20th Century Fox
Rankingi

Szklana pułapka, Terminator i inne – ranking alternatywnych zakończeń

Jeden film to często wypadkowa wielu wizji, a reżyser lub scenarzysta podejmuje trudną decyzję, jak zamknąć swoją historię. Zazwyczaj ma tylko jeden strzał, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić alternatywne zakończenia w wydaniach dvd, edycjach kolekcjonerskich i podobnych propozycjach. Czasem dowiadujemy się też o zakończeniach, których nie było. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Blade Runner

Otwieramy Blade Runnerem, gdyż film Ridleya Scotta szedł po rekord. Oryginalne zakończenie rozeźliło samego Harrisona Forda, a opcjonalne zakładały różne wersje uśmiercenia jednej z głównych bohaterek. Zależnie od wersji, którą sobie kupiliście. Zmieniało też kilka szczegółów, które wpływały na wydźwięk i znaczenie finału.

Psy 2: Ostatnia krew
psy 2

Franz Mauer, jak wielu Polaków w ostatnim czasie, wybrał się na emigrację. Wymęczyła go ta Polska i wykrwawiła. Pierwotnie Władysław Pasikowski chciał, by dzielny Ubek pozostał w polskiej ziemi na wieki wieków amen. Tylko że od razu lądowałby sześć stóp pod nią.

Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi

solo

To mogłoby zaboleć niektórych fanów. Pierwotnie Han Solo miał zginąć podczas walki o bazę Imperium, ale Lucas uparł się, by przetrwał. Wiadomo, żywy Han Solo to więcej sprzedanych figurek. Książek, komiksów, gier… I powrót w „Przebudzeniu Mocy”, oczywiście…

Prawdziwy romans

Tarantino wściekał się na Tony’ego Scotta za zmienienie zakończenia „Prawdziwego romansu”. Clarence bowiem… nie oszukujmy się, Clarence nie miał prawa przeżyć.

16 przecznic

Bruce Willis miał tu… No cóż jeśli nie znacie oryginału to nie napiszemy, ale można obejrzeć na YouTube (patrz wyżej) i na DVD.

Szklana pułapka 3

A co byłoby gdyby John McClane zamienił się w samotnego mściciela? „Szklana pułapka 3” miała zakończyć się zupełnie inaczej, ale zrezygnowało z takiej końcówki, bowiem raz była zbyt mroczna, dwa uważano, że seria zabardzo zbliży się do Bonda. Kilka lat później ten ostatni argument nie przeszkadzał producentom kazać Johnowi walczyć z samolotami pionowego startu itp…

Terminator 2

A tu z kolei miało być łagodniej. Pierwotne zakończenie Terminatora 2 przedstawiało Sarę Connor siedzącą sobie spokojnie w parku wieeeele lat po wydarzeniach przedstawionych w zasadniczej części filmu. To miał być definitywny koniec, optymistyczne spojrzenie i powiedzenie wprost, że los da się odwrócić. Tyle tylko, że wtedy nie powstałaby żadna ze wspaniałych kontynuacji…

Armia ciemności

W kinowej wersji trzeciego „Martwego Zła” Ash wracał do swoich czasów, jednak powstała też alternatywa. Ash przedobrzył z dawką pewnego środka i zamiast w Ameryce, obudził się w apkaliptycznych ruinach dawnego świata, zanosząc się opętańczym, histerycznym śmiechem.

Rambo: Pierwsza Krew

Kinowe, kanoniczne zakończenie „Pierwszej krwi” zostawiło furtkę do kontynuacji – lepszych i gorszych, jak pamiętamy. Pierwotnie jednak rzecz miała się skończyć inaczej. Rambo po rozmowie z dawnym dowódcą i przyjacielem popełniał samobójstwo. Wzmocniłoby to przekaz filmu, ale i ucięło taką dochodową franczyzę u samych podstaw…

Obcy: Ósmy pasażer Nostromo
ripley

Hollywood odebrało śmierć tylu bohaterom. Pośród cudownie ocalonych znalazła się też Ellen Ripley, która w jednej z wielu poprzednich wersji scenariusza miała zginąć pod koniec filmu, zaś Obcy symulowałby jej głos w nagraniu słyszanym z offu.

Ronin

Klasykowi kina szpiegowskiego niczego nie brakowało, ale z kinowej wersji wyleciała jedna scena, która zmienia wydźwięk zakończenia. Sam (De Niro) i Vincent (Jean Reno) spotykają się w knajpie, po czym ten pierwszy wychodzi, by spotkać się z Deidrą, agentką IRA. W kinie po prostu się nie zjawia. Istnieje jednak kilka dodatkowych ujęć pokazujących, jak kobieta zostaje zgarnięta przez tajemniczych zbirów do czarnej furgonetki.

Jestem Legendą

Film kończył się poświęceniem głównego bohatera. Istnieje jednak odmienna wersja, bardziej optymistyczna i empatyczna, gdzie zombie okazują się mieć coś na kształt świadomości i Will Smith w swej dobroci pozwala pokrakom odbić koleżankę, po którą przyszli.

Rocky

rocky

Cóż, pierwotny scenariusz proponowany przez Stallone’a odebrałby część kultowości „Rocky’emu”. Główny bohater miał zwyczajnie oddać walkę i przyjąć proponowane mu pieniądze, które przeznaczyłby na szczytny cel. Oczywiście. Tak chyba stracilibyśmy jedną z najbardziej motywujących opowieści wszech czasów. Historię o walce ponad siły, która zainspirowała już kilka pokoleń.

Efekt Motyla

Twórcy „Efektu Motyla” nie mogli się zdecydować jak zakończyć swój film, w rezultacie kończy się on na cztery różne sposoby. Trzy są w wersji mocno optymistycznej, a ostatnia, reżyserska, pesymistyczno-radosnej.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią – literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach”, „Playboyu” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz