IDW Publishing
Rankingi

Komiksowe adaptacje książek

W Polsce adaptacje komiksowe powieści wciąż nie cieszą się należytym uznaniem. Dowodem na to niech będzie krótki przegląd najciekawszych naszym zdaniem komiksowych przeróbek. Znamienne, że tylko część z nich do tej pory ukazała się w naszym kraju.

The Metamorphosis (Crown Publishing Group 2003)

metamorphosis

Ilustrator Peter Kuper już wcześniej mierzył się z adaptacjami historii Franza Kafki w albumie „Give Up!” (NMB, 1995), tym razem sięgnął po sławetną „Przemianę”. Trzeba talentu, by tę niezwykłą opowieść przedstawić tak, by nie stracić nic z jej groteskowo-komicznego nastroju. Kuper dokonuje tego za sprawą ciemnych barw i prostych kresek tworząc wartą poznania adaptację.

Księga Genesis (W.W. Norton & Company 2009)

księga genesis

Robert Crumb to legenda komiksu, nic dziwnego, że to właśnie on sięgnął po najsłynniejszą z ksiąg i przerobił ją na język obrazkowy. Jego „Księga Genesis” porusza nie tylko wierną adaptacją biblijnych scen, wzbudza również kontrowersje odważnie ukazanymi scenami przemocy i erotyki (których wszak nie brak w oryginale). Zdobywca wielu nagród i nominacji.

The Complete Don Quixote (SelfMadeHero 2013)

don quixote

Arcydzieło Cervantesa zostało zaadaptowane przez Roba Davisa. Rysownik we wspaniałych, humorystycznych kadrach przedstawił własną wersję tej ponadczasowej opowieści, lawirując zwinnie między oryginałem a własną wizją.

Mroczna Wieża – cykl (Marvel Comics 2007-)

mroczna wieża

Opus Magnum Stephena Kinga, seria uwielbiana przez tysiące fanów na całym świecie, to aż prosiło się o adaptację. Twórcy nie poszli na łatwiznę i przez pierwsze zeszyty prezentowali nam historie, które na kartach powieści rozegrały się jedynie w epizodach lub zostały przemilczane. Tym samym okazały się doskonałym dopełnieniem cyklu powieściowego. Trochę szkoda, że w późniejszych odsłonach wraz ze zmianą grafika podążono w stronę typowej adaptacji, w miarę wiernie odwzorowując książki. Ale cóż, stan konta nie lubi zastojów.

Fahrenheit 451 (Hill and Wang 2009)

fahrenheit 451

Adaptacja Tima Hamiltona jest uznawana za jedną z najlepszych w historii komiksu, może trochę na wyrost, może dlatego, że wstęp do niej napisał sam Ray Bradbury. Tak czy inaczej, nie wolno nie znać historii strażaka, którego zadaniem było palenie książek. Klasyka science-fiction!

Do Android Dreams About Electric Sheep (Boom Studios 2010)

DADOES

Skoro jesteśmy przy klasyce science-fiction… Seria napisana przez Chrisa Robersona opierająca się na kultowym tekście Philipa K. Dicka, który z kolei stał się kanwą do scenariusza jeszcze bardziej kultowego filmu „Łowca Androidów”. Warto się zapoznać, nim nowa wersja filmu obedrze arcydzieło z magii.

Koralina (Harper Collins 2008)

koralina

W zasadzie każda adaptacja powieści Gaimana zasługuje na uwagę, choćby z tego względu, że autor wielce upodobał sobie ową dziedzinę i choćby „Sandmanem” udowodnił, jak mistrzowsko porusza się w przestrzeni obrazkowej. Opisywana adaptacja zasługuje na uwagę ze względu na ilustracje P. Craiga Russella, dzięki któremu opowieść jest jeszcze mniej bajkowa niż ta z ekranizacji.

Dirk Gently (IDW 2016)

dirkgently

Dirk Gently, niezwykły detektyw z powieści Douglasa Adamsa trafił pod polskie strzechy chociażby za sprawą „Holistycznej agencji detektywistycznej Dirka Gently’ego”. Warto też rozejrzeć się za komiksami autorstwa Chrisa Ryalla,  Tony’ego Akinsa i Illiasa Kyriazisa. Świetne, barwne historie kryminalne i niebanalny bohater – to się nigdy nie nudzi. Nawet jeśli nie jest to „Autostopem przez galaktykę”.

Hunter S. Thompson’s Fear and loathing in Las Vegas (IDW 2016)

Fear-Loathing-las-vegas

Troy Little z kolei podjął się niewiarygodnego z pozoru zadania i sięgnął po dzieło Huntera S. Thompsona, „Lęk i odraza w Las Vegas”, znane głównie dzięki ekranizacji z Johnny’m Deppem „Las Vegas Parano”. Ale na logikę – czyż komiks nie nadaje się najlepiej do przedstawienia tej upiornej, zwichrowanej i pokręconej historii? Cóż, logiki tutaj nie bierzemy pod uwagę.

Historia O (Eurotica 2009)

historia O

Nic nie sprzedaje się lepiej niż erotyka, wiedzą to również twórcy komiksów. Adaptacja kontrowersyjnej powieści Pauline Reage na pewno zadowoli zwolenników nagich kadrów, a przy okazji udowodni po raz kolejny, że Gray ze swoimi twarzami może się uczyć od starszych koleżanek.

Drive (IDW 2016)

drive

Najpierw była świetna powieść Jamesa Sallisa, potem uznawany już za kultowy film z Ryanem Goslingiem, a teraz przyszedł czas na adaptację komiksową. Bezimienny Kierowca jest tym, kim jest – kierowcą. Nikim więcej. Nikim mniej. Prowadzi podwójne życie: w dzień jako kaskader w branży filmowej, nocami jako szofer gangsterów okradających kantory i lombardy w Kalifornii i Arizonie. Kiedy jeden ze skoków kończy się niezgodnie z planem rozpoczyna się lawina zdarzeń, przez które bohater nie zazna już spokoju. Oto bardzo wierna adaptacja jednego z najlepszych kryminałów new-noir opatrzona odważnymi rysunkami Antonio Fuso.

Autor: Łukasz Radecki

Kategorie
Rankingi
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017), "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case, Wilcy, Carnes, Deadthorn. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz