większe kawałki

Edmund Niziurski 1925-2013

Zmarł Edmund Niziurski – wybitny twórca literatury młodzieżowej, autor m.in. „Księgi urwisów”, „Sposobu na Alcybiadesa”. U nas wspomina go Rafał Kosik autor bestsellerowej serii „Felix, Net i Nika”. 

Niziurskiego czytałem jako dzieciak i potem już do niego nie wracałem. Teraz nawet trudno byłoby mi przypomnieć sobie dokładnie akcję Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa, Siódmego Wtajemniczenia czy Sposobu na Alcybiadesa. A jednak doskonale pamiętam klimat tych powieści, tę magię ukrytą tuż pod powierzchnią codzienności. W co drugiej recenzji moich książek młodzieżowych pada stwierdzenie, że jest w nich dużo z Niziurskiego. Zapewne więc te dziecięce lektury utkwiły we mnie tak głęboko, że podświadomie wracam do nich podczas pisania.

Na książkach Niziurskiego wychowały się dwa albo i trzy pokolenia Polaków. Pisał głównie dla chłopców, co wbrew pozorom jest trudniejsze, bo to grupa, którą w ogóle niełatwo zmusić do sięgnięcia po książkę. Udało mu się. Jego naturalnym sprzymierzeńcem była oczywiście szara peerelowska nuda, na której tle przygody bohaterów literackich musiały się wydawać interesujące. Prawdziwą sztuką było jednak to, że udawało mu się opisywać te przygody bez opuszczania realiów PRL-u. W efekcie historie te były bardziej fantastyczne niż wiele książek z definicji fantastycznych.

Niziurski potrafił wyczarować magiczny świat z elementów codzienności lekko i naturalnie. Czuję, że po trzydziestu latach pora odkurzyć kilka jego książek i ponownie zanurzyć się w tej magii.

Kategorie
większe kawałki

Dodaj komentarz