foto: The Daily Beast
Rankingi

Ulubione literackie bohaterki Pauli Hawkins

Autorka przebojowej „Dziewczyny z pociągu” powraca z nową powieścią pt. „Zapisane w wodzie”. Z tej okazji stworzyła specjalny ranking swoich ulubionych trudnych kobiet – dodalibyście kogoś do tej listy?

Trudne kobiety. W literaturze jest ich pełno. Poniżej przedstawiam kilka spośród moich ulubionych…

Lady Makbet

Przepełniona gwałtowną, fatalną ambicją, Lady Makbet skwapliwie wykorzystuje zapowiedź wielkości swojego męża Zdeterminowana, żeby wykorzystać okazję, która im się nadarza, namawia męża do działania, gdy jego wola słabnie. Oczywiście ciężar winy spada na nią – zostaje potępiona za nakłonienie go do popełnienia morderstw. Niektórzy twierdzą, że silniejsza osobowość mogłaby oprzeć się Lady Makbet. Ostatecznie jej ambicja prowadzi do samozagłady:odkrywa, że nie potrafi znieść okrucieństwa mordu (Pyta: „Jednakże kto by się był spodziewał tyle krwi w tym starcu?” [William Szekspir, „Makbet” Akt V, Scena I, tłum. Józef Paszkowski]). Wiadomość o zamordowaniu Lady Makduf i jej dzieci doprowadza bohaterkę do obłędu.

Markiza Isabelle de Merteuil

Wyrafinowana Markiza de Merteuil nauczyła się –twierdzi, że nim skończyła piętnaście lat – jak wykorzystać sytuację, w jakiej postawiło ją społeczeństwo. Mówi: „Znałam już rolę, na którą zostałam skazana: milczeć i robić to, co mi kazano”. Postępując w ten sposób, słuchała, obserwowała i nauczyła się doskonale posługiwać dostępnymi jej narzędziami: urodą, inteligencją i seksualnością, aby uzyskać władzę.

Bertha Mason

W powieści Dziwne losy Jane Eyre Bertha to uwodzicielska piękność, która zostaje żoną biednego Rochestera, nie informując go o szaleństwie prześladującym jej rodzinę i które dotyka także ją samą. Bertha zamieszkuje na poddaszu i staje się agresywną alkoholiczką, zagrożeniem dla szczęścia Jane.

W książce Jean Rhys poznajemy inną Berthę: naprawdę nazywa się Antoinette Conway i jest kreolską dziedziczką poślubiającą niedawno poznanego Anglika, który jej nie kocha i gardzi nią pomimo (i z powodu) jej urody. Jej odmienność przyciąga go i odrzuca zarazem. Nic dziwnego, że gdy zostaje zabrana do Anglii i uwięziona w Thornfield, popada w obłęd.

Offred

Rozsądna i troskliwa narratorka feministycznej dystopii Margaret Atwood zachowuje trzeźwość umysłu poprzez drobne akty sprzeciwu wobec tyranii. Nawiązuje kontakt wzrokowy, chociaż nie wolno jej tego robić. Rozważa popełnienie kradzieży. W toku powieści wykroczenia się nasilają: czyta, gra w scrabble, uprawia zakazany seks, który się jej podoba. W obliczu terroru i wszystkich prób zmiany jej osobowości oraz zredukowania  do roli inkubatora, Offred jednak się nie poddaje.

Bathsheba Hart

Piękna Bathsheba Hart – czy jest po prostu naiwna i uparta, czy uparcie naiwna? Nawiązując seksualne relacje z piętnastoletnim uczniem londyńskiej szkoły, w której pracuje, Sheba kładzie na szali swoją pracę, małżeństwo, rodzinę, własną wolność. Stanowi zagadkę dla społeczeństwa (zwłaszcza dla prasy kolorowej): tym seksualnym drapieżnikiem jest atrakcyjna kobieta, a ofiarą – zapalczywy mężczyzna.

Kategorie
Rankingi

Dodaj komentarz