Forum Film
Rankingi

Siedem filmów, które miały być sequelami

Quentin Tarantino ogłosił, że początkowo „Nienawistna ósemka” miała być kontynuacją „Django”. Z tej okazji przypominamy filmy, które zrealizowano jako oryginalne projekty, ale w założeniu scenarzystów miały być „Siedem 2” (czyli „Osiem”), „Commando 2” a nawet „Chinatown 3”.

SZKLANA PUŁAPKA

Mało kto o tym pamięta, ale Arnold Schwarzenegger chciał, aby powieść Rodericka Thorpe’a „Nothing Lasts Forever” była podstawą dla scenariusza „Commando 2”. Ponieważ „Conan Niszczyciel” był klapą finansową, producenci uznali, że Arnie i sequel to zła para. I tak Bruce Willis stał się gwiazdą…

KTO WROBIŁ KRÓLIKA ROGERA?

Ta historia jest wręcz nieprawdopodobna. Otóż scenariusz „Królika…” na początku nosił tytuł „Cloverleaf” i był skryptem do… trzeciej części „Chinatown” (miał powstać po „Dwóch Jake’ach”). Kiedy okazało się, że „Dwóch Jake’ów” było klapą, projekt porzucono. Twórcy „Królika…”, aby unieśmiertelnić niezrealizowany projekt, pozostawili nazwę złej korporacji – Cloverleaf.

LIBERATOR

Największy hit w karierze Stevena Seagala niemal się nie wydarzył, albowiem oryginalnie scenariusz napisano jako drugą część „Szklanej pułapki”. Ale Willisowi nie przypadł do gustu pomysł biegania po wielkim statku. I tak Seagal otrzymał w spadku swój największy hit.

OSTATNI SKAUT

Shane Black napisał ten scenariusz jako drugą kontynuację „Zabójczej broni”, ale pomysł nie spodobał się producentowi – Joelowi Silverowi. Dzięki czemu Willis mógł zagrać jednego z najfajniejszych współczesnych prywatnych detektywów – Joe Hallenbecka.

CYBORG

Obok „Krwawego sportu” był to film, od którego zaczęła się kariera Jean Claude Van Damme’a, a mało brakowało, aby „Cyborg” skończył jako… druga część „He-Mana”. Scenariusz kupiło studio Cannon, ale podczas prac nad filmem okazało się, że stracili prawa do postaci He-Mana. Peszek.

ZAGINIONY W AKCJI

James Cameron zanim został królem Hollywood zajmował się pisaniem scenariuszy na zlecenie. Jednym z nich była kontynuacja Rambo. Tyle, że pomysły młodego scenarzysty nie spodobały się Sylvestrowi Stallone. Scenariusz przerobiono, a wkurzony Cameron zapomniał o swoim dziele i zostawił w „banku scenariuszy”. Tam wygrzebali go chłopacy z wytwórni Cannon, ale aby nie płacić scenarzyście, ciut go zmodyfikowali. Tak narodził się „Zaginiony w akcji”.

SOLACE

Początkowo miała to być… kontynuacja „Siedem” z Morganem Freemanem powracającym w roli  detektywa Somerseta. Nawet w preprodukcji skrytp nosił tytuł „Osiem”. Ale potem producenci poszli po rozum do głowy (i zebrali wielki opiernicz od Finchera). Tak narodził się thriller, o którym nikt nie słyszał, za to zagrały w nim same gwiazdy – Anthony Hopkins, Colin Farrell, Jeffrey Dean Morgan….

Kategorie
Rankingi
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz