Dzika Banda
Rankingi

Książki warte Oscara cz. 1

Tegoroczne nominacje do Oscarów w dużym stopniu skupiają się na filmach będących adaptacjami książek – jest ich aż dziewięć, z czego pięć będzie walczyć w kategorii na najlepszy film: “Zjawa”, “Big Short”, “Marsjanin”, “Brooklyn” i “Pokój” (pozostałe to: “Dziewczyna z portretu”, “Steve Jobs”, “W objęciach węża”, “Carol”). Przypominamy więc powieści i ich wielkoekranowe adaptacje, które do tej pory zdobyły Oscary w najważniejszej kategorii. Bo przecież książka będąca podstawą dla zdobywcy tej nagrody, w zasadzie staje się jej pełnoprawnym udziałowcem. Czyż nie?

Hamlet (1600)

hamlet

Adaptacji “Hamleta” Szekspira powstała niezliczona ilość, były nawet kontynuacje, ale tylko ta pierwsza z 1948 r., w reżyserii Laurence’a Oliviera zdobyła Oscara za najlepszy film plus jeszcze trzy dodatkowe statuetki.

Tom Jones (1749)

tom jones

Świetna przygodowo-obyczajowa komedia z czasów oświecenia, autorstwa Henry’ego Fieldienga, doczekała się w 1963 r. wybitnej adaptacji Tony’ego Richardsona. Film zgarnął łącznie cztery Oscary.

Oliver Twist (1838)

oliver twist

Oliver Twist to jedna najpopularniejszych książek Charlesa Dickensa, doczekała się aż dwunastu filmowych adaptacji i trzech seriali. Zrealizowany w 1968 r. przez Carola Reeda musical, „Oliver!”, luźno bazujący na tej powieści zgarnął łącznie sześć Oscarów.

Zniewolony (1853)

zniewolony-12-years-a-slave

XIX-wieczny działacz obolicjonistyczny spędził dwanaście lat w niewoli na plantacji w Luizjanie. Swoje przeżycia i wspomnienia spisał w pamiętniku, który posłużył Steve’owi McQueenowi za podstawę filmu „Zniewolony” z 2013 r. Obraz zdobył trzy Oscary.

W 80 dni dookoła świata (1873)

w-80-dni-dookola-swiata

„W 80 dni dookoła świata” jest najczęściej ekranizowaną powieścią Juliusza Verna. Łącznie doczekała się siedmiu wcieleń filmowych, sześciu teatralnych, pięciu telewizyjnych i dwóch radiowych. Najbardziej znaną i rozpoznawalną jest ta z 1956 r. w reżyserii Michaela Andersona z niezapomnianą rolą Davida Nivena. Film zgarnął łącznie pięć Oscarów.

Ben Hur (1880)

ben hur

Napisana przez Lewisa Wallace’a w 1880 r. powieść do tej pory doczekała się czterech filmowych wcieleń (w tym jednej animowanej) i telewizyjnego serialu. Oscara za najlepszy film (i dziesięć innych statuetek) zdobyła ta w reżyserii Williama Wylera z 1959 r. z pamiętną rolą Charltona Hestona.

Siedem filarów mądrości (1922)

7 filarów mądrości

Autobiograficzna powieść Thomasa Edwarda Lawrence’a pt. „Siedem filarów mądrości” posłużyła Davidowi Leanowi do nakręcenia „Lawrence’a z Arabii”, czyli jednego z najlepszych filmów w historii kina, nakręconego w 1962 r., z kultową rolą Petera O’Toole’a, nagrodzonego siedmioma Oscarami.

Na zachodzie bez zmian (1929)

Na zachodzie bez zmian

Zrealizowany na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a obraz Lewisa Milestone’a zdobył w sumie dwa Oscary (drugi za reżyserię) i ze względu na podejmowaną tematykę szybko został zdjęty z ekranów niemieckich kin. Nagrodę przyznano w 1930 r.

Cimarron (1929)

Cimarron

Pierwszy western nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu był adaptacją opowiadania Edny Ferber o kolonizacji Dzikiego Zachodu. Oprócz tego obraz zdobył jeszcze dwa: za scenariusz adaptowany i scenografię. Reżyserował Wesley Ruggles. Nagrodę przyznano w 1932 r.

Bunt na Bounty (1932)

bunt na bounty

Powieść “Bunt na Bounty” Charlesa Nordhoffa i Jamesa Normana Halla w sumie zekranizowano aż cztery razy, ale tylko ta w reżyserii Franka Lloyda z 1935 r.i z pamiętną rolą Clarka Gable’a otrzymała Oscara.

Przeminęło z wiatrem (1936)

przeminelo-z-wiatrem

Ekranizacja kultowej powieści Margaret Mitchell z Vivien Leigh i Clarkiem Gable łącznie zdobyła dziesięć Oscarów w 1939 r., w tym tego najważniejszego, i do dziś pozostaje niedoścignionym melodramatem.

Pożegnanie z Afryką (1937)

Pożegnanie z Afryką

Karen Blixen swoje wspomnienia z pobytu w Kenii spisała w trzech powieściach: Pożegnanie z Afryką, Cienie na trawie oraz Letters from Africa. Sydney Pollack na ich podstawie nakręcił kultowy melodramat z Robertem Redfordem i Meryl Streep, który zebrał aż siedem Oscarów w 1986 roku.

Rebeka (1938)

rebeka

Pierwszego i jedynego Oscara w dorobku Alfred Hitchcock otrzymał w 1940 r. za film będący adaptacją najgłośniejszej powieści Daphne du Maurier. Główne role zagrali w nim Laurence Olivier i Joan Fontaine.

Zielona dolina (1939)

zielona dolina

Adaptacja powieści Richarda Llewellyna z 1941 r. zgarnęła aż pięć Oscarów, a sama książka doczekała się aż trzech kontynuacji. Film wyreżyserował John Ford.

Pani Miniver (1940)

mrs miniver

„Pani Miniver” Jana Struthera to wojenny dramat romantyczny, który publikowany był w odcinkach na łamach The Timesa od 1937 r. Nakręcony w 1942 r. film w reżyserii Williama Wylera zgarnął aż sześć statuetek.

Stąd do wieczności (1941)

stad-do-wiecznosci

Kolejny melodramat wojenny nagrodzony Oscarami (łącznie osiem) powstał na podstawie powieści Jamesa Jonesa pod tym samym tytułem. W obrazie Freda Zinnemanna zagrali m.in. Frank Sinatra i Burt Lancaster.

Stracony weekend (1944)

Stracony weekend

Opowiadający o uzależnionym od alkoholu pisarzu „Stracony weekend” Charlesa R. Jacksona był prawdziwym czytelniczym bestsellerem w latach 40. Rok po debiucie ten dramat noir został zekranizowany przez Billy’ego Wildera i nagrodzony czterema Oscarami.

Gigi (1944)

gigi

Nowela “Gigi”, nominowanej do literackiej nagrody Nobla Colette, doczekała się dwóch filmowych adaptacji, z czego ta w reżyserii Vincente Minnelliego z 1958 r. zgarnęła aż dziewięć Oscarów.

Najlepsze lata naszego życia (1946)

Najlepsze lata naszego życia

Film w reżyserii Williama Wylera na podstawie napisanej białym wierszem powieści „Glory for Me” MacKinlaya Kantora zdobył łącznie siedem Oscarów. Książka powstała na prośbę producenta Samuela Goldwyna i docelowo miała być scenariuszem dla filmu.

Gubernator (1946)

Gubernator

Za powieść „All the King’s Men” Robert Penn Warren otrzymał Nagrodę Pulitzera, a nakręcony w 1949 r. film Roberta Rossena zgarnął trzy Oscary (w tym oczywiście tego najważniejszego) i pięć Złotych Globów. W kolejnych latach pojawiły się jeszcze dwie filmowe adaptacje, ale nie powtórzyły sukcesu poprzednika.

Wszystko o Ewie (1946)

wisdom of eve

Nakręcony w 1950 r. film Josepha L. Mankiewicza, który zgarnął sześć Oscarów, opierał się na opublikowanym na łamach Cosmopolitana w 1946 r. opowiadaniu „The Wisdom of Eve” Mary Orr.

CIĄG DALSZY TUTAJ

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz