DC Entertainment
Rankingi

Nie tylko Legion samobójców – filmowe drużyny wyrzutków

Lada moment na ekrany kin wchodzi wyczekiwany „Legion samobójców” z Margott Robbie i Willem Smithem na pokładzie. Głównym atutem filmu jest fakt, że opowiada o drużynie wyrzutków i kryminalistów. To bardzo nośna formuła – i nie po raz pierwszy wykorzystana w filmie. Przypomnijmy najciekawsze ekipy outsiderów w historii tego medium.

Parszywa Dwunastka

Z aktorskiego punktu widzenia – drużyna marzeń. Na film załapały się takie gwiazdy jak Lee Marvin, Telly Savalas czy Donald Sutherland. Fabularnie rzecz biorąc – banda najgorszych mętów, którym wojsko dało karabiny do ręki i krwawą misję do spełnienia. Tu nie znajdziemy bohaterów. Są tylko mordercy, złodzieje i szubrawcy pod dowództwem upartego majora Reismana. Klasyk kina wojennego, który doczekał się kontynuacji i licznych naśladowców.

Dzika Banda

Kultowy western Sama Peckinpacha swego czasu uznawany był za jeden z najbrutalniejszych w historii gatunku. To traktat o przemocy i sile przyjaźni. Przede wszystkim jednak snuł opowieść o brutalnych rabusiach i wyrzutkach, bandzie Pike’a Bishopa, których śladem podąża równie zwyrodniała grupa łowców nagród. Wszelkie podziały na dobro i zło są tu zatarte i nie ma co liczyć na litość którejkolwiek ze stron.

Strażnicy Galaktyki

Niewydarzony złodziej. Szop pracz z giwerą. Chodzące drzewo. Wojownik ze skłonnością do niepojmowania metafor. Asasynka. Znamy ich i lubimy. „Suicide Squad” nie jest pierwszą ekranizacją komiksów, która przedstawia przestępców ratujących świat. Strażnicy mają wprawdzie łagodniejsze oblicze niż ekipa Harley Quinn, ale to nie oznacza, że można ich uznać za bandę niewiniątek. To złodzieje, bandziory i zabójcy. Przede wszystkim jednak przezabawna zbieranina outsiderów, których nikt wcześniej nie chciał.

Niezniszczalni

Emeryci też mogą. „Niezniszczalni” Stallone’a zadziałali na dwóch poziomach – dosłownym i meta. W obu wypadkach chodziło o zebranie starych wyjadaczy, którzy teoretycznie już się zgrali – czy to w kinie, czy w boju – i pokazanie, że wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Przez trzy części przewinęły się gwiazdy filmów akcji z lat 70′, 80′ i 90′, wśród nich Schwarzennegger, Lundgren, Van Damme, Chuk Norris i wielu innych, którzy nie chcieli poddać się upływowi czasu. I słusznie.

Siedmiu Wspaniałych

Znacie tę historię. Meksykańskie miasteczko pustoszone przez zgraję chciwych bandytów. Mający serdecznie dość mieszkańcy wynajmuja rewolwerowca Chrisa Adamsa. Ten zaś dokoptowuje sobie zgraję spluw do wynajęcia, z których każdy orbituje na marginesie społeczeństwa. W skład siódemki wchodzą zabijacy, łowcy nagród, awanturnicy. Wyruszają do nierównego boju, który przeszedł do historii kina.

Kelly’s Heroes („Złoto dla zuchwałych”)

„Złoto dla zuchwałych” próbuje z lekkim przymrużeniem oka pokazać prawdziwe oblicze konfliktów. Wojna to interes. W ujrzeniu tej gorzkiej prawdy pomaga nam zgraja dzielnych żołnierzy Wuja Sama, którzy postanowili ruszyć na samobójczą misję w celu… obrabowania banku wypełnionego złotem. Bezczelną satyrę napędzają sylwetki bohaterów – głównie Kelly’ego (Clint Eastwood) i tropiącego negatywne fale, pacyfistycznego czołgistę Oddballa (brawurowy Donald Sutherland).

Załoga Firefly

Otoczony swoistym kultem serial Jossa Wheedona zaskarbił sobie sympatie widzów i wierne grono fanów dzięki klimatowi, ciętym dialogom i właśnie bohaterom z załogi statku Serenity. Począwszy od kapitana Reynoldsa – była to zgraja twardzieli, outsiderów i innych indywiduów, z których każde miało coś za uszami. W końcu jak inaczej przetrwać na kosmicznym Dzikim Zachodzie? Odbiorcy tak zżyli się z załogantami, że nie mogli przeboleć faktu zakończenia emisji serialu po pierwszym sezonie.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz