większe kawałki

Dean Koontz – drugi po Kingu?

 

Świat wielbicieli współczesnych książek grozy dzieli się na dwa obozy: tych, którzy uwielbiają twórczość Stephena King oraz tych, którzy wolą dzieła Deana Koontza (w naszym kraju dochodzi jeszcze trzeci, całkiem liczny obóz fanów Grahama Mastertona). Kimże więc jest ów silny konkurent Kinga, który zresztą wydał swoją pierwszą powieść przed pojawieniem się na rynku słynnej kingowskiej „Carrie”?’

Deana Koontza (wcześniej podpisywanego na okładkach książek jako „Dean R. Koontz”) nazwano kiedyś „najmniej znanym pisarzem, którego powieści regularnie goszczą na listach bestsellerów”. Za stosunkowo słabą rozpoznawalność Koontza – przynajmniej jak na autora, który sprzedał dziesiątki milionów egzemplarzy swoich książek – wini się zazwyczaj jego tendencję z początkowego, szalenie płodnego okresu kariery do pisania pod wieloma pseudonimami (m.in. jako Owen West, Aaron Wolfe, Leigh Nichols i Deanna Dwyer). Autor sam zresztą zwracał na to uwagę w wywiadach, odradzając młodym pisarzom stosowanie pseudonimów – zwłaszcza jeśli napisali coś, z czego są zadowoleni.

Koontz urodził się 9 lipca 1945 roku w Everett w stanie Pensylwania, a jego niewesołe dzieciństwo u boku schorowanej matki i ojca alkoholika bez wątpienia wpłynęło na wybór mrocznej, pełnej przemocy tematyki, którą od kilkudziesięciu lat zgłębia w swoich książkach. Wczesne pisarstwo Koontza było mocno zakorzenione w nauce Freuda, starając się wytłumaczyć działania lub problemy psychiczne bohaterów traumatycznymi wydarzeniami z ich przeszłości (widać to w takich książkach, jak np. „Nocne dreszcze” czy „Wizja”). Później zaczął odchodzić od tego schematu, twierdząc, że przecież gdyby dać wiarę wszystkim freudowskim teoriom, to on sam – zważywszy na to, co przeżył w dzieciństwie – nie byłby dziś poczytnym pisarzem tylko niebezpiecznym, perwersyjnym psychopatą.

Tematami najchętniej poruszanymi przez autora są: eksperymenty biologiczne, spiski rządu amerykańskiego, manipulacja społeczeństwem, wiara w Boga i uzależnienie od zorganizowanej religii. Pytany o ulubione powieści własnego autorstwa, Koontz wymienia m.in. „Opiekunów” (opowiadających o mężczyźnie i superinteligentnym psie zmagającym się z potworem powstałym w wyniku rządowego eksperymentu), „Grom” (o tajemniczym „aniele stróżu”, który wkracza w życie głównej bohaterki podczas burzowych nocy), „Zwierciadło zbrodni” (o mordercy, który okazuje się być zmodyfikowanym genetycznie klonem znanego pisarza), „Mroczne ścieżki serca” (o kobiecie tropionej przez tajną agencję rządową), „Intensywność” (o dzielnej studentce wdzierającej się do domu seryjnego mordercy, aby uwolnić przetrzymywaną tam ofiarę) i „Zabójcę strachu” (o bohaterze, który w wyniku rzadkiej choroby genetycznej musi unikać światła). Dużą popularność zyskał również rozpoczęty w 2003 r. cykl o widującym duchy młodzieńcu imieniem Odd Thomas, który w chwili obecnej składa się sześciu powieści i dwóch współtworzonych przez Koontza komiksów opowiadających o najwcześniejszych losach Odda.

Wiele pomysłów pisarza zostało przełożonych na język filmu („Zbyt wiele!”, jak lubi powtarzać niezadowolony z większości adaptacji Koontz), m.in. „Szepty”, „Diabelskie nasienie”, „Obserwatorzy” czy niedawno „Odd Thomas”.

Kategorie
większe kawałki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Komentarz
  • Dean Koontz – ten pan, który straszy
    16 września 2017 at 20:38
    Skomentuj

    […] Autor “Opiekunów” i “Gromu” ma tę umiejętność świetnie opanowaną, co jak już wiecie związane jest z jego przeżyciami i skupieniem się na psychologii człowieka. Sam pytany o to, które swoje książki uważa za ulubione wskazuje głównie na: […]

  • Dodaj komentarz