Rankingi

Kto zagra Jamesa Bonda?

Nieubłaganie zbliża się dzień, w którym widzowie pożegnają Daniela Craiga w roli Jamesa Bonda. Jedni powitają ten dzień z ulgą, inni będą tęsknić. Warto jednak poświęcić chwilę i zastanowić się, kto mógłby zająć jego miejsce – i w jakim zrobiłby to stylu.

Michael Fassbender

michael-fassbender1
Oto aktor, który do ról zimnych, cynicznych skurwieli – a tym w istocie jest Bond – pasuje jak mało kto. Odtwórca Magneto jest tak brytyjski, że bardziej się nie da. Problem w tym, że ma już kilka podobnych ról w emploi i kolejna nie jest mu do niczego potrzebna. Chyba, że skusiłby go nimb sławy otaczający Agenta Jego Królewskiej Mości.

Idris Elba

Idris-Elba-as-James-Bond
Aktor, który wzbudza najwięcej kontrowersji w zestawieniu z nazwiskiem Bond – ze względu na kolor skóry. Na sugestie, że Elba mógłby zagrać tę rolę – część fanów dostała bladej gorączki. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę aparycję, najmniej pasuje do starego, dobrego Agenta Jej Królewskiej Mości z książek Iana Flemminga, ale nadrabia niesamowitą sceniczną charyzmą i energią, której brakuje wielu innym ekranowym twardzielom. Jakkolwiek byłoby to nieortodoksyjne podejście do przygód Bonda – jest lepszym wyjściem niż np. powtórka z Lazenby’ego.

Henry Cavill

Cavill Bond
Człowiek ze stali. Człowiek o kwadratowej szczęce. Prezencję ma. Charyzmę też. Z taką buźką na pokładzie reżyser może wrócić do radosnych, przestylizowanych, eleganckich Bondów, albo kontynuoać brutalny trend zapoczątkowany przez „Casino” – i będzie miał pełne pole do popisu. Cavill zaś już zaprezentował się całkiem nieźle ze spluwą i w gajerku, więc potencjał teoretycznie jest.

Tom Hardy

Tom Hardy

Znakomity aktor, który sprawdza się w bardzo różnych rolach, jednak szczególnie dobrze radzi sobie z zimnymi draniami, wyrachowanymi i bezwzględnymi psychopatami oraz ludźmi, którzy potrafią zachować zimną krew w każdej sytuacji. Gdyby został wybrany, mógłby swobodnie kontynuować trendy wyznaczone przez Craiga – być może z większym wdziękiem i elegancją. Problem w tym, że wielu widzom Craigowski Bond już się przejadł i potrzebują odmiany.

Damian Lewis

Damian Lewis

Rudego Bonda jeszcze nie mieliśmy. Jednych taka wizja może przerażać, ale Lewis w pierwszym sezonie „Homeland” brawurowo zagrał szpiega i udźwignąłby przygody 007 bez najmniejszego problemu. Pytanie, czy podołałby fizycznej, sprawnościowej i kondycyjnej stronie wcielenia się w Jamesa Bonda.

Aiden Turner

WARNING: Embargoed for publication until: 28/02/2014 - Programme Name: Poldark - TX: n/a - Episode: n/a (No. n/a) - Picture Shows: +++PUBLICATION OF THIS IMAGE IS STRICTLY EMBARGOED UNTIL 00.01 HOURS FRIDAY FEBRUARY 28TH, 2014++++ BBC One today reveals Aidan Turner (The Hobbit Trilogy, Being Human) will star as Ross Poldark in Debbie Horsfield’s adaptation of Winston Graham’s acclaimed saga set in 18th-century Cornwall, made by Mammoth Screen and directed by Ed Bazalgette (The Guilty, Endeavour). - (C) Mammoth - Photographer: Robert Viglasky

Kim jest Aiden Turner? Obecnie – mało znanym, przynajmniej u nas, aktorem, błąkającym się po brytyjskich serialach. Ostatnio zaświecił klatą w „Poldark”, gdzie gra główną rolę – czym zjednał sobie sporą część żeńskiej widowni. Kłopot tkwi w niewielkiej rozpoznawalności Turnera poza granicami Wysp. Z drugiej strony – może też stanowić wielką szansę.

Tom Hiddleston

British actor Tom Hiddleston attends the world film premiere of 'Thor, The Dark World' in central London on October 22, 2013. AFP PHOTO/ANDREW COWIE (Photo credit should read ANDREW COWIE/AFP/Getty Images)

Pomarzyć zawsze można. Choć pod względem urody nie należy do najbardziej oczywistych wyborów na stanowisko 007, a w dodatku może mieć ręce pełne roboty, przy motaniu bohaterów jako Loki w uniwersum Marvela – ze swoim talentem mógłby tchnąć nowego ducha do postaci Bonda.

Ewan McGregor

McGregor

W wielu rankingach na nowego kandydata okupuje bardzo wysokie miejsca. O tym, jak świetnym jest aktorem, niech świadczy fakt, że wybronił swoją interpretację Obi-Wana z bylejakości, w jaką popadł George Lucas podczas kręcenia drugiej trylogii „Gwiezdnych Wojen”. Problem stanowi kwestia wieku, McGregor nie jest już młodzieniaszkiem, ale w podobnym wieku startował przecież Roger Moore, jeden z ulubieńców widowni.

Richard Madden

Richard Madden

Coś dla miłośników bardziej milusiej wersji Bonda. Ofiara „Czerwonego wesela” z „Gry o Tron”, dał w kilku produkcjach pokaz stawiającej na pewną wrażliwość, ale intensywnej gry aktorskiej. Oczywiście, byłby to Bond raczej dla tych, których przekonał Lazenby i Timothy Dalton, ale przecież i oni mają swoich zwolenników…

Jude Law

Jude Law

Znowuż – aktor nienajmłodszy, ale wielu fanów Bonda uważało go za faworyta, najlepszego kandydata. Sprawdził się w przygodowych filmach akcji, takich jak „Sherlock Holmes” Guya Ritchiego, potrafi też fenomenalnie ciągnąć historię w kameralnych produkcjach, takich jak „Pojedynek”. Gdyby taki cud się stał, gdyby zagrał 007 – dalibyście mu szansę?

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności - i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz