źródło: Sparknotes
Rankingi

Osiem sportów dla nerda

Meekhan, Skyrim, Ziemiomorze, Śródziemie, Wiedźminland, Westeros, każdy ze światów wciąga… Ale często sprawia, że zapomina się o tym tutaj, prawdziwym, ziemskim. A oczka, kręgosłupy i parę innych części ciała płacze przygrywając rzewnie na organach. Dzisiaj będzie o sportach. O tym, że nawet, a może zwłaszcza, geek powinien co jakiś czas wypełznąć spomiędzy stron i ekranów, i pozwolić swojemu ciału nieco zwyczajnie fizycznie dać odpocząć od codziennych jazd, które serwuje mu znerdowiały do reszty umysł. Czyli dzisiaj rouge du pain, Książkoholiku! Żadna tam ze mnie Chodakowska ani Lewandowska, żebym teraz wyskoczyła z kompletnym treningiem rozpisanym na 1000 lat wprzód – dla was, waszych dzieci i jeszcze wnuków. Podrzucę tylko 8 aktywności powiązanych z fantastycznym światem, które powinny być ciekawym urozmaiceniem dnia, a przy okazji kultywowaniem hobby na wszystkich frontach.

Darebee Workout

Nie wymagam od razu rewelacji parkourowych na miarę „Assassin’s Creed”, skoków wiary z szafki na podłogę i siedzenia całymi dniami w stogu siana. Jeśli jednak nie macie warunków albo czasu na ćwiczenie poza domem, polecam Wam tą opcję. Generalnie okropnie ciężko jest się zmotywować do codziennych ćwiczeń bo, przynajmniej dla mnie, są one okropnie nudne i monotonne. Na szczęście naprzeciw potrzebom wszystkich geeków miast i wsi wychodzą bardziej usportowieni, a przy tym kreatywni ludzie pokroju Darebee. Shieldmaiden, Assasin, Batman, Rocky, Harley, Lara Croft, LOTR, Mad Max, Bond, Sherlock, Tarzan, 300, Berserk, Naruto, Black Widow, Pirate, nawet Mario – dla każdego z nich i wielu więcej rozpisali kompletny zestaw treningowy inspirowany filmem/książką/grą/serialem. Myślę, że gdyby pogrzebać więcej w internetach można by znaleźć jeszcze dużo takich projektów. Całkiem fajny pomysł na początek, a jeśli zaprawić to jeszcze muzyką powiązaną klimatem…

Łucznictwo

Ta dyscyplina sportowa już zawsze i na wieki wieków amen będzie kojarzyć się z Elfami. Inaczej być nie może. Trzeba smukłym być, ucho szpiczaste mieć i wdzianko, i włos, i wejrzenie Iorwetha albo przynajmniej Legolasa. Albo Le Ubranego, he he he. Niemniej łucznictwa w wydaniu sportowym warto spróbować jeśli tylko ma się miejsce i okazję. To pozwala zmęczonym ekranami i książkami oczom puścić się w galop dalej niż pół metra wprzód. Koncentruje, relaksuje… A przy tym jak wygląda!

Miecz

Ooo, ten punkt listy bardzo lubię, tu się we mnie odzywa dusza fana rekonstrukcji. Powiem szczerze, że ogromnie satysfakcjonującą jest myślą dla geeka, że gdyby w jego ręce trafił miecz, to byłby w stanie cokolwiek z nim zrobić. Na szpice prawdziwej broni białej Was nie pcham, bo do tego trzeba uprawnień, doświadczenia, wielu lat treningów i przede wszystkim kogoś, kto Was tego porządnie nauczy, ale jest coś, co możecie zrobić sami. Jest na YouTubie całe morze tutoriali na temat posługiwania się drewnianym mieczem – wystarczy Wam kijek o odpowiedniej długości, trochę wolnego miejsca i ostrożność. To ćwiczenie jest bardzo fajne na nadgarstki, wiecznie spięte od ciągłego używania klawiatury – na przykład młynek działa na podobnej zasadzie do Force Ball. Bardzo pomaga, a przy tym sprawi nerdowi naprawdę nieziemską frajdę.

Taniec

Nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła czegoś do Wikingów. Tarczowniczki tym razem się nie popiszą (choć Lagerthę kocham), bo miecze już wymieniłam. Na łodzie w poszukiwaniu nowych lądów też Was raczej nie wyślę, bo nie chcę mieć Was na sumieniu. Berserkowy szał w stylu Rollo też odradzam, bo zabawa przez chwilę fajna, ale potem się idzie do więzienia niestety. Pływanie? Byłoby nieźle, ale historia Siggy nieco ostudziła mój zapał. Więc tym razem zwrócę się w stronę jednej z najbardziej znienawidzonych (zaraz po Auslug) bohaterek serialu – Þórunn. Szanowny małżonek, czyli Björn Żelaznoboki, zdecydowanie lepiej prezentuje się z uroczą Torvi, jednak i rzeczona eks miała swoje 5 minut. Scena, w której tańczyła była jedną jedyną, w której wydawała się szczęśliwa. Pełna życia, spełniona, beztroska na swoim miejscu. I doszłam do wniosku, że taniec jest całkiem fajną formą aktywności – i przyjemną i pożyteczną. Poza tym jest tak ogromna wielość stylów, sposobów, szkół, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Od morderczej samby, przez klimatyczne zielone niwy tańca irlandzkiego a’la Flatley, do zwyczajnego sobie-podskakiwania w rytm ulubionej muzyki.

Escape roomy

A to z kolei opcja bardziej statyczna, dla sportowo początkujących geeków. Escape roomy to gra typu point&click tylko na żywo – chodzi mniej więcej o to, że jesteście zamykani grupą w pewnym pomieszczeniu i w określonym czasie, wspólnymi siłami i mózgami pracując, macie się z niego wydostać. Pot może polać się zarówno ze zmęczenia jak i presji…

Soundtrackowy joggging / nordic (nerdic) walking

A jeśli nie macie chęci/środków/motywacji do czegokolwiek z powyższych, proponuję Wam zmęczyć nieco nogi, a przy tym uwolnić głowę. Zwykły, nudnawy raczej jogging/nordic walking może nabrać zupełnie innego wymiaru, kiedy na uszy założycie słuchawy, a w nich Skyrimowy soundtrack. Serio-serio, to pewne jak to, że Dovahkiin – naal ok zin los vahriin. Nieważne, że przemierzasz tylko podmiejski, nieco zaśmiecony lasek, będziesz się czuł jak Smocze Dziecię w najlepszej, wyjściowej zbroi ruszające na Alduina. Minusy metody – co chwilę będziesz wypatrywał Lydii, na wycie psa zareagujesz odruchowym poszukiwaniem miecza (bo wilcy idą!), a jak usłyszysz motyw „Tooth and claws”, twój krok i serce gwałtownie przyspieszą. Ale co tam, wah dein vokul mahfaeraak ahst vaal!

Wii fitness lub Kinect

…a wraz z nimi całe dobrodziejstwo konsolowego inwentarza. Sam Wii fitness to program łączący ćwiczenia z grą zręcznościową opracowany przez Nintendo. Stajecie na kontrolerze, który przypomina nieco steper rodem z siłowni – i do boju. Jeśli macie natomiast dostęp na przykład do Kinecta – sprawa robi się jeszcze weselsza. W gry, w których joystickiem jest całe wasze ciało gra się zupełnie, zupełnie inaczej niż w klasyczne. Tym razem miecz świetlny spoczywa w waszej dłoni, a jak skaczecie wy – skacze i postać. Jedna z najbardziej wciągających opcji, zupełnie nie wiadomo, w którym momencie człowiek robi się porządnie zmachany.

Jazda samochodem przy otwartym oknie

Bo to podobno sport na świeżym powietrzu. Czyż nie?

Kategorie
Rankingi
Anna Viljanen

Good old-fashioned geek-girl. Prowadzi bloga Inkoholiczka, na którympopkulturę wsuwa łyżkami i popija mlekiem.Freelancerka, dziennikarka, felietonistka, blogerka, jak zwał tak zwał. Pisze co trzeba.Publikowała m.in. wFinlandToday, Label Magazine, Pen Show Magazine, Sofie, Kulturze Enter, czy Gościu Niedzielnym.Na co dzień kolekcjonuje dziwaczne pasje - od piór wiecznych przezfolk, rekonstrukcję i mroczne odmęty nerdostwa w rozmaitych wydaniach po wyjątkowo chroniczną postać Finnish Fever. Hyvääpäivää!

Dodaj komentarz