Axis History
Rankingi

Wzruszony Adolf Hitler, czyli ulubione filmy dyktatorów

Na jakich filmach wzruszał się Adolf Hitler? Skąd wiedzę o szpiegostwie czerpał Saddam Hussein? Jaki był ulubiony filmowy gatunek Kim Dzong Ila? Oto lista ulubionych filmów dyktatorów.

Muammar Kadafi

Jego ulubionym filmem były „Przygody Buckaroo Banzai: Przez ósmy wymiar”, kultowa opowieść o genialnym naukowcu, rockmanie i tajnym agencie w jednym. Kadafi do tego stopnia wielbił tę produkcję, że kazał w Libii stworzyć specjalną telewizję emitującą przygody Buckaroo.

Adolf Hitler

Cóż za zaskoczenie – jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości kochał miłością absolutną… disneyowską „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Ten film sprawiał, że płakał. Poza tym Hitler także wielbił… „King Konga”.

Benito Mussolini

Był wielkim fanem czeskiego filmu „Ekstaza” z 1933 roku. Obraz ten wsławił się kontrowersyjną na owe czasy sceną stosunku płciowego i orgazmu bohaterki. Co prawda nic w nim nie pokazano, a kamera koncentrowała się tylko na twarzy Hedy Lamarr.

Saddam Hussein

Ulubionym filmem Husseina był… polityczny thriller „Wróg publiczny” Tony’ego Scotta. Hussain wierzył ponoć, że oglądając ten film dowiaduje się wszystkiego o szpiegowskich trikach stosowanych przez rząd USA. Mylił się i to boleśnie.

Kim Dzong Il

To ci dopiero niespodzianka – okazuje się bowiem, iż północnokoreański dyktator wielbił zakazane kino rodem z USA. A najbardziej, najbardziej na świecie lubił horror „Piątek trzynastego”.  Sporym sentymentem darzył także komedię „Podkręć jak Beckham”. No cóż jak widać syn nie pokochał kina równie mocno i  być może dlatego nie spodobał mu się „Wywiad ze Słońcem Narodu”. Jest też druga opcja. Nie ma tak eklektycznego gustu jaki miał ojciec i lubi tylko jeden gatunek. I nie jest nim komedia.

Kategorie
Rankingi
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz