Warner Bros TV
Rankingi

Najciekawsze nawiązania do sagi Star Wars [film] [ serial]

>“Gwiezdne Wojny” rozpoczęły w kinie nurt zwany nową przygodą. Przez dekady napędzały,  inspirowały i były iskrą zapalającą kariery rzeszy twórców popkultury i kultury w ogóle. Nic więc dziwnego, że autorzy wychowani na kosmicznej sadze George’a Lucasa w swoich autorskich dziełach składają jej hołd w mniej lub bardziej oczywisty sposób. Spośród dziesiątek takich odwołań wybraliśmy dziesięć, naszym zdaniem, najlepszych.

Różowe lata 70-te

W całym serialu jest masa odniesień do “Nowej Nadziei”, jako, że Eric, główny bohater, zbzikował na jej punkcie. Jednak największym hołdem jest odcinek “A New Hope”, w którym wiele scen jest parafrazowanych, ukazano też szaleństwo jakie nastało po premierze filmu w 1977 r., a które bezpośrednio dotyka Erica.

Star Trek

J.J. Abrams nigdy nie ukrywał fascynacji “Gwiezdnymi Wojnami”, co w efekcie zakończyło się dla niego objęciem stołka reżyserskiego “Przebudzenia mocy”. Nim to jednak nastąpiło przelał ją w dwóch scenach z udziałem droida R2-D2 w obu częściach “Star Treka”.

Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami

Barowa scena w Kairze z początku filmu wzorowana jest na scenie w kantynie Mos Eisley. Podobnie jak muzyka, klienci i dialogi przypominające odgłosy obcych.

Indiana Jones

Steven Spielberg w całej serii poukrywał drobiażdżki nawiązujące do sagi jego przyjaciela. W “Poszukiwaczach zaginionej arki” przedstawił R2-D2 i C-3PO na hieroglifach, w “Świątyni zagłady” jeden z klubów nazwał “Obi-Wan”, a to tylko te najbardziej oczywiste.

Jay i cichy Bob kontratakują

Kevin Smith należy do grona najbardziej znanych fanów Star Wars, i praktycznie w każdym swoim filmie wciska do nich jakieś nawiązanie. W “Jayu i cichym Bobie…” jest ich najwięcej, poczynając od samego tytułu, poprzez parafrazy i cytaty z dialogów,a kończąc na występie Marka hamilla i Carrie Fisher oraz finałowej walce na miecze świetlne.

Asterix i Obelix: Misja Kleopatra

W jednej ze scen centurion dusi podwładnego tak jak to robił Darth Vader i jednocześnie cytuje Mrocznego Sitha (w wersji polskiej nieco to zmieniono). Chwilę później w tle leci motyw przewodni Vadera i tekst: “Imperium kontratakuje”.

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz

W jednej ze scen Steve Rogers wyciąga notatnik z listą rzeczy „do zrobienia”. Warto zwrócić uwagę, że „Star Wars” są jedyną jaką dotąd „zaliczył”.

Dr House

W serialu „House” pojawiło się kilka nawiązań i zawsze w postaci dialogowej, a tutaj przykład z użyciem konkretnego cytatu z Obi-Wana.

Przyjaciele

W jednym z odcinków trzeciego sezonu pt. „The One With The Princess Leia Fantasy”, Ross zwierza się Rachel ze swoich fantazji erotycznych związanych z księżniczką Leią w stroju niewolnicy. W scenie finałowej Rachel spełnia tę fantazję. George Lucas przesłał producentom list, w którym gratulował im pomysłu na taką imaginację.

Odlot

„Odlot” obfituje w kilka małych odniesien, m.in. głos Alfy to głos Vadera (w polskiej wersji niestety nierozpoznawalny) i cytaty w wypowiedziach i dialogach. Najbardziej czytelnym nawiązaniem jest fotka w napisch końcowych, na której pan Fredricksen i Russel wybierają się do kina na film „Star Wars”.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz