Rankingi

Najbardziej oczekiwane płyty 2016 roku [ranking]

Co przyniesie 2016 rok w muzyce? Przedstawiamy najciekawiej naszym zdaniem zapowiadające się płytowe premiery.

Minęło zaledwie kilkanaście dni nowego roku, a już ukazała się najważniejsza w nim i być może też najlepsza płyta – „Blackstar” Davida Bowie, artysty, który chwilę po jej wydaniu pożegnał się z naszym marnym  światem. A czy czekają nas jeszcze jakieś muzyczne rewelacje? Ponoć ukażą się nowe albumy Radiohead, Nine Inch Nails i  Kings of Leon, ale tu nic nie jest jeszcze potwierdzone.  Z płyt, które mają zapowiedzianą datę premiery, bądź ich wykonawcy zapewniają, że krążki na sto procent zostaną wydane w tym roku, wybraliśmy naszym zdaniem te najlepiej rokujące.

Primal Scream „Chaosmosis” | Premiera: 18.03.2016

Jedenasty krążek szkockiego zespołu ma ukazać nsię a wiosnę. Ostatni, „More Light” zbierał dobre opinie, także u nas,  mamy więc nadzieję, że Bobby Gilespie i koledzy utrzymają muzyczną formę.

Gorillaz – tytuł nieznany | Premiera: 2016

W zeszłym roku Damon Albarn wrócił z nową płytą Blur, a w tym, razem z Jamie Howlettem zapowiadają piąty album. Od ostatniego minie za moment sześć lat, a na nowym,  ponoć gościnnie ma się pojawić David Bowie. Tak, dziwnie to dzisiaj brzmi, ale przynajmniej wiemy, że jest na co czekać.

Red Hot Chilli Peppers – tytuł nieznany | Premiera: 2016

Na ich płytę zawsze się czeka . Na wiosnę Red Hoci mają wrócić z jedenastym albumem, bez Ricka Rubina za konsoletą, którego zastąpił Danger Mouse. Panowie mają  przygotowane około trzydziestu piosenek, więc na płytę będzie co wybierać. Chyba, że znowu zapragną wydać podwójny album i wrzucą wszystkie. To może przypomnijmy energetyczny kawałek z tej podwójnej.

Kanye West „Swish”| Premiera: 2016

W 2015 roku Kanye West  podgrzewał atmosferę, prezentując kolejne kawałki („All Day”, „Fade”), ale płyty nie wydał. Ostatnia, zatytułowana prowokacyjnie „Yeezus”, ukazała się w 2013 roku i podobnie jak jeszcze wcześniejsza, znakomita „My beautiful dark twisted fantasy” zebrała wielkie pochwały od muzycznych krytyków. Zobaczymy jak będzie tym razem.

The Last Shadow Puppets – tytuł nieznany | Premiera: 2016

Zespół, na który składają się członkowie Arctic Monkeys i The Rascals, wydał jak dotąd jedną płytę – „The Age of Understatement”.  Trochę już minęło od 2008 roku, więc muzycy oznajmili, że już najwyższy czas na następną.  Słuchając piosenek z „The Age of Understatement mieliśmy wrażenie cofnięcia się do czasów Everly Brothers i The Animals. Niedługo powinniśmy się przekonać, czy panowie pozostaną na tej muzycznej ścieżce.

PJ Harvey – tytuł nieznany | Premiera: 2016

Od „Let England Shake” minie zaraz pięć lat, ale Polly Jean nigdy zbytnio się nie śpieszyło z wydawaniem płyt. Materiał na nową jest już ponoć nagrany, pozostaje tylko czekać i wierzyć, że znowu zostaniemy muzycznie i tekstowo zaskoczeni.

The XX – tytuł nieznany | Premiera: 2016

The XX też nie śpieszą się z wydawaniem albumów, od 2009 roku ukazały się raptem ich dwie płyty: „XX” i „Coexist” .Każda z nich zdobyła sporą popularność i bardzo duże uznanie krytyków. W 2015 roku Jamie XX mocno pracował nad nowym albumem i rezultatu tej pracy pewnie będziemy mieli okazję niedługo wysłuchać. A na razie posłuchajmy kawałka z ich pierwszej płyty.

Metronomy – tytuł nieznanyPremiera: 2016

Metronomy chwaliliśmy już za poprzednią płytę. Na tej nadchodzącej mają ponoć inspirować się Beckiem i Bryanem Ferrym. A na razie przypominamy ich wpadający w ucho, inspirowany popem lat sześćdziesiątych hit, „Love Letters”.

Sunflower Bean „Human Ceremony” | Premiera: 05.02.2016

Mało znani, a jacy fajni! W muzyce Sunflower Bean mieszają się style i wpływy The Cure, Black Sabbath, Blondie i jeszcze innych wykonawców. Bardzo ciekawa mieszanka, a na youtube bardzo fajne kawałki zapowiadające ich długogrającą płytę.

Lady Gaga – „LG5” | Premiera: 2016

A tak, czekamy na nową płytę Lady Gagi. Pani Germanotta mocno namieszała w zeszłym roku, nagrała z Tonny Bennetem standardy jazzowe, dał pamiętny występ na rozdaniu Oscarów, a potem zagrała w „AHS: Hotel” i za rolę zgarnęła Złotego Globa. I kto wie, może w końcu nagra coś w stylu z poniższego wideo.

Maria Peszek – Karabin | Premiera: 26.02.2016

To kolejny koncept album artystki. Tym razem to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Jedenaście piosenek na niespokojne czasy. Radykalnie pacyfistyczne treści przewrotnie zestawione z tytułem.

Kaliber 44 – tytuł nieznany | Premiera: 13.02.2016

Na 44 dzień nowego roku zaplanowana jest premiera płyty legendarnej formacji Kaliber 44. Abradab i Joka ponownie połączyli siły. Efektem współpracy jest długo oczekiwany przez fanów czwarty studyjny album zespołu. Pierwszy singiel promujący wydawnictwo nosi tytuł „Nieodwracalne zmiany”.

Kategorie
Rankingi
Tomasz Miecznikowski

Filmoznawca z wykształcenia. Nałogowy pochłaniacz seriali. Kocha twórczość Stephena Kinga i wielbi geniusz Alana Moore’a. Pisał artykuły do „Nowej Fantastyki”, jego teksty i recenzje ukazują się na portalach fantastyka.pl i naekranie.pl. Wyróżniony przez użytkowników fantastyka.pl za najlepszy tekst publicystyczny 2013 roku. W 2014 roku dołączył do zespołu Dzikiej Bandy.

Komentarz
  • Anonim
    13 stycznia 2016 at 00:40
    Skomentuj

    I jeszcze Hey. Ciekawe, co tym razem zaprezentują….

  • Dodaj komentarz