Rankingi

Najgorsze wypadki na planie

Robienie filmów to sztuka trudna, niewdzięczna i nie zawsze tak bezpieczna, jak to sobie wyobrażamy. Na planie filmowym urazów doznają kaskaderzy, ale i aktorzy. Prezentujemy najbardziej spektakularne wypadki. Niektóre jedynie utrudniały pracę, inne były groźne i straszne.

Dylan O’Brien, „Maze Runner: The Death Cure”

dylan_obrien_in_the_maze_runner-1600x1200

Najnowszy wypadek na liście. Zdjęcia do trzeciej części „Więźnia labiryntu” zostały zawieszone na czas bliżej nieokreślony z powodu ran, jakie odniósł Dylan O’Brien, odtwórca roli Thomasa, głównego bohatera. Podczas kręcenia scen akcji O’Brien spadł z pędzącego pojazdu i został potrącony w locie przez inny samochód. Doznał poważnych obrażeń. Zdjęcia miano wznowić w Maju, ale póki co filmowcy czekają w domach na rozwój sytuacji.

Julio Garcia, „NCIS”

JulioCesarVillamarionaGarcia

Aktorzy i kaskaderzy mają ryzyko wpisane w zawód. Niestety, ofiarami wypadku czasem zostają przypadkowi pracownicy techniczni, tak jak Julio Garcia. Kiedy mężczyznę spotkało nieszczęście, kamery nawet nie były włączone. Po prostu rozstawiał namiot, gdy wóz produkcyjny w niego uderzył. Tego samego dnia zmarł w szpitalu.

Jackie Chan, „Zbroja Boga”

boj6xbanvakf7p7sdouahkvhcv7

Jackie Chan to chodząca kolekcja urazów i kontuzji, których dorobił się na planie. Miał wymieniane zęby i łamane kości, zyskał też masę blizn. Nic zresztą dziwnego, skoro większość scen walki i efektownych popisów wykonuje bez kaskaderów. Najpoważniejszy wypadek zdarzył się jednak podczas kręcenia „Zbroi Boga”, gdzie Chan nie wyrobił się ze skokiem i spadł z 6 metrów, uderzając głową o kamień. Odratowano go dzięki poważnej operacji, a i tak nie obyło się bez trwałych uszkodzeń – do dziś nie odzyskał w pełni słuchu.

Nicole Kidman, „Moulin Rouge”

Nicol-Kidman-moulin-rouge-853743_420_599

Koronny dowód na to, że perfekcjonizm nie zawsze popłaca. Dla Nicole Kidman skończyło się to złamanym żebrem i zerwaniem wiązadła w kolanie. Kidman odniosła kontuzję na planie musicalu Moulin Rouge. Pewnego razu zdjęcia trwały do trzeciej nad ranem, aktorka czuła się potwornie zmęczona, ale postanowiła dograć scenę do perfekcji – i potem trzeba było ją składać.

Halle Berry, Robert Downey Jr, „Gothika”

Halle Berry

Robert Downey Jr. potrafi wykazać się zaangażowaniem, a nawet nadgorliwością na planie. W scenie, w której obezwładniał Halle Berry, przesadził, wygiął jej ramię pod złym kątem i doprowadził do złamania. Zdjęcia przerwano na osiem tygodni, a i po tym czasie aktorka nie odzyskała całkiem sprawności w ręce, musiała nosić odpowiedni opatrunek.

Kun Lieu i Nuo Sun, „Niezniszczalni 2”

the_expendables_2-wide

Podczas kręcenia drugiej części „Niezniszczalnych” zdarzyło się kilka wypadków. W końcu to kino dla twardzieli, od twardzieli, najeżone wybuchami i scenami efektownej przemocy. Najpoważniejsze zdarzenia dotknęły kaskaderów. Jeden z nich, Kun Lieu, zginął na planie, drugi, Nuo Sun, został odratowany dzięki szybkiemu transportowi do szpitala w Monachium.

Brandon Lee, „Kruk”

kruk

Nie ma takich zestawień bez ekranizacji „Kruka” od Alexa Proyasa. Przebój z lat ’90 dorobił się statusu kultowego. Część jego legendy jest jednak bardziej ponura niż aura filmu. Na planie zginął bowiem odtwórca głównej roli, Brandon Lee, syn Bruce’a Lee. Do tragedii doszło podczas kręcenia jednej z ostatnich scen. Okazało się, że broń, z której strzelano do aktora, była nabita ostrą amunicją. Lee zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Wokół wypadku narosło mnóstwo legend i teorii spiskowych. Przede wszystkim jednak Hollywood straciło obiecującego aktora.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią – literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach”, „Playboyu” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz