Rankingi

Siedmiu literackich kandydatów na męża

Każda dziewczyna ma w swoim życiu taki okres (jeden, dwa, ewentualnie sześćset), w którym kocha się na zabój w jakimś fikcyjnym charakterze. Ale to, że ktoś jest wymyślony, nie znaczy, że nie istnieje, prawda? Więc kochać można bez przeszkód.

Temat jest ważki, wiecznie aktualny i godzien poruszenia! Jak uczyła mistrzyni Danuta Norek – kobieta już tak ma, że wychodzi za mężczyznę, przy którym czuje się bezpiecznie, a zdradza z tym, przy którym czuje się niebezpiecznie. Dzisiaj będzie o tych pierwszych – idealnych popkulturowych kandydatach na małżonków. Kolejność losowa, nie ma faworytów – wybór należy do Was, drogie Panny!

Ross Poldark – czuły barbarzyńca (Dziedzictwo Rodu Poldarków)

Nie mogłabym zacząć od nikogo innego jak on. „Takich mężczyzn już nie ma”, powiedziała do mnie z nostalgią pewna starsza pani po lekturze książki – a ja zastanawiam się czy aż tacy w ogóle kiedykolwiek byli. Ross jest idealny pod każdym względem. Hojny, szlachetny, wspaniałomyślny, wymagający, łaskawy, czuły, opiekuńczy, twardy, męski, przystojny i ogólnie umie w życie. Wie jak oprać mordę i odebrać poród, ma włości więc byt zapewni. Typowy przykład czułego barbarzyńcy. A jeśli na jego charakterze lub facjacie pojawi się jakakolwiek skaza, to tylko uczyni go bardziej ludzkim. Ergo – jeszcze bardziej idealnym.

Warunek: musisz być Demelzą.

Mr Darcy – ponurak na wydaniu (Duma i uprzedzenie)

Myślę, że ta pozycja listy jest więcej niż oczywista (ach ta scena, kiedy ON TAK NA NIĄ SPOJRZAŁ). Być może Darcy jako sztandarowy przykład człowieka-tajemnicy powinien wylądować raczej na liście „Top 7 Popkulturowych Kochanków”, jednak jego lśniąca jak diament natura, która wychynęła pod koniec spod koszuli razem z owłosioną klatą, zmienia sytuację. Czyż nie?

Warunek: musisz być Elizabeth.

Janek Bohatyrowicz – przystojniak znad Niemna (Nad Niemnem)

Teraz przejdziemy do rejonów nieco przaśniejszych. No śmiało, niech pierwsza rzuci kamień, która w liceum aż do finałowej sceny nie miała niegasnącej nadziei, że Janek będzie z Justyną. . Świetny przykład zdrowej koncepcji spokojnego, prostego, szczęśliwego życia. Do tego przystojny, wierny i wytrwały, odrzucił przecież zakusy pięknej, szerokobiodrej Domuntówny. I umie śpiewać! „Ty pójdziesz górą, a ja doliną, Ty zakwitniesz różą, a ja kaliną”…

Warunek: musisz być Justyną.

Kostia Lewin – rozsądny idealista (Anna Karenina)

Jeśli jednak nie jesteś tak wspaniałomyślna jak Justyna, a Twe nastroje nie są tak pozytywistyczne, polecam Kostię Lewina. Spokojny, oddany rodzinie, cierpliwy, kocha z samej głębi serca. Z jednej strony ogromnie wykształcony i otwarty na polemikę poglądową, z drugiej – dba o cały dwór, trzyma rękę na gospodarstwie i polach. Po wspólnym żęciu moglibyście spędzać długie zimowe wieczory na rozmowach egzystencjalnych. Na przykład.

Warunek: musisz być księżną Kitty.

Ned Stark & Oberyn Martell – jedyni uczciwi mężowie z GoT (Pieśń Lodu i Ognia)

Ned i Oberyn, tak różni, a tak podobni. Oddani bezgranicznie swoim kobietom, nie gaszący w swych męskich trzewiach zewu walki. Od razu proszę, bez spojlerów! Nalegam! 😉

Król Koviru Esterad Thyssen – aż ciężko uwierzyć (zwłaszcza Dijkstrze) (Wiedźmin)

Jedyny element „na serio” na tej liście – po przeczytaniu „Wiedźmina” byłam wprost zachwycona tą epizodyczną postacią. No spójrzcie tylko na ten cytat:

Esterad Thyssen obdarzył żonę ciepłym spojrzeniem. Powszechnie wiadomym było, że kochał ją bezgranicznie, miłością, która przez dwadzieścia dziewięć lat małżeństwa nieprzygasła ni na jotę, przeciwnie, płonęła coraz jaśniej i goręcej. Esterad, jak twierdzono, nigdy nie zdradził Zuleyki. Dijkstra nie bardzo wierzył w coś tak nieprawdopodobnego, ale sam trzykrotnie próbował podstawiać – wręcz podkładać królowi efektowne agentki, kandydatki na faworyty, wspaniałe źródła informacji. Nic z tego nie wyszło.

Kategorie
Rankingi
Anna Viljanen

Good old-fashioned geek-girl. Prowadzi bloga Inkoholiczka, na którympopkulturę wsuwa łyżkami i popija mlekiem.Freelancerka, dziennikarka, felietonistka, blogerka, jak zwał tak zwał. Pisze co trzeba.Publikowała m.in. wFinlandToday, Label Magazine, Pen Show Magazine, Sofie, Kulturze Enter, czy Gościu Niedzielnym.Na co dzień kolekcjonuje dziwaczne pasje - od piór wiecznych przezfolk, rekonstrukcję i mroczne odmęty nerdostwa w rozmaitych wydaniach po wyjątkowo chroniczną postać Finnish Fever. Hyvääpäivää!

Dodaj komentarz