Allegro
Rankingi

Świat krótkiego metrażu cz. 7 – Tomek Bagiński

Tomek Bagiński jest rysownikiem, animatorem i reżyserem – generalnie samoukiem, który jednocześnie jest wizytówką Platige Image. Tworzy i współtworzy głównie reklamy na rynek polski i zagraniczne, ale największy rozgłos przyniosły mu nieliczne krótkometrażówki i zwiastuny do gier. Przed premierą drugiego filmu z cyklu „Legendy Polskie”, czyli „Twardowsky”, przyglądamy się jego dorobkowi.

1998 – Rain

Film, który Bagiński stworzył jeszcze na studiach, a który otworzył mu drzwi do Platige Image, założonego w tym samym roku.

2001 – Katedra

Krótkometrażówka oparta na opowiadaniu Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. Jej produkcja trwała ponad trzy lata i przyniosła Bagińskiemu międzynarodową sławę za sprawą nominacji do Oscara i nagród: Srebrny Lajkonik, SIGGRAPH, Animago, Artfutura.

2004 – Sztuka spadania

Za „Sztukę spadania” Bagiński otrzymał dziesięć nagród, w tym brytyjską BAFTA i SIGGRAPH. Tytuł do filmu wymyślił Jacek Dukaj.

2007 – Wiedźmin

Przy pierwszym „Wiedźminie” dla CD Projekt RED Bagiński wyreżyserował intro i outro gry, a za to pierwsze zgarnął nominację do nagrody Visual Effects Society w kategorii Sekwencje Filmowe w Grze Komputerowej.

2009 – Kinematograf

Film oparty na komiksie „Rewolucje: Monochrom” Mateusza Skutnika otrzymał Grand Prix festiwalu Animago w kategorii najlepszy krótki film oraz zakwalifikował się do konkursu na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

2010 – Animowana historia Polski

Animacja powstała na zlecenie PAN z okazji Expo 2010 w Szanghaju oraz 35 edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.  Ubiegała się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany w 2010 roku, jednak jej nie otrzymała. Produkcja została wyróżniona nagrodą Animago jako Najlepsza wizualizacja.

2011 – Move Your Imagination

Film będący częścią kampanii promocyjnej Polski podczas Euro 2012 UEFA składa się z 7 etiud, które przybliżają nasz kraj przez pryzmat emocji przeżywanych przez obcokrajowców odwiedzanych Polskę. Obraz zdoby ł pierwsze miejsce podczas prestiżowego festiwalu filmowego „The Golden City Gate”.

2012 – Wiedźmin 2: Zabójcy królów

W drugiej odsłonie wiedźmińskiej sagi Bagiński wyreżyserował czołówkę gry.

2013-2014 – Wikingowie 

Na zamówienie stacji History Channel Platige Iamge zrealizowało dwa trailery, a ichreżyserm był nie kto inny jak Bagiński.

2013 – Zwiastun gry Cyberpunk 2077

„Cyberpunk 2077” to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich kilku lat, a atmosferę wokół niej podgrzał dodatkowo ten oto trailer w wykonaniu Bagińskiego.

2013 – Wiedźmin 3: Dziki Gon

Zwiastun tegorocznego Wiedźmina, Bagiński przygotował aż dwa lata wcześniej, skutecznie podgrzewając wówczas atmosferę oczekiwania.

2014 – Natura

Zwiastun Igrzysk Olimpijskich w Sochi 2014 został wyreżyserowany przez Bagińskiego na zlecenie BBC. Narratorem jest Charles Dance, aktor grający w serialu „Gra o Tron” postać Tywina Lannistera.

2014 – Ambition

Krótkometrażówka o misji sondy Rosetta na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko miała premierę podczas cyklu programów „Sci-Fi: Days of Fear and Wonder” Brytyjskiego Instytutu Filmowego. W „Ambition” grają znany z „Gry o tron” Aidan Gillen i występująca w „Upadku” Aisling Franciosi.

2015 – Smok

Smok jest częścią projektu marketingowego grupy Allegro o nazwie Legendy Polskie, uwspółcześniającego nasze rodzime podania. Więcej o nim w tym miejscu.

2015 – Twardowsky

Premiera drugiego filmu z cyklu „Legendy Polskie”, z Robertem Więckiewiczem w tytułowej roli, już jutro.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz