youtbe
Rankingi

Wyzwanie Jacksona – pięć książek Tolkiena, które mógłby sfilmować reżyser „Władcy Pierścieni” [ranking]

Według ostatnich doniesień, Peter Jackson nie zwalnia tempa i pracuje nad ekranizacją „Silmarillionu”. Porywanie się na ten zbiór opowieści może być dosyć ciężkim zadaniem, ale przecież nie takie rzeczy reżyser „Władcy Pierścieni” już kręcił. Podpowiadamy kilka artystycznych wyzwań z repertuaru Tolkiena.

Rudy Dżil i jego pies

rudy dzil

Epicka przygoda farmera i inteligentnego psa! Wyobraźcie to sobie. Pies kradłby każdą scenę, a główny bohater – serca niewieście. I skarby. To nic, że „Rudy Dżil i jego pies” był małym, kameralnym opowiadaniem, klimatem skłaniającym się raczej ku podaniom ludowym. Jackson zrobiłby z tego sążnistą dylogię, jeśli nie batalistyczną, to przynajmniej awanturniczą.

Potwory i Krytycy

potwory-i-krytycy-b-iext4022985

To wprawdzie esej poświęcony kulturze i sztuce, ale Jackson da radę. Zrobi z tego fabułę. Dopisze ognisty, ale tragiczny romans potwory i krytyka. Łączy ich miłość, a dzieli – wszystko. W tle pewnie pomykałby uciekający z planu nowych Avengersów elf, któremu w najbardziej dramatycznym momencie kończą się strzały. Za plus oczywiście krytycy policzyliby bogaty w treść, naukowy wręcz, materiał źródłowy filmu.

Listy od Świętego Mikołaja

tolkien-listy-sw-mikolaja-810x1060

Z Mikołaja, piszącego listy do dzieci Tolkiena,  nie da się zrobić dzielnego woja walczącego z orkami? Da się! Wystarczy, że Sauron ukradnie dzieciom prezenty. Święty pobiegnie wtedy przez całe Śródziemie i z powrotem. I tak mała, sympatyczna książeczka epistolarna przeobrazi się w wielką wyprawę na koniec świata. Oby sanie Mikołaja działały sprawniej niż orły…

Niedokończone opowieści

niedokonczone-opowiesci-130x205

Jackson wyraźnie nie chce rezygnować ze Śródziemia, więc pewnie sięgnie i po „Niedokończone opowieści”. Książka uzupełniała wydarzenia z „Silmarillionu” i „Władcy Pierścieni”. Pewnie, wydarzenia mogą być zbyt poszatkowane, epizodyczne i rozrzucone w czasie, ale co powiecie na serial? Taki od HBO?

Oxford Dictionary

slownik oxford

I na koniec prawdziwa, wysmakowana gratka dla fanów, którzy szukają czegoś więcej, niż proste batalistyczno-podróżniczo-przygodowe fantasy z teologicznymi i historiowicznymi inklinacjami. Potężne kompedium wiedzy, nie tylko ze Śródziemia. Wprawdzie Tolkien był tu tylko jednym z redaktorów, ale odkrycie tropów z jego twórczości stanowić będzie dodatkowe wyzwanie – i powód do dumy! A to przecież nagroda sama w sobie. Pytanie – kto zagra słownik pozostaje bez odpowiedzi.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz