większe kawałki

Battlestar Galactica: Blood & Chrome – kulisy pierwszej wojny ludzkości z Cylonami

Odświeżony przez Ronalda D. Moore’a „Battlestar Galactica” został okrzyknięty najlepszym serialem science-fiction XXI wieku. Zasługa w tym konsekwentnego i bezkompromisowego podejścia producentów, bardziej stawiających na mroczne, pesymistyczne widowisko niż radosną eksplorację kosmosu. Epickie bitwy, polityczne intrygi, religijne debaty, społeczne niepokoje i trudne decyzje wraz z nieustanną atmosferą zagrożenia wyznaczały nową jakość w produkcjach telewizyjnych. Seria udowodniła, że na małym ekranie może dziać się więcej, lepiej, ciekawiej i mądrzej niż w kinie. BSG oczarował widzów i urzekł krytyków, zdobywając aż trzydzieści trzy różne nagrody (na czele z Hugo, Saturn i Emmy) oraz dziesiątki innych nominacji (w tym dwukrotnie do Nebuli i Hugo) i wyróżnień. Stał się kamieniem milowym dla gatunku a także Świętym Graalem dla innych twórców jedenastej muzy.

W niecały rok po finałowym odcinku, na małe ekrany trafił kolejny serial wpisany w uniwersum BSG – „Caprica”. Jego akcja osadzona była około 60 lat przed Cylońskim Holocaustem i przedstawiała kulisy powstania pierwszych maszyn. Jednak perypetie ich twórcy – Daniela Graystone’a, przeplatane z kryminalną kartoteką Josepha Adamy i rozruchami na tle religijnym nie przekonały do siebie widzów. Zbyt wolne tempo fabularne, nieprzekonująca gra aktorska i niewiele zwrotów akcji sprawiły, że z odcinka na odcinek serial tracił widownię, co w rezultacie doprowadziło do przerwania emisji i jego anulowania. Choć Caprica miała wielki potencjał nie była w stanie go odpowiednio wykorzystać, a kilka ciekawszych wątków i motywów niestety nie dorównało oryginałowi i nie podołało pokładanym w nich oczekiwaniom.

„Blood & Chrome” zapowiedziano jako nowoczesny serial wojenny eksplorujący zupełnie nowe rejony uniwersum „Battlestara”. Pod koniec 2010 r. stacja SyFy dała zielone światło do nakręcenia pilota, a już w lutym 2011 rozpoczęto zdjęcia. Fani byli podekscytowani, spekulowali i wyrażali wielkie nadzieje co do produkcji. Film napotkał jednak kilka przeszkód. Najpierw pojawiły się pogłoski jakoby „B&C”, ze względu na rosnące koszty, miał zostać anulowany w trakcie kręcenia, potem SyFy rozważała zrezygnowanie z emisji telewizyjnej na rzecz internetowej, następnie ogłosiła, że będzie on jedynie filmowym one-shotem, by w końcu całkowicie zrezygnować z zamówienia pełnego serialu. Włodarze stacji przez prawie dwa lata wahali się nad jego losem. Ostatecznie pilot podzielono na dziesięć epizodów i pod koniec 2012 r. wyemitowano w Internecie w odstępach cotygodniowych. Jednocześnie na początek 2013 zapowiedziano emisję całości w TV, a zaraz potem nieocenzurowaną wersję na DVD, BR, i VOD. Wyniki oglądalności oraz sprzedaży miały zadecydować co do dalszych losów „Blood & Chrome”.

Świeżo upieczony pilot William Adama w dziesiątym roku Cylońskiej Wojny zostaje przydzielony do nowego, flagowego okrętu, Galactica. Jako krewki, zarozumiały i rządny wrażeń świeżak, otrzymuje stosunkowo nudną, rutynową misję dostarczenia ładunku do celu. Jednak w jej trakcie okazuje się, że rozkazy są zupełnie inne, co przeradza się w ekscytujące i całkiem niebezpieczne zadanie. Adama zostaje wrzucony na głęboką wodę, przechodzi upragnioną inicjację, wykazuje się nieprzeciętnymi umiejętnościami i ma okazję skonfrontować wojenną rzeczywistość ze swoimi wyobrażeniami ukształtowanymi przez podkoloryzowane opowiastki z holoprzekazów.

„B&C” to pasmo nieprzerwanych zwrotów akcji, gdzie trzymające w napięciu bitwy (te kosmiczne, powietrzne i naziemne) stanowią trzon fabuły. Producenci faktycznie dotrzymali słowa i zaprezentowali emocjonujący film wojenny, z ciekawym taktycznym twistem i nawiązaniami do dwóch wcześniejszych produkcji. Jak mówią: „Galactica była świetna, Caprica również. My nie chcemy zrobić serialu lepszego od tych dwóch. Chcemy być równie dobrzy, ale w inny sposób”. Miło jest zobaczyć innego, narwanego Adamę, w odróżnieniu od jego obłej dziecięcej wersji z „Caprici” czy tej zmęczonej, mądrej i sprawiedliwej z „BSG”. Miło też było powrócić do znanego już uniwersum i odkryć jego bardziej sensacyjną acz równie dramatyczną twarz.

„Blood & Chrome” doskonale sprawdza się jako samodzielny film, ale stanowi też interesujące wprowadzenie do dalszych przygód młodego Williama. Potencjał wciąż jest ogromny. SyFy jednak nie zdecydowała się przedłużać żywotności franczyzy. Jednak już od kilku lat, co jakiś czas wypływa informacja o kinowym, wysokobudżetowym remaku, z nową obsadą i nowymi założeniami. Mam jednak wrażenie, że uniwersum „battlestar galactici” w pełni może wybrzmieć wyłącznie w telewizji.

Serial „Battlestar Galactica” można obejrzeć w serwisie Showmax.

Kategorie
większe kawałki
Paweł Deptuch

Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz