświat i tyłki członków grup X-Men, Avengers, S.H.I.E.L.D. czy X-Force, definitywnie pożegna się z życiem. Przynajmniej na jakiś czas, a jak twierdzą twórcy, na pewno na dwa lata. W ten właśnie epicki sposób Marvel świętuje 40-lecie najpopularniejszego bohatera tego uniwersum.

S.H.I.E.L.D. #1. Scenariusz: Mark Waid. Rysunki: Carlos Pacheco. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

Stworzony na potrzeby Filmowego Uniwersum Marvela, Phil Coulson po raz pierwszy otrzymuje własną serię w oficjalnym komiksowym świecie Ziemi 616. Główny bohater „Agentów T.A.R.C.Z.Y.”, od 2012 roku pojawia się na łamach przeróżnych serii Marvela, a jego popularność, za sprawą Clarka Gregga, wciąż rośnie i rośnie. We własnym tytule agent ten będzie miał do dyspozycji nielimitowany budżet oraz zastępy bardziej lub mniej znanych bohaterów oraz pracowników S.H.I.E.L.D. W serii obowiązywać będzie jedna zasada: jeden numer, jedna misja, jedna zamknięta opowieść. Witamy na poziomie ósmym.

Powers #1. Scenariusz: Brian Michael Bendis. Rysunki: Michael Avon Oeming. Marvel Comics. Sprawdź w Atom Comics

W grudniu na PlayStation Network zadebiutuje serial „Powers” będący adaptacją komiksu Briana Bendisa, który przyniósł mu zasłużoną sławę i uznanie. W tym samym czasie pojawi się swego rodzaju restart serii, który doskonale sprawdzi się jako punkt zaczepienia dla zupełnie nowych czytelników, ale też dotychczasowych fanów. W pierwszym zeszycie o podwójnej objętości, oficerowie biura do spraw ludzi z supermocami będą musieli zmierzyć się z zagrożeniem z jakim do tej pory nie mieli do czynienia. Ten policyjny procedural z gatunku hardboiled oprócz samej historii zawierać będzie ekskluzywne materiały związane z produkcją Sony w postaci zdjęć i ciekawostek.


Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz