Rankingi

Podsumowanie roku 2016: najlepsze komiksy premierowe

Wybraliśmy najlepsze naszym zdaniem premierowe komiksy 2016 roku.

Codzienna walka

codzienna-walka

Francuski komiks o życiu takim, jakie jest – bez upiększeń i bez taryfy ulgowej, co najlepiej obrazuje jakże trafny tytuł. A zatem codzienna walka, często ponad nasze siły, ale też z wieloma jaśniejszymi momentami. I najważniejsze – tej walki nie trzeba przecież toczyć samotnie, co zresztą podpowiada nam wywołująca uśmiech na twarzy okładka. I choć kolejność w naszej dziesiątce jest dowolna, to „Codzienną walkę” można spokojnie traktować jako komiks roku.

Kościsko

koscisko

W „Kościsku”, tak samo jak w przypadku „Łaumy” mamy do czynienia z rodzajem obłaskawionego koszmaru, w pewnych momentach śmiesznego, w innych trochę strasznego, na zmianę optymistycznego i smutnego. To właśnie znalezienie równowagi między wieloma odcieniami emocji świadczy o sile tego komiksu i jest jednocześnie miarą talentu jego twórcy. Więcej tutaj.

Patience

patience23

Psychodeliczna love story, znakomite science-fiction o podróżach w czasie, frapująca obyczajowa opowieść i mroczne studium obsesji. A wszystko to w jednym tylko komiksie, prawdopodobnie najlepszym dziele Davida Clowesa.

Arab Przyszłości

Kultura Gniewu

Prowadzona z dziecięcej perspektywy autobiograficzna opowieść Riada Sattoufa o życiu w cieniu trzech dyktatorów: Mu’ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca. Brzmi groźnie, ale momentami bardziej niż straszyć – śmieszy. Śmieszy niczym filmy Stanisława Barei i niech to będzie wystarczającą rekomendacją. Więcej tutaj.

Wędrówka przez Morze Czerwone

wedrowka-przez-morze-czerwone_e

Pięknie zilustrowana komiksowa opowieść o uzdrawiającej duchowo przygodzie, podczas której bohater znowu poczuje chęć do życia. Bo o tym właśnie jest „Wędrówka przez Morze Czerwone” – choćby nie wiem jak życie nam doskwierało, warto czasem poszukać głębiej, może zdać się na łut szczęścia bądź przypadku i ponownie odnaleźć w nim trochę sensu.Więcej tutaj.

Miracleman

miracleman

Moore ponad trzy dekady temu zrobił to co scenarzyści z Marlvea i DC nigdy nie odważyli się zrobić. Stworzył poważną, kompleksową, zamkniętą a przy tym rozrywkową opowieść rewidującą gatunek, pełną niuansów, różnorakich emocji, wewnętrznie logiczną i sensowną. Niewiele jest obecnie superbohaterskich tytułów mogących dosięgnąć “Miraclemana” Prawdziwe arcydzieło, pod kilkoma względami nawet lepsze niż “Strażnicy”.

Skalp

Egmont

To rasowy i gorzki czarny kryminał czerpiący pełnymi garściami z dobrodziejstw gatunku – brutalny, krwawy, pełen seksu, prochów i trupów. Nie brakuje w nim też kapitalnych dialogów, wiarygodnych postaci i żywych, napiętych relacji między nimi. A to wszystko oprawione specyficznym indiańskim folklorem, nawiązaniami do autentycznych wydarzeń i mrugnięciami okiem do fanów Dashiella Hammetta czy Jamesa Ellroya. Więcej tutaj.

Sandman Uwertura

sandman_uwertura

Perfekcyjnie zilustrowany i opowiedziany prequel do serii „Sandman”, który zachwyca wirtuozerią umiejętności artysty J.H. Williamsa (ten z palcem w nosie udowodnił, że ilustracje nie muszą się zamykać w prostych kadrach i ramkach) i scenarzysty Neila Gaimana (ten całe szczęście nie wszedł drugi raz do tej samej rzeki). Żaden komiks nie wyglądał jeszcze tak zjawiskowo.

Gotham Central

Egmont

Szalenie wciągający obyczajowy kryminał, po który powinni sięgnąć miłośnicy dobrze skonstruowanych opowieści policyjnych, z “Prawem ulicy” na czele. Oba tytuły mają ze sobą wiele wspólnych cech, jak chociażby świetnie rozpisane dialogi i doskonale sportretowane miasto z całym swoim bagażem. Więcej tutaj.

Batman Rok Setny

batmanrok100

Paul Pope stworzył wyjątkową opowieść, nie tylko o Mrocznym Rycerzu, co o jego legendzie. Autor zadaje ciekawe pytania, bawi się pomysłami, podrzuca interesujące tropy ale niekoniecznie zależy mu na odpowiedziach. Tym co w “Roku setnym” jest najważniejsze to unikalna atmosfera stworzona na bazie cyberpunkowej wizji lat 90., noirowego sznytu i dynamicznej, ani na moment nie zwalniającej, akcji. Więcej tutaj.

Kategorie
Rankingi

Dodaj komentarz