Dark Horse Comics
Rankingi

Predator w komiksowym kadrze

Już w dwa lata po wielkim sukcesie „Predatora” ze Schwarzennegerem, wydawnictwu Dark Horse Comics udało się nabyć licencję, na mocy której mogli z powodzeniem publikować komiksowe serie z kosmicznym drapieżcą w roli głównej. Od 1989 r. Predator wystąpił w ponad pięćdziesięciu różnych tytułach, mierząc się nie tylko z ziemianami w różnych epokach rozwoju naszej cywilizacji, ale też z Alienami czy superbohaterami pokroju Batmana, Sędziego Dredda, Supermana czy Witchblade i Tarzana. Z okazji ogłoszenia prac nad nowym filmem przyglądamy się kilku najciekawszym komiksowym opowieściom o tym niebezpiecznym brzydalu.

Predator: Concrete Jungle. Scenariusz: Mark Verheiden. Rysunki: Chris Warner, Ron Randal. 1989

Pierwsza historia z Predatorem była luźną kontynuacją filmu, z głównego bohatera czyniąc nowojorskiego detektywa Schaefera, brata majora Alana „Dutcha” Schaefera, granego przez Arnolda. Wraz z detektywem Rasche, w trakcie nalotu na melinę handlarzy dragów odkrywają istnienie kosmicznego łowcy, który urządził sobie krwawe polowanie w betonowej dżungli. Narkotykowy trop wiedzie ich aż do Kolumbii, a Schafer odkrywa, że lokalny generał i Predator mogą mieć coś wspólnego ze zniknięciem jego brata. Sceny rozpisane przez Verheidena, a rozgrywające się w Nowym Jorku, jak i wątek z kolumbijskim kartelem narkotykowym zostały żywcem wypożyczone do „Predatora 2” z Dannym Gloverem.

Aliens vs Predator. Scenariusz: Randy Stradley. Rysunki: Phill Norwood, Chris Warner. 1989

Pierwsze historyczne spotkanie Obcego z Predatorem to nie tylko kawał znakomitej opowieści science-fiction, w której akcja i przygoda łączy się z dramatem i horrorem, ale także kompendium wiedzy o Drapieżcach. Scenarzysta szczegółowo przedstawił opierającą się na przemocy kulturę Yautja, podzielił ich na kasty i przyjrzał sie technikom polowania i zaawansowanej technologii. Główną bohaterką jest Machiko Noguchi pracująca dla korporacji Chigusa, która dzięki swojemu zaangażowaniu, poświęceniu, umiejętnościom i honorowi staje się jedyną przedstawicielką ludzkości wcieloną w szeregi Predatorów. Opowieść ta miała posłużyć jako baza dla filmu z 2004 r., jednak producenci poszli po linii najmnijeszego  oporu i wykorzystali inny koncept. Gdyby zrealizowano oryginalny pomysł postać Noguchi mogłaby być dla franszyzy „AvP” tym czym Ripley jest dla serii „Alien”. Komiks Stradleya zainspirował również twórców „Predatora 2” do umieszczenia w jednej ze scen czaszki Obcego na ścianie z trofeami.

Batman vs Predator. Scenariusz: Dave Gibbons. Rysunki: Andy Kubert, Adam Kubert. 1991

Za pierwszy crossover Predatora z postacią inną niż Obcy odpowiedzialny był sam Dave Gibbons znany z ilustracji do „Strażników” Moore’a i „Marthy Washington” Millera. W roli scenarzysty sprawdził się równie świetnie, prezentując bardzo emocjonalną, przemyślaną i logiczną opowieść. Predator trafia do Gotham City i zaczyna polować na co bardziej krewkich kryminalistów, by w końcu stawić czoła Mrocznemu Rycerzowi, który okazuje się najbardziej wymagającym wyzwaniem. Batman ociera się o śmierć, ale dzięki własnemu sprytowi i technologii okazuje się godnym przeciwnikiem. Komiks ten uznawany jest za jeden z najlepszych crossoverów w ogóle i doczekał się aż dwóch sequeli, ale niestety już znacznie słabszych.

Predator: Hell Come a Walkin’. Scenariusz: Nancy A. Collins. Rysunki: Dean Ormston. 1998

Znana z powieści o wampirach dla młodzieży Nancy A. Collins opowiedziała całkiem zgrabną historię o Predatorze, który trafia w sam środek wojny domowej w USA roku 1863. Zakleszczeni w impasie wymiany ognia, Konfederaci i Jankesi stają się ofiarami łowieckiej ceremonii Yautja. Oba zwalczające się obozy będą musiały połączyć siły aby pokonać przerażającego drapieżnika. „Hell Come a Walkin’” to jedna z kilku opowieści, która potwierdza fakt, że Łowcy odwiedzali Ziemię częściej i znacznie wcześniej niż zostało to ukazane w filmie ze Schwarzennegerem.

Predator: 1718. Scenariusz: Henry Gilroy. Rysunki: Igor Kordey. 1996

Króciutka, raptem dziesięciostronicowa historyjka, która rozgrywa się u wybrzeży Gwinei w 1718 r., gdzie kapitan piratów Raphael Adolini pojedynkuje się z jednym z Yautja. Zabity przez zdradzieckiego kompana przekazuje swój pistolet skałkowy Predatorowi, który z kolei oddaje go porucznikowi Harriganowi w ostatniej scenie „Predatora 2”. Ot taka drobnostka, a cieszy.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz