Tim Burton wyreżyseruje nową wersję "Dumbo"
Rankingi

Tim Burton kontra Dumbo – czyli nowe projekty Disney’a

Disney urósł do rozmiarów jednego z największych molochów w historii mediów. Może więc szastać gotówką i zarządzić na przykład powstanie aktorskich wersji swoich rysunkowych przebojów (dostaliśmy już przedsmak tego, co nadciąga w postaci choćby „Księgi Dżungli” czy „Kopciuszka”). Zobaczmy, które produkcje zapowiadają się najciekawiej.

Aladyn

aladin-and-genie0

Chyba najtrudniejsze spośród najoczywistszych przeniesień do świata żywych aktorów. Rysunkowy „Aladyn” to ponadczasowa awanturnicza historia rozpisana na trzy filmy i kilkadziesiąt odcinków serialu. Przed ekipą stoi wyzwanie, by uchwycić unikatowy, orientalny klimat oryginału, a co gorsza muszą sobie radzić bez jednego z głównych motorów napędowych animacji – genialnego Robina Williamsa jako Dżina.

Król Lew

krol-lew

Za kamerą Disneyowskiego Hamleta na bis staje Jon Favreau, a na ścieżce dźwiękowej wylądują piosenki znane z oryginału – jest więc nadzieja, że otrzymamy przyzwoitą produkcję, podobną poziomem do „Księgi Dżungli”. Pytanie, czy to wystarczy by zdobyć serca kilku pokoleń widzów wychowanych na rysunkowych wizerunkach Simby i spółki?

Dzwoneczek

dzwoneczek

Disney i wróżki to związek o długoletniej tradycji. Kina były już szturmowane przez serię animacji dla dzieci poświęconą właśnie najwierniejszej towarzyszce Piotrusia Pana. Przed kamerą staje Reese Witherspoon, która pewnie nie uniknie porównań z poprzednią odtwórczynią tej roli, Julią Roberts.

Cruella

cruella

Dalmatyńczyki przerobiono już na animacje, książeczki i filmy aktorskie. Bez jednego elementu byłyby jednak tylko ckliwym obrazkiem o nadmiernie rozrośniętej hodowli psów. Tym elementem jest oczywiście lubująca się w zwierzęcych futrach Cruella. Teraz dostaje własny film, historię początków, i zostanie sportretowana przez Emmę Stone. Czas pokaże, czy otrzymamy coś więcej niż „Maleficent” wrzucone we współczesne realia.

Róża Czerwona (Rose Red)

rose-red

Bywa tak, że w cieniu najważniejszych wydarzeń przebywa ktoś jeszcze. Ktoś, kogo rola jest bardziej znacząca, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Weźmy na przykład Różę Czerwoną, która dokładała wszelkich starań, by wraz z krasnoludkami ocalić swą siostrę, Królewnę Śnieżkę. To może okazać się całkiem interesujące spojrzenie na historię, którą zna przecież każde dziecko.

Kubuś Puchatek

winnie-the-pooh

Alex Ross Perry obiecuje bardziej dojrzałą interpretację przygód tytułowego misia w oparciu o książkę Christophera Robina. Ciekawe, czy reżyser wydobędzie na powierzchnię wszystkie psychologiczne aspekty tej opowieści czy na zapowiedziach się skończy. W obsadzie m.in. Margot Robbie.

Noc na Łysej Górze (Night on Bald Mountain)

noc-na-gorze

Ta pozycja pozostaje najbardziej enigmatyczną spośród zapowiedzianych. Pochodzi od fragmentu słynnej filmowej etiudy „Fantazja”, która skupiała się na połączeniu obrazu i muzyki. Czyżby nadchodząca produkcja miała czerpać z najmroczniejszego momentu pierwowzoru?

Dumbo

dumbo

Animacja o zagubionym słoniku Dumbo była w gruncie rzeczy dosyć mocnym, szalonym tripem, gorzkim i pełnym niepokojących obrazów (choć mimo to jak najbardziej nadawała się dla dzieci i całkiem nieźle wpływała na ich wrażliwość). Nic więc dziwnego, że za wersję aktorską bierze się nie kto inny, a Tim Burton, spec od podobnych klimatów.

Mulan

mulan

Jeden z najbardziej spektakularnych i widowiskowych filmów animowanych Disneya również doczeka się wersji aktorskiej. Za kamerą stanie Alex Graves, który brał udział w realizacji „Gry o tron”, zaś Amanda Silver i Rick Jaffa odpowiedzą za nowy scenariusz. Obsada wciąż w trakcie kompletowania.

Mała syrenka

disney-little-mermaid-facts

Za tę produkcję wezmą się ludzie, którzy współtworzyli animację z 1989 – kompozytor Alan Menken – oraz twórca broadwayowskiego hitu „Hamilton”, Lin-Manuel Miranda, który nawet nazwał swego syna po jednej z postaci w „Małej syrence”.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz