Rankingi

Mroczna Wieża w telewizji – czyli zapowiedzi seriali na podstawie książek

Oprócz mody na reaktywowanie starych seriali, adaptowanie komiksów i filmowych przebojów, na małe ekrany trafiają coraz częściej ekranizacje książkowych bestsellerów. Sukces „Gry o tron„, „The Expanse„, „Zakazanego Imperium” czy „Pozostawionych” sprawił, że telewizyjni producenci raz, że przychylniejszym okiem patrzą na książki, a dwa nie boją się ryzykować większych budżetów. Obecnie zapowiedziano, lub trwają prace nad kilkudziesięcioma produkcjami na podstawie różnych powieści, a my wybraliśmy dziesięć naszym zdaniem najbardziej interesujących.

11/22/63

Dallas

Miniserial „11/22/63” to adaptacja książki „Dallas ’63” Stephena Kinga, który premierę będzie miał 16 lutego 2016 na stacji Hulu. Jego producentami są J.J. Abrams, Bad Robot oraz Stephen King. Akcja skupia się na pewnym nauczycielu, który przenosi się w czasie i staje przed możliwością zapobieżenia zamachowi na prezydenta J. F. Kennedy’ego.

Hyperion

hyperion

Aktor Bradley Cooper , producent Graham King („Operacja Argo”) i Todd Phillips („Kac Vegas„) będą producentami wykonawczymi serialu opartego na powieści „Hyperion” Dana Simmonsa. Scenariusz napisze Itamar Moses („Zakazane imperium„) a całość zadebiutuje w stacji SyFy. Powieść rozgrywa się w odległej przyszłości gdzie trwa międzygalaktyczna wojna. Ludzkości grozi zagłada. Na tytułową planetę przybywa siedmiu pielgrzymów, których zadaniem jest dotarcie do mitycznych grobowców, pośród których, być może, znajdą ratunek dla swojego gatunku. Przed ukrywającą się tam przerażającą istotą (bóstwem?) stanąć może tylko jeden z nich.

Amerykańscy bogowie

amerykanscy-bogowie

Za „Amerykańskich bogów” na podstawie bestsellerowej powieści Neila Gaimana zabrał się Bryan Fuller („Hannibal”), który zajmie się jednocześnie scenariuszem oraz reżyserią. Michael Green obejmie stanowisko prowadzącego serię, a Neil Gaiman grzecznie będzie udzielał rad i wskazówek. Wizja starych bóstw walczących o byt z nowymi bogami zapowiada się iśćie mrocznie i epicko. Premiera planowana jest na czwarty kwartał 2016 r. na stacji Starz.

Fundacja

fundacja

Projekt realizacji „Fundacji” jako widowiska przerzucany był z jednego studia do drugiego od 2009 r. kiedy to po raz pierwszy miał się za niego zabrać Rolland Emmerich. Teraz jego produkcją dla HBO zajmuje się Jonathan Nolan („Impersonalni„, „Westworld”), który pełni role zarówno producenta jak i głównego scenarzysty. Seria książek Isaaca Asimova rozgrywa się na przestrzeni setek lat i skupia się na wydarzeniach prowadzących do upadku wielkiego Imperium Galaktycznego i jego odrodzenia za sprawą tytułowej fundacji stworzonej przez Hariego Seldona – wybitnego naukowca, który samodzielnie opracował naukę zwaną psychohistorią, przewidującą zdarzenia w przyszłości na podstawie matematycznych wyliczeń.

Mroczna wieża

mroczna wieza 1

Mroczna wieża” to dzieło życia Stephena Kinga, epicka mieszanka prozy Tolkiena ze światem ze spaghetti westernów, której echa można usłyszeć w wielu innych jego powieściach. Do ekranizacji tego monumentalnego dzieła przymierzano się już od 2007 r., a teraz wreszcie potwierdzono, że  Sony Pictures Entertainment zamierza zrealizować zarówno serial jak i serię filmów. Rolanda Deschaina, co już potwierdzone, zagra Idris Elba, a do roli Człowieka w czerni przymierzany jest Matthew McConaughey. Scenariusz piszą Nikolaj Arcel („Kochanek królowej”) i Anders Thomas Jensen („Election Night”).

Czerwony Mars

trylogia marsjańska kim stanley robinson

Stacja Spike TV przygotowuje się do wystawnej ekranizacji pierwszej części trylogii Kima Stanleya Robinsona i jest to już czwarte podejście producentów do tej opowieści – wcześniej próbowali James Cameron, Gale Ann Hurd i Jonathan Hensleigh. Za scenariusz odpowiada J. Michael Straczynski („Babilon 5”). Książkowa seria jest bardzo szczegółowym opisem kolonizacji („Czerwony Mars”), terraformowania („Zielony Mars”) oraz długodystansowych skutków tychże ogromnych przedsięwzięć („Błękitny Mars”). Robinson z dużym znawstwem przedstawił ogrom aspektów związanych z przekształcaniem planety, a jednocześnie ukazał skomplikowane losy ludzi uwikłanych w konflikty uczuciowe i społeczne, ograniczanych przez korporacje, zżeranych przez polityczne ambicje i fanatyzm.

Miasto i Miasto

Miasto-i-Miasto

Nad 4-odcinkowym mini-serialem  na podstawie powieści „Miasto i Miasto” dla stacji BBC pracują Terry Gilliam i scenarzysta Tony Grisoni. Książka Chiny Mieville’a to mieszanka Chandlerowskiego kryminału z egzystencjalnym thrillerem w stylu Philipa K. Dicka i surrealizmem Franza Kafki, a jej akcja rozgrywa się w tytułowych miastach, które współistnieją w jednej przestrzeni, ale różnych przenikających się wymiarach

Mroczne materie

mroczne_mateirie

„Mroczne Materie” Philipa Pullmana to obok „Władcy Pierścieni” jedna z najpopularniejszych sag fantasy XX wieku, w której magia miesza się z fizyką kwantową, a teologia z filozofią i symboliką. Przygody niesfornej Lyry, odpowiedzialnego Willa i pancernego niedźwiedzia, Iorka przemieszczających się pomiędzy wieloma alternatywnymi rzeczywistościami, pisane były z myślą o młodzieżowym odbiorcy, jednak po trylogię równie chętnie sięgają dorośli. Serial będzie realizowany przez Bad Wolf i New Line Cinema dla stacji BBC One.

Wojna Światów

wojna swiatow

Jedna z najważniejszych powieści science fiction, która po oraz pierwszy w historii literatury ukazała wojnę totalną, pozbawioną jakichkolwiek zasad, ukazująca wizję masowo zadawanej śmierci na odległość. Apokalipsa jaką zaserwował Herbert George Wells u schyłku epoki wiktoriańskiej była czymś zupełnie nieznanym, a wyrafinowanie w zadawaniu śmierci i okrucieństwo Marsjan poruszających się w trójnożnych machinach bojowych były wręcz paraliżujące. Mieszkańcy Czerwonej Planety chcący uczynić z Ziemi żerowisko z chirurgiczną precyzją rozprawiają się z armią i mieszkańcami Wielkiej Brytanii, a konflikt zbrojny wynoszą na zupełnie nowy poziom, angażując nie tylko żołnierzy, ale i inżynierów i naukowców oraz nowe techniki zadawania śmierci („snop gorąca” i „czarny dym” czyli lasery i gazy bojowe). Dziś „Wojna światów” już tak nie elektryzuje, ale przez lata sprawiała, że Ziemianie z niepokojem wpatrywali się w czerwony punkt na czarnym niebie. Nad miniserialem dla stacji ITV pracuje studio Mammoth Screen, a scenariusz pisze Peter Harness („Dokor Who”, „Jonathan Strange & Mr Norrell„).

Modyfikowany węgiel

modyfikowany węgiel

A to najświeższa zapowiedź prosto od Netflixa, który właśnie zamówił pełny sezon „Altered Carbon” na podstawie książki Richarda Morgana pt. „Modyfikowany węgiel”. Scenarzystką projektu jest Laeta Kalogridis a produkować będzie Skydance Television. Powieść opowiada o Takeshim Kovacsie, byłym żołnierzu Korpusu Emisariuszy z XXVI w., którego świadomość zostaje przeniesiona w przeszłość na Starą Ziemię, gdzie musi stawić czoła niebezpiecznemu spiskowi.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz