Rankingi

Stephen King – rok króla grozy

Zupełnie śmiało możemy rok 2017 okrzyknąć rokiem Stephena Kinga. Do księgarni trafią dwie nowe książki („Gwendy’s Button Box” już miało swoją premierę, a „Sleeping Beauties” trafi do księgarni jesienią) a w kinach i telewizji nastąpiła jakaś szalona kumulacja premier i zapowiedzi. Oto krótki przewodnik po tym co nas czeka.

KINO:

Mroczna wieża, reżyseria: Nikolaj Arcel

Oparta na motywach sagi fantasy „Mroczna wieża” już zdołała podzielić wielbicieli prozy Kinga. Poszło o kolor skóry rewolwerowca Rolanda. W filmie w jego postać wciela się Idris Elba, co nie spodobało się kingowskim purystom. Film kosztował ponad 60 milionów dolarów i jest to jedna z najdroższych produkcji opartych na prozie Kinga.

To, reżyseria: Adres Muschetti

Droższe jest tylko „To” – czyli pierwsza kinowa adaptacja bodaj najlepszej powieści Kinga. Opus magnum mistrza podzielono tu na dwa filmy. „To” które trafi do kin we wrześniu opowiada o grupce dzieciaków, którym w latach 50. ubiegłego wieku przyjdzie walczyć z pewnym demonicznym bytem. Oparty na powieści serial telewizyjny z lat 90. dziś otoczony jest kultem. Czy kinowa wersja książki powtórzy jego los? Okaże się we wrześniu.

 

W produkcji:

Throttle reżyseria: nie podano

Za adaptację opowiadania napisanego wspólnie z synem Joe Hillem odpowiada ekipa, która stworzyła horror „Maggie” (zombie film z Arniem). Więcej szczegółów nie podano. 

Pet Sementary reżyseria: Juan Carlos Fresnadillo

Twórca „28 tygodni później” reżyseruje nową wersję „Cmentaża…” – ma być mrocznie i wiernie powieści. Jednej z najbrutalniejszych jakie napisał King.

Bastion/Historia Lisey reżyseria: Josh Boone

Twórca hitu „Gwiazd naszych wina” ogłosił, że pracuje nad adaptacjami obu powieści Kinga. Która trafi do kin pierwsza – nie wiemy. Jedno jest pewne – fani czekają na „Bastion”.

TELEWIZJA:

Gra Geralda, reżyseria: Mike Flanagan

Zrealizowana na zamówienie Netflixa adaptacja mrocznej opowieści o kobiecie, która w wyniku nieszczęśliwego przypadku (podczas seksu na serce umiera jej partner) zostaje uwięziona w leśnej chatce. Pan bowiem, przykuł kajdankami panią do łóżka. Wyreżyserował to Mike Flanagan (m.in. „Hush”), a sam King określił mianem – przerażającego filmu. Czekamy na premierę.

Pan Mercedes, pomysłodawca: David E. Kelly

Twórca przebojowych „Wielkich kłamstewek” wziął na tapetę kryminał Kinga, czyli „Pana Mercedesa”. Premiera – sierpień. Oczekiwania – ogromne.

1922, reżyseria: Zak Hilditch

Thomas Jane wciela się tu w postać farmera, który zaplanował morderstwo żony. Adaptacja mrocznego opowiadania z tomu „Ciemna bezgwiezdna noc” trafi na platformę Netflix pod koniec roku.

The Mist, pomysłodawca: Christian Torpe

Telewizyjna adaptacja słynnego opowiadania „Mgła”. Trailery zapowiadają mroczny i brutalny serial. Premiera: czerwiec.

W produkcji:

Castle Rock, pomysłodawca: J.J. Abrams

Czy serial J.J. Abramsa trafi do telewizji w tym roku – nie wiadomo, ale jedno jest pewne. To może być naprawdę ciekawa rzec. Pomysł prosty – głównym bohaterem jest tu słynne kingowskie miasteczko Castle Rock a dziać będą się w nim rzeczy przedziwne. 

 

Ciekawostka:

W 2017 roku powstała także pierwsza oficjalna polska produkcja oparta na motywach prozy Kinga. „Kucyk” Macieja Barczewskiego pokazywany był w Stanach i się spodobał. To krótki metraż co prawda – ale dobre i to. Pierwszy polski oficjalny King (pierwszym nieoficjalnym był „Lament Paranoika” Darka Kocurka).

Kategorie
Rankingi
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz