Rankingi

Star Wars Epizod VIII i inne tytuły robocze

Kilka dni temu wyciekł prawdopodobny oficjalny tytuł Star Wars Episode VIII, który miałby brzmieć „Fall of Resistance” (Upadek Ruchu Oporu). Czy jest on prawdziwy, a może to tylko tytuł roboczy, albo celowa dezinformacja? Wkrótce zapewne się dowiemy, a przy okazji spójrzmy wstecz na krótką historię gwiezdnowojennych tytułów.

Star Wars Epizod I: Mroczne Widmo

„The Phantom Meneace” to tytuł, który fani raczej chcieliby zapomnieć. Nie był on jednak pierwszym przewidzianym dla tej odsłony sagi. Pierwotnie miał on brzmieć „Episode I: The Begining” i znacznie lepiej wpisuje się w przedstawioną opowieść.

Star Wars Epizod II: Atak Klonów

jar jar

Produkcja „Attack of the Clones” odbywała się pod dwoma tytułami roboczymi, które doprowadzały fanów wręcz do rozpaczy: „Jar-Jar’s Big Adventure” i „Jar-Jar’s Great Adventure„. Był to mały prztyczek w nos od Lucasa, który dość sarkastycznie podszedł do negatywnych opinii o gungańkim bohaterze.

Epizody III, IV i V

Epizody III, IV i V nie posiadały kryptonimów ani tytułów roboczych podczas produkcji. Jednakże „Epizod IV: Nowa Nadzieja”, podczas pisania scenariuszy funkcjonował pod kilkoma tytułami: „The Star Wars„, „Star Wars: The Adventures of Luke Starkiller as taken from the >Journal of the Whills<„, „Star Wars: The Adventures of Luke Starkiller„, „The Star Wars – From the Adventures of Luke Starkiller„, „Adventures of the Starkiller„. Natomiast podtytuł „Nowa Nadzieja” został dodany rok później, podczas drugiego rajdu kinowego.

Epizod VI: Powrót Jedi

Podczas produkcji „Return of the Jedi funkcjonował jako „Blue Harvest„, co miało nie tylko zmylić fanów i dziennikarzy ale też obniżyć koszty produkcji, bo gdzie pojawiał się LucasFilm ceny usług i lokalizacji od razu wzrastały. Oprócz tego film pierwotnie nosił nazwę „Revenge of the Jedi” (powstało nawet kilka materiałów promocyjnych), ale jako, że to uczucie nie przystoi Jedi, Lucas tytuł zmienił.

Epizod VII: Przebudzenie Mocy

foodless

Kilka miesięcy przed startem oficjalnych zdjęć w Pinewood w Wielkiej Brytanii, LucasFilm ukrywał preprodukcję pod nazwą „Foodles„, która jednoznacznie kojarzyła się z popularnymi przekąskami pod marką Disneya.

Epizod VIII: ?

Na długo zanim do sieci wyciekł tytuł „Fall of Resistance„, za sprawą Carrie Fisher i Marka Hamilla okazało się, że Epizod VIII kręcony jest pod tytułem roboczym „Space Bear„.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz