Rankingi

Najciekawsze filmy Jossa Whedona i Zacka Snydera

Jedna z najbardziej oczekiwanych adaptacji komiksowych, Justice League, doczekała się zmiany na fotelu reżysera. By dokończyć robotę na miejsce Zacka Snydera wchodzi Joss Whedon. Przyjrzyjmy się najciekawszym filmom obu twórców zanurzonych w komiksowej poetyce.

Obaj panowie sporo ostatnio przeszli, nakręcili parę słabszych filmów, a Snydera dotknęła też potworna tragedia osobista, której nie życzymy nikomu. To właśnie ona spowodowała, że reżyser „300” ustąpił ze stanowiska. Tym bardziej jest to odpowiedni moment, by przypomnieć, ile twórcy wnieśli do popkultury.

Zack Snyder:

Watchmen

Ortodoksyjni fani musieli zawyć ze złości, gdy zobaczyli zmiany w porównaniu do materiału źródłowego spod pióra Alana Moore’a. Całą reszta dostała brutalne, efektowne widowisko, które zapewniało tygodniowe rozważania o sensie życia i śmierci. Zupełnie przy okazji wywracało super-bohaterskie schematy na lewą stronę, wzorem komiksu.

Świt żywych trupów

Remake kultowego zombie-horroru Johna Romero. Brutalny, efektowny i zabawny. Wprawdzie metafora z oryginału wybrzmiewa tu odrobinę słabiej niż powinna, ale i tak całość wciąż pozostaje czymś więcej niż kolejnym filmidłem z popkulturowego zalewu żywych trupów. Co więcej, zombie rzadko kiedy portretowano jako groźne drapieżniki zamiast ślamazarnego tłumu powłóczących nogami, ociężałych pokrak. Choćby dlatego warto sięgnąć po ten film Snydera

Legendy sowiego królestwa

Snyder znany jest głównie z brutalnych, teledyskowych widowisk dla dużych dzieci. Raz wychodzą lepiej (Watchmen, 300), kiedy indziej trochę słabiej (Batman v Superman). Wzięcie się za bary z baśnią nadającą się dla widowni w każdym wieku było ciekawą odskocznią – i bardzo udanym filmem. Legendy sowiego królestwa to widowiskowa animacja przemycająca proste wartości, świetnie zrealizowana i przejmująca.

Joss Whedon

Avengers

Dobra, dziś łatwo wypunktować parę wad i głupot z tego filmu, ale wciąż ogląda się go świetnie. Przy okazji Avengersi scementowali dominację Marvela na polu adaptacji komiksowych i byli ukoronowaniem pierwszego etapu budowania kinowego uniwersum. A przy okazji stanowili świetne widowisko połączone z team-buildingową komedią charakterów, która z drugoligowych komiksowych postaci uczyniła mega-gwiazdy popkultury.

Serenity

Film ląduje tutaj warunkowo – bardziej jako zwieńczenie znakomitego, otoczonego kultem serialu, do którego po dziś dzień fani wzdychają jak do świętego Graala telewizyjnej space opery. Choć sam w sobie stanowi kawał porządnej przygody z fajnymi bohaterami i całkiem zgrabnie domyka wątki z Firefly.

Dom w głębi lasu

Slasherowy schemat o grupce młodzieży pakującej się tam, gdzie nie trzeba – czyli zazwyczaj pod ostrze zabójcy – znamy do zajechania. Ograno go już na tyle sposobów, że wyglądał na martwy i nie do ruszenia. Aż pojawił się film, który napisał i wyprodukował Joss Whedon – Dom w głębi lasu. Twórcy zaszli ograne klisze z drugiej strony, dając nam film krwiście śwież – i niesamowicie zabawny.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz