Dzika Banda
Rankingi

Książki warte Oscara cz. 2

Druga część zestawienia obejmującego oscarowe filmy będące adaptacjami książek. Część pierwsza tutaj.

Most na rzece Kwai (1952)

most na rzece kwai

Pierre Boulle nie napisał zbyt wiele powieści, ale dwoma zapewnił sobie doczesne miejsce w popkulturze. „Planeta małp” to klasyk science fiction, a „Most na rzece Kwai” to doskonały dramat wojenny, który został zekranizowany w 1957 r. przez Davida Leana i obsypany siedmioma Oscarami.

Władca Pierścieni: Powrót Króla (1955)

wladca-pierscieni-tom-3-powrot-krola

Peter Jackson bardzo ładnie zekranizował „Władcę Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Wszystkie trzy filmy zdobyły wiele Oscarów, ale tylko „Powrotowi Króla” z 2003 r. udało się zgarnąć tę najważniejszą statuetkę.

Lot nad kukułczym gniazdem (1962)

lot-nad-kukulczym-gniazdem

„Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya według Timesa zaliczany jest do 100 najlepszych anglojęzycznych powieści wydanych między 1923 r. a 2005. Rok po premierze doczekał się adaptacji scenicznej na Broadwayu, a w 1975 r. nagrodzonej pięcioma Oscarami ekranizacji Milosa Formana z doskonałą rolą Jacka Nicholsona.

Patton (1963)

patton

Francis Ford Coppola i Edmund H. North scenariusz do „Pattona” w reżyserii Franklina J. Schaffnera w głównej mierze oparli na biografii Ladislasa Farago „Patton: Ordeal and Triumph” oraz wspomnieniach Omara Bradleya spisanych w „Żołnierskiej epopei”. Film w 1970 r. zgarnął siedem Oscarów.

Byłem ostatnim cesarzem Chin  (1964)

Byłem ostatnim cesarzem Chin

Puyi, ostatni cesarz Chin, przeszedł w swym życiu wiele dramatów. W trakcie pobytu w więzieniu w latach 1950-1959 spisał swoje wspomnienia, które później zostały opracowane przez dziennikarza Li Wenda i pisarza Lao Sheostatni, i wydane w 1964 r. W 1986 r. na podstawie książki Bernardo Bertolucci nakręcił „Ostatniego cesarza”, który zdobył dziewięć Oscarów (we wszystkich kategoriach, w których był nominowany).

W upalną noc (1965)

W upalną noc

„W upalną noc” Johna Balla jest pierwszą z siedmiu powieści o czarnoskórym detektywie Virgilu Tibbsie. Ten czarny kryminał w 1967 r. został zaadaptowany przez Normana Jewisona i zdobył łącznie pięć Oscarów. Główną role zagrał Sidney Poitier, a film doczekał się jeszcze dwóch sequeli oraz serialu telewizyjnego.

Nocny kowboj (1965)

nocnykowboj

Przejmująca opowieść Jamesa Leo Herlihy’ego doczekała się filmowej adaptacji w 1969 r. w reżyserii Johna Schlesingera. Film z Dustinem Hoffmanem i Jonem Voightem w rolach głównych zdobył trzy Oscary.

Francuski łącznik (1969)

francuski łącznik

Powieść Robina Moore’a została oparta na faktach  i policyjnych kronikach dotyczących tytułowego mafijnego kanału przerzutowego heroiny z Europy do USA. Na język filmu została przełożona w 1971 r. przez Williama Friedkina. Główne role zagrali Gene Hackman i Roy Scheider. Obraz zdobył łącznie pięć Oscarów.

Ojciec chrzestny (1969)

ojciec chrzestny

Opowieść o mafijnej rodzinie Corleone sprawiła, że Mario Puzo stał się literacką gwiazdą. Jego status przypieczętowała w 1972 r. ekranizacja Francisa Forda Coppoli z Marlonem Brando i Alem Pacino, która zdobyła trzy Oscary.

Czułe słówka (1975)

Czule slowka

„Czułe słówka” to najsłynniejsza książka Larry’ego McMurtry’ego, której popularnością nie dorównuje nawet „Na południe od Brazos”, za którą otrzymał nagrodę Pulitzera. Filmowa adaptacja Jamesa L. Brooksa z Shirley MacLaine i Jackiem Nicholsonem zdobyła w 1984 r. pięć Oscarów.

Kramer kontra Kramer (1977)

Kramer-kontra-Kramer

Avery Corman to pisarz piszący książki z doskoku. Zasłynął głównie dzięki filmowej adaptacji pt. „Sprawy Kramerów” w reżyserii Roberta Bentona i z Dustinem Hoffmanem i Meryl Streep w rolach głównych. Obraz w 1979 r. zebrał pięć Oscarów.

Lista Schindlera (1982)

lista schindlera

Thomas Keneally za „Listę Schindlera” otrzymał w 1983 r. nagrodę Bookera, a równo dziesięć lat później Steven Spielberg przeniósł ją na wielkie ekrany zdobywając siedem Oscarów i prawie czterdzieści innych nagród.

Forrest Gump (1986)

forrest gump

„Forrest Gump” to najpopularniejsza powieść z tych kilku, które napisał Winston Groom. Książka w 1994 r. doczekała się filmowej adaptacji w reżyserii Roberta Zemeckisa i z Tomem Hanksem w tytułowej roli (sam autor był zawiedziony tym wyborem, bardziej widział w niej Johna Goodmana). Obraz sześć Oscarów.

Tańczący z wilkami (1988)

tanczacy z wilkami

„Tańczący z wilkami” był literackim debiutem Michaela Blake’a, który bardzo szybko, bo już dwa lata później, doczekał się filmowej ekranizacji w reżyserii Kevina Costnera. Łącznie zdobyła siedem Oscarów.

Milczenie owiec (1988)

milczenie owiec

„Milczenie owiec” to druga po „Czerwonym smoku” opowieść o kanibalu Hannibalu Lecterze. Zdobyła nagrodę im. Brama Stokera oraz Anthony Award i to dzięki niej Lecter trafił do szerokiej świadomości. Jego status przypieczętował film Jonathana Demme’a z 1991 i pamiętną rolą Anthony’ego Hopkinsa. Obraz zdobył pięć Oscarów.

Angielski pacjent (1992)

Angielski pacjent

„Angielski pacjent” to trzecia w pisarskim dorobku powieść Michaela Ondaatje. Otrzymała nagrody Bookera oraz Governor General’s Award, a jej ekranizacja z 1996 r. w reżyserii Anthony’ego Minghella i z Ralphem Fiennesem w tytułowej roli zgarnęła aż dziewięć Oscarów.

Piękny umysł (1998)

piekny umysł

Sylvia Nasar za „Piękny umysł”, biografię matematyka Johna Forbesa Nasha Jr., była nominowana do nagrody Pulitzera i zdobyła National Book Critics Circle Award. Z kolei w 2001 r. film Rona Howarda z Russellem Crowe zdobył cztery Oscary.

Rope Burns: Stories from the Corner (2000)

rope burns

F.X. Toole to pisarski pseudonim trenera boksu Jerry’ego Boyda, a „Rope Burns” to tytuł zbioru oraz opowiadania, które posłużyło Clintowi Eastwoodowi do nakręcenia „Za wszelką cenę”, filmu z Hilary Swank w roli głównej, który zdobył cztery Oscary.

To nie jest kraj dla starych ludzi (2005)

To nie jest kraj

Wymykająca się gatunkowym ramom powieść Cormaca McCarthyego została zekranizowana przez braci Coen w 2007 r. i zgarnęła łącznie cztery Oscary i trzydzieści innych nagród.

Slumdog. Milioner z ulicy (2005)

slumdog

„Slumdog. Milioner z ulicy” (ang. „Q&A”) był literackim debiutem indyjskiego dyplomaty Vikasa Swarupa i praktycznie z miejsca doczekał się filmowej adaptacji, za którą odpowiadał Danny Boyle. Film w 2008 roku zgarnął osiem Oscarów i grubo ponad pięćdziesiąt innych nagród.

Master of Disguise (1999)

Master of Disguise

Wyreżyserowana przez Bena Afflecka „Operacja Argo” otrzymała w 2012 r. trzy Oscary, a jej scenariusz powstał na bazie fragmentów wspomnień Tony’ego Mendeza zawartych w „Master of Disguise: My Secret Life in the CIA” oraz artykułu Joshua Bearmana z 2007 zamieszczonego w „Wired” pt. „How the CIA Used a Fake Sci-Fi Flick to Rescue Americans from Tehran„.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz