Zastavki.com
Rankingi

Kobiety ze świata Gwiezdnych Wojen

W tej chwili trwają prace aż nad trzema filmami z uniwersum „Star Wars”: „Przebudzenie Mocy” się montuje, do „Rogue One” trwają właśnie zdjęcia, a „Epizod VIII” jest na etapie preprodukcji. W każdym z nich jedną z głównych ról ma odgrywać kobieta – kilka z nich jest już obsadzonych, inne wciąż walczą o role. W „Gwiezdnych Wojnach” kobiety zawsze spełniały kluczowe role, toteż przygotowaliśmy dla Was zestawienie ważnych kobiecych postaci z poprzednich i obecnie trwających produkcji.

Shmi Skywalker (Pernilla August) –  debiut: „Epizod I: Mroczne Widmo”

Niewolnica handlarza złomem Watto, mieszkająca w Mos Espa na Tatooine. Matka Anakina Skywalkera, który został poczęty z woli Mocy. Innymi słowy nie miał biologicznego ojca, a Shmi poczęła go niepokalanie.

Padme Amidala (Natalie Portman) – debiut: „Epizod I: Mroczne Widmo”

Królowa planety Naboo, a później jej przedstawicielka w Senacie Galaktycznym. Żona rycerza Jedi, Anakina Skywalkera, z którym miała dwójkę dzieci – Luke’a i Leię. Zmarła przy porodzie.

Aurra Sing (Michonne Bourriague) – debiut: „Epizod I: Mroczne Widmo”

Dziewczyna pochodząca z patologicznej rodziny, która jako dziecko trafiła pod skrzydła Mistrzyni Jedi. Jednak jej agresja i niesubordynacja sprawiły, że nie awansowała do rangi padawana. Gdy trafiła w ręce piratów przeszła szkolenie na łowcę nagród, a w czasie Wojen Klonów współpracowała z Bobą Fettem ścigając Mace’a Windu. Dwukrotnie próbowała zabić Padme Amidalę.

Aayla Secura (Amy Allen) – debiut: „Epizod II: Atak Klonów”

Twi’lekanka była doskonałym strategiem i dowódcą podczas Wojen Klonów, doprowadzając do wielu spektakularnych zwycięstw. Wykazywała się dużą empatią, żywiołowością i poczuciem humoru. Zdradzona i zabita przez komandora Bly’a wykonującego rozkaz 66.

Zam Wesell (Leeanna Walsman) –  debiut: „Epizod II: Atak Klonów”

Zmiennokształtna łowczyni nagród (jedna z najlepszych w czasach Starej Republiki), która na zlecenie Jango Fetta miała zabić Padme Amidalę. Przeszkodzili jej w tym Anakin i Obi-Wan, a jej śmierć z rąk Fetta stała się pośrednią przyczyną Wojen Klonów.

Shaak Ti (Orli Shoshan) – debiut: „Epizod II: Atak Klonów”

Mistrzyni Jedi potrafiąca komunikować się z naturą, wybitna negocjatorka, uzdrowicielka i jedna z największych wojowniczek swoich czasów. W czasach Starej Republiki zasiadała w Radzie Jedi, podczas Wojen Klonów była dowódcą w stopniu generała (doprowadziła do wielu znaczących zwycięstw), a także nadzorowała szkolenie klonów. Zginęła szesnaście lat po wejściu w życie rozkazu 66.

Asajj Ventress – debiut: „Wojny Klonów”

W młodości niewolnica gangstera Hal’Steda, a po jego śmierci adeptka Jedi, która przeszła na Ciemną Stronę Mocy pod skrzydła hrabiego Dooku. W trakcie Wojen Klonów była jedną z najzacieklejszych pogromczyń Rycerzy Jedi, a jej głównymi wrogami był Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker.

Ahsoka Tano – debiut: „Wojny Klonów”

Jako dziecko szkolona była w świątyni Jedi, a tuż po wybuchu Wojen Klonów, w wieku czternastu lat, została przydzielona jako padawanka do Anakina Skywalkera. Wsłąwiła się odwagą w wielu bitwach, stoczyła pojedynek z Generałem Grievousem i dwukrotnie ocaliła Amidalę przed zamachem. Przed zakończeniem Wojen odeszła z Zakonu Jedi i rozpoczęła walkę wywrotową z Imperium. Przyjęła przydomek Fulcrum i razem z Bailem Organą zaczęła zarządzać nowo powstającymi komórkami rebeliantów.

Sabine Wren – debiut: „Rebelianci”

Mandalorianka, członkini załogi statku „Widmo” oraz Sojuszu Rebeliantów. Posiada duże umiejętności w posługiwaniu się blasterami i materiałami wybuchowymi, zna kilka języków. Wyróżnia ją artystyczna dusza, którą wyraża poprzez tworzenie graffiti.

??? (Felicity Jones) – debiut: „Rogue One”

Rola Felicity Jones w filmie Garetha Edwardsa owiana jest tajemnicą. Spekuluje się jednak, że może być ona w jakiś sposób spokrewniona z Bobą Fettem (adoptowana córka) lub jest to nie kto inny jak Sabine Wren.

Leia Organa (Carrie Fisher) – debiut: „Epizod IV: Nowa Nadzieja”

Córka Anakina Skywalkera i Padme Amidali, młodsza bliźniacza siostra Luke’a Skywalkera. Po urodzeniu adoptowana przez senatora i wicekróla Alderaanu, Baila Organę i jego żonę Brehę. Przyczyniła się do powstania Sojuszu Rebeliantów, zniszczenia obu Gwiazd Śmierci oraz obalenia Imperatora Palpatine’a. W starym kanonie była żoną Hana Solo (w nowym zapewne również) oraz przyczyniła się do założenia Nowej Republiki.

Mara Jade – debiut: „Trylogia Thrawna #1: Dziedzic Imperium”

Jedna z najtwardszych i najbardziej niebezpiecznych kobiet starego kanonu (wciąż nie potwierdzono czy w nowym też się pojawi). Adoptowana i szkolona przez Paplatine’a, gdy dorosła stała się Ręką Imperatora – specjalnym agentem działającym niezależnie od pozostałych służb. Po jego śmierci została przemytnikiem, a później za sprawą Luke’a Skywalkera Rycerzem Jedi, a także jego żoną.

Rey (Daisy Ridley) – debiut: „Epizod VII: Przebudzenie Mocy”

Zbieraczka z pustynnej planety Jakku. Spekuluje się, że jest córką Hana Solo i Lei Organy.

Captain Phasma (Gwendolyne Christie) – debiut: „Epizod VII: Przebudzenie Mocy”

Jest oficerem Najwyższego Porządku (First Order) w stopniu kapitana. Nosi chromowaną zbroję szturmowca.

kobieta Sith – debiut: „Epizod VIII”

Jako, że scenariusz do „Epizodu VIII” nie jest jeszcze skończony, niewiele wiadomo na temat tej bohaterki, poza tym, że jest to zupełnie nowa postać kobieca, która będzie posługiwała się czerwonym mieczem świetlnym. Największe szanse do otrzymania tej roli w tej chwili mają: Tatiana Maslany, Gina Rodriguez i Olivia Cooke.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz