Rankingi

Najciekawsze filmy o utracie pamięci [ranking]

Choć Jason Bourne w trzeciej odsłonie serii zdołał odzyskać wspomnienia, to powrót do kin tego bohatera stanowi dobrą okazję, by przypomnieć inne filmy z motywem utraty pamięci.

Filmy sensacyjne, obyczajowe, science-fiction, thrillery, komedie romantyczne, nawet film animowany. Amnezja, utrata pamięci to motyw popularny i często przez twórców wykorzystywany – zwykle filmy z bohaterami dotkniętymi tą przypadłością na długo pozostają – nomen omen – w pamięci widzów. Jason Bourne nie jest więc jedyny, choć fenomen postaci wymyślonej niegdyś przez Roberta Ludluma niewiele ma równych sobie. Oto zestawienia najciekawszych naszym zdaniem filmów, w których sfrustrowani bohaterowie starają się odzyskać wspomnienia i muszą na ekranie wypowiedzieć nieodzowne „I can’t remember” (chyba, że nie będzie to film anglojęzyczny, poniżej będzie taki wyjątek).

Urzeczona

W tym zestawieniu nie mogłoby się obyć bez filmu Alfreda Hitchcocka, bo przecież wielki mistrz nie mógłby pominąć w swej twórczości tak atrakcyjnego motywu, tu dodatkowo bawiąc się psychoanalizą. Dotknięty amnezją jest tu nowy dyrektor szpitala psychiatrycznego, ale to tylko początek jego problemów. Film zawsze wart obejrzenia, nie tylko dla scenariusza, ale i dla wykonawców głównych ról – Gregory Pecka i Ingrid Bergman.

Odnaleźć siebie

Obyczajowa baśń z Harrisonem Fordem w głównej roli. Henry to ambitny, wzięty adwokat, ale też bezwzględna, apodyktyczna głowa rodziny. Gdy wskutek postrzału w głowę traci nie tylko pamięć, ale i fizyczną niezależność – musi na nowo uczy się mówić i chodzić –  w efekcie staje się zupełnie innym człowiekiem. Jakim- to już trzeba zobaczyć w filmie.

Znachor

Polacy nie gęsi i mają swój film, a nawet dwa, o bohaterze tracącym pamięć. „Znachor” czyli polski wyciskacz łez, na którego pierwszej wersji płakały kiedyś nasze babcie i prababcie. A w obu filmach dwie słynne role tracącego pamięć chirurga w wykonaniu Kazimierza Junoszy Stępowskiego w „Znachorze” z 1937 roku i Jerzego Bińczyckiego w 1981.

Zakochany bez pamięci

Tu mamy trochę inną sytuację, ponieważ zakochani niegdyś w sobie bohaterowie czyszczą sobie pamięć na własne życzenie – pod wpływem emocji, bo nie chcą już siebie znać, bo coś tam… Dzięki temu mamy niby film z gatunku naukowej fantastyki, ale to tylko przykrywka dla wariacji (także formalnej) na temat trudów związku dwojga ludzi.

Memento

„Memento” to horror egzystencjalny, to dla bohatera filmu piekło w czystej postaci. Z jednego pomysłu Christopher Nolan wydobył wszystko co najlepsze, co intrygujące i przerażające, namieszał w głowach widzom i dzięki temu został później reżyserem Batmana. Grany przez Guya Pearce’a Leonard szuka mordercy swojej żony, tylko to poszukiwania z rodzaju niemożliwych, bo bohater cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej i zapomina każde wydarzenie, które miało miejsce przed paroma chwilami, paroma minutami. Najważniejsze wskazówki dotyczące jego poszukiwań ma wytatuowane na całym ciele, ale to nie wystarcza, by nie ulec manipulantom wykorzystującym jego słabość. Smutny, bardzo smutny film.

Gdzie jest Dory?

Z wykorzystanego w „Memento” motywu skorzystało później wielu twórców, ale chyba nikt się nie spodziewał, że efekt utraty pamięci krótkotrwałej pojawi się w filmie animowanym dla dzieci. W „Gdzie jest Nemo” pojawiła się dotknięta tą przypadłością rybka Dory, by powrócić w tym roku w filmie, który w USA zdeklasował pod względem wpływów nawet „Kapitana Amerykę: Wojnę Bohaterów”.

Pamięć Absolutna

W czasach jej premiery, „Pamięć absolutną” oglądało się z otwartą buzią. Robiły wrażenie nie tylko efekty specjalne, ale i wzięta z opowiadania Dicka  („Przypomnimy to panu hurtowo”) fabuła o człowieku starającym się odzyskać swoją tożsamość w świecie przyszłości, w którym bez problemu można zaimplantować sobie fałszywe wspomnienia.

Majestic

Pokrzepiająca baśń w reżyserii Roba Reinera, osadzona w czasach amerykańskiego “polowania na czarownice”.  A także jeden z tych występów Jima Carreya, kiedy odpuszcza on sobie aktorskie wygłupy. Peter Appleton, scenarzysta oskarżony o komunistyczną działalność ulega samochodowemu wypadkowi i traci pamięć. Na brzegu oceanu znajduje go mieszkaniec małego miasteczka i sprowadza ze sobą. Już na miejscu, wszyscy biorą scenarzystę za uważanego za zmarłego od prawie dziesięciu lat, bohatera wojennego. I tak oto, Peter Appleton zaczyna grać w swoim życiu zupełnie nową rolę.

Okruchy wspomnień

Thriller Wolfganga Petersena z Tomem Berengerem w roli głównej, którego bohater traci pamięć w wyniku wypadku samochodowego. Tom Merrick cierpi na tak zwaną amnezję psychogenną – nie pamięta kim jest, ani jak się nazywa. W powrocie do normalnego życia pomaga mu kochająca żona, tyle że ów powrót przynosi coraz więcej niespodzianek i niejasności. Bardzo hitchcockowski film z zaskakującym zakończeniem, które część widzów uważa za zbyt naciągane. Ale za to jakie filmowe!

Kac Vegas

Pewnie niejednemu z nas to się zdarzyło – do końca nie pamiętać co takiego działo się z nami na balandze  poprzedniego dnia. W przypadku „Kac Vegas” bohaterowie przeżywają to doświadczenie w formie ekstremalnej, składając do kupy coraz bardziej szokujące szczegóły z zasnutej mgłą niepamięci, rozrywkowej nocy. Ku przestrodze, ale i ku uciesze widzów.

Mroczne miasto

Intrygujące, acz nieco chaotyczne science-fiction, które swojego czasu przyćmił sukces „Matrixa”. Opowieść o tytułowym, Mrocznym Mieście w którym doświadczony amnezją bohater próbuje nie tylko przywołać wspomnienia, ale i dociec natury niepokojącej coraz bardziej rzeczywistości. Film przede wszystkim pięknie sfilmowany, z wieloma zapadającymi w pamięć scenami.

50 pierwszych randek

Jeden z tych filmów z Adamem Sandlerem, które daje się oglądać z przyjemnością. Komedia romantyczna z cierpiącą na zaniki pamięci kobietą, w której zakochuje się główny bohater.  Utrata wspomnień przez Lucy charakteryzuje się tym, że każdego ranka nie pamięta tego, co wydarzyło się dnia poprzedniego – tym samym nie pamięta również zauroczonego nią mężczyzny. Henry jednak łatwo się nie poddaje i każdego dnia na nowo próbuje zdobyć jej serce. „50 pierwszych randek” to zresztą nie jedyna komedia romantyczna z podobnym motywem, wystarczy przypomnieć „I że cię nie opuszczę”, czy „Pamiętaj o niedzieli”.

Pamiętnik

Jeszcze jedna historia miłosna, tyle że tym razem utrata pamięci następuje z bardziej prozaicznego powodu – za sprawą choroby Alzheimera. Cierpiąca na nią Allie przebywa w domu opieki, a jej mąż Noah w ramach terapii mającej przywrócić jej  wspomnienia czyta fragmenty książki opowiadającej o wzruszającej miłości dwojga młodych ludzi. Wyciskacz łez (dla niektórych widzów pewnie niestrawny) z doborową obsadą, nakręcony na podstawie powieści Nicholasa Sparksa.

Mullholand Drive

No dobrze, w filmie Lyncha utrata pamięci przez jedną z bohaterek, to tylko jeden z wielu elementów mających udziwnić fabułę. Zresztą, czy ona naprawdę straciła pamięć, czy może to był tylko sen?

Długi pocałunek na dobranoc

A na koniec trochę taki Bourne w spódnicy, czyli Geena Davis w roli zabójczej – od pewnego momentu – nauczycielki. A tak naprawdę wcale nie nauczycielki, tylko cierpiącej na amnezję byłej tajnej agentki. Niby wtórne, niby przesadzone, ale ogląda się fajnie, a determinacja i skuteczność głównej bohaterki naprawdę robią olbrzymie wrażenie.

Kategorie
Rankingi
Tomasz Miecznikowski

Filmoznawca z wykształcenia. Nałogowy pochłaniacz seriali. Kocha twórczość Stephena Kinga i wielbi geniusz Alana Moore’a. Pisał artykuły do „Nowej Fantastyki”, jego teksty i recenzje ukazują się na portalach fantastyka.pl i naekranie.pl. Wyróżniony przez użytkowników fantastyka.pl za najlepszy tekst publicystyczny 2013 roku. W 2014 roku dołączył do zespołu Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz