Czarna Owca
Rankingi

Zbrodnia po skandynawsku – najlepsze kryminały z krainy fiordów

Miłośnicy skandynawskich kryminałów mogą odkorkować szampana. Bohaterowie cyklu „Millenium” wracają w czwartym tomie, tym razem pióra Davida Lagercrantza. Nim jednak dostaniemy do rąk „Co nas nie zabije”, warto przypomnieć sobie inne powieści z Półwyspu, które sprawiły, że zarwaliśmy kilka nocek.

Mężczyzna, który się uśmiechał – Henning Mankell

mezczyzna

Czwarty tom przygód Kurta Wallandera. Generalnie przygody policjanta z Ystad stoją na wysokim poziomie, ale „Mężczyzna, który się uśmiechał” wybija się na tle pozostałych. Wszystko za sprawą osobistego tonu powieści. Zastajemy naszego bohatera w sytuacji, kiedy absolutnie nie chce wracać do zawodu, gdyż w poprzednim tomie pierwszy raz w życiu zabił człowieka. Sama zaś zagadka bardzo porządnie nakręca akcję i prowadzi do nie tak znowu oczywistego finału. Historia śledztwa w sprawie zabójstwa pewnego prawnika, śledztwa, dodajmy, opartego o kilka niejasnych poszlak zwyczajnie wciąga. A perspektywa odmienionego, melancholijnego Wallandera tylko dodaje całej książce ponurego uroku.

Księżniczka z Lodu – Camilla Lackberg

Księżniczka+z+lodu

Debiut powieściowy Camilli Lackberg. Mocny kryminał opowiadający o pisarce Erice Falck i policjancie Patriku Hedstromie. Razem prowadzą śledztwo w sprawie upozorowanego samobójstwa pewnej kobiety. Mocnymi stronami powieści jest właśnie duet głównych bohaterów, pomiędzy którymi aż iskrzy. Lackberg traktuje bowiem swoich bohaterów ze szczególną uwagą. Dodajmy do tego klaustrofobiczną atmosferę małego miasteczka, dbałość o szczegóły i klimatyczną narrację – a otrzymamy naprawdę świetny kryminał.

Pierwszy Śnieg – Jo Nesbo

pierwszy snieg

Harry Hole to twardy gliniarz. Pali jak smok i nie wylewa za kołnierz. Słynie z oślego uporu. Zdążył już zaskarbić sobie sympatię czytelników, jednak to w „Pierwszym Śniegu” Jo Nesbo rozwija skrzydła i przytłacza klimatem. Kibicujemy bohaterowi, dajemy się porwać nastrojowi, zaś pomysłowa zagadka intryguje od pierwszych do ostatnich stron. Już nigdy nie spojrzycie tak samo na ulepionego ze śniegu bałwanka…

Drugie życie pana Roosa – Hakan Nesser

drugie_zycie_pana_roosa

Trzeci tom cyklu Nessera o inspektorze Barbarottim to znakomita lektura dla tych, którzy szukają mariażu powieści kryminalnej i obyczajowej. Choć śledztwo jest motywem przewodnim, bardzo ważne role odgrywają tu kwestie społeczne i psychologiczne. Całość doprawiono szczyptą charakterystycznego, czarnego humoru, dzięki któremu łatwiej zapałać sympatią do specyficznych bohaterów.

Uczeń – Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

uczen

Błądziliśmy sobie po opłotkach, czas zawitać do stolicy Szwecji – do Sztokholmu.  W mieście dochodzi do zbrodni, które jako żywo przypominają te popełnione dawno temu przez Edwarda Hinde. Do śledztwa włączony zostaje Sebastian Bergman, który pomógł przyskrzynić przestępcę. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że morderca wciąż odsiaduje wyrok. To kolejna książka w tym zestawieniu, która nie zwalniając tempa akcji, łączy wątki policyjno-kryminalne i osobiste. Gwarantuje kilka dni wyjętych z życia.

Obłęd – Erik Axl Sund

obłęd

Powieść szwedzkiego muzyka i jego producenta okazała się ciekawym debiutem. Choć niesłusznie porównywana do trylogii Larssona – utrzymano ją w nieco innym klimacie – zasługuje na uwagę czytelnika. „Obłęd” opowiada o młodej, żądnej sukcesu komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Dostaje do rozwiązania sprawę brutalnych morderstw kilku chłopców. To dosyć oryginalna pozycja, nawet jak na skandynawski kryminał. Mocno eksploatuje motyw syndromu sztokholmskiego i stawia na pogłębioną psychologię bohaterów.

Nie oglądaj się – Karin Fossum

nie oglądaj sie

Wracamy do klaustrofobicznych klimatów małego norweskiego miasteczka. W mieścinie, gdzie każdy wie wszystko o wszystkich nagle dochodzi do podwójnej zbrodni. Ginie kilkuletnia dziewczyna, a następnego dnia policjanci odnajdują zwłoki jeszcze jednej ofiary, Annie. Do akcji wkracza inspektor Sejer. Wraz ze swym pomocnikiem, Skarre’m wchodzą w małomiasteczkowy świat, pełen wielkich, brudnych grzechów. Fabuła jest prosta jak budowa cepa, ale książka nadrabia klimatem, trupami kryjącymi się w każdej szafie i złożonymi portretami psychologicznymi bohaterów.

W ofierze Molochowi – Asa Larsson

Larsson_W ofierze_m

Powieść okrzyknięta najlepszym skandynawskim kryminałem 2012 roku musiała znaleźć się na tej liście. Piąty tom cyklu o prokurator Rebece Martinsson opowiada o rywalizacji głównej bohaterki  z cynicznym urzędasem Carlem von Postem. Odbiera on Martinsson sprawę zamordowania starszej kobiety. Jedynym świadkiem jest siedmioletni wnuk. W toku śledztwa okazuje się zaś, że nad całą rodziną od lat krąży fatum – które najprawdopodobniej nie ominie też chłopaka. Kryminał utrzymano w lekko mistycznym, niedopowiedzianym tonie, zaś retrospekcje z początku XX wieku tylko przydają książce smaku.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

mezczyzni

Jeśli jakiś debiut w ostatnich latach zasługiwał na miano wejścia smoka – to chyba właśnie ten. Gigantyczne nakłady, rzesza oddanych czytelników. Fani zapatrzeni w socjopatyczną hakerkę Lisbeth Salander i redaktora Mikaela Blomkvista . Cykl „Millenium” miał znakomite otwarcie. Nic zresztą dziwnego. Pierwsza powieść Larssona wciąga jak dobrze namoczone bagno. Jest tajemnicza, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, zaś kolejne tajemnice odsłaniane podczas śledztwa uderzają w czytelnika z coraz większą siłą. Sama w sobie stanowi zamkniętą historię zagadki, jednak jej echa przebrzmiewają w pozostałych tomach cyklu. Można dyskutować z przesłaniem, jakie forsował Larsson, ale jego książki na pewno nie pozostawią czytelników obojętnymi.

Lang – Kjell Westö

lang

A na koniec podróż do jądra ciemności, czyli fiński „Lang“. Zaczyna się banalnie. On bogaty, szanowany pisarz, dziennikarz, pewnego dnia poznają ją – piękną, tajemniczą femme fatale. A potem leci już z górki. Gwiazda fińskiej literatury Kjell Westö w „Langu“ nie tylko bawi się konwencją noir, ale ekspoloatując konwencję do maksimum tworzy jedną z najbardziej przygnęniajacych powieści kryminalnych. Nic tu nie może skończyć się dobrze, a świat jakkowliek bohaterowie by się starali – zawsze będzie miał ich gdzieś. Macie ochotę zrobić sobie dobry pokład pod jesienną depresję? SIęgnijcie po „Langa“ – efekt murowany.  

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Komentarz
  • Bartosz Wróblewski
    6 października 2015 at 00:16
    Skomentuj

    Bosz. Ranking kryminałów skandynawskich pomijający Sjowall&Wahloo. Zdziczenie.

  • Dodaj komentarz